Drewno – szlachetny składnik krzesła
Pomimo że sklepy meblowe oraz firmy tworzące wyposażenie wnętrz dokładają wszelkich starań, by oferować swoim klientom coraz to bardziej wyszukane krzesła, to jednak już od tysięcy lat to właśnie drewno cieszy się największą popularnością. W starożytnym Egipcie drewno uznawane było za symbol bogactwa – wówczas korzystano z
krzeseł, których nogi były efektownie zdobione, zaś na pozostałe elementy mebla naciągano drogie materiały.
Co ciekawe to to, że właśnie drewniane krzesła zapisały się na kartach historii jako najpopularniejszy w dziejach mebel. Czy odpowiada za to fakt, że drewno jest niezwykle solidnym materiałem? A może po prostu zrządził to przypadek? Trudno jednoznacznie stwierdzić, nie mniej jednak krzesło drewniane służy człowiekowi od kilkudziesięciu dekad i nic i wskazuje na to, by miało się to zmienić.
Historia krzeseł drewnianych - gdy drewno to zbyt mało...
Choć Egipcjanie wierzyli, że krzesło drewniane o niebanalnej formie burzy ład Wszechświata, to jednak nasz sklep z odwagą prezentuje nietypowe modele, w których drewno stanowi jedynie dodatek. Wyjątkowości temu surowcowi nie odmówi absolutnie nic, nawet gdy jest on jedynie tło dla mebla.
Projektanci krzeseł nie obawiają się unowocześniać ich stylu poprzez dodawanie całkiem różnych materiałów. Obok krzeseł z litego drewna bez trudu znaleźć tutaj można wobec tego połączenie drewna z metalem czy tapicerką (czyli
krzesła tapicerowane). Dzięki tym zabiegom krzesła drewniane nie tylko efektownie wyglądają, ale także tym samym wpisują się w style takie jak:
- skandynawski (oszczędny w formie styl, tworzony w nurcie eko);
- designerski (któremu nie można odmówić fantazji uwidocznionej w kształcie oparcia czy nóg oraz zabawie barwą);
- vintage/retro (stanowiący zarówno klasykę, jak i oryginalność dzięki dodaniu tapicerowanych siedzisk);
- industrialny (kładący nacisk na wykorzystanie zwłaszcza metalowych elementów)
Design, czyli jeden z atutów krzeseł drewnianych
Fantazyjne kształty krzeseł drewnianych do jadalni czy salonu dotyczą zwłaszcza oparć i nóg. Pierwszy z wymienionych elementów mebla może być ulokowany na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa, jak również pozwalać na swobodne oparcie jedynie części pleców i rąk. Ich konkretny design także daje pole do popisu – może składać się z kilku dranek, punktowo rozmieszczonych deseczek lub być wytapicerowane na mniejszym, bądź większym fragmencie krzesła. Interesującą podkategorią są również
krzesła gięte o finezyjnych kształtach.
Nogi występują tutaj w opcji prostej i pochylonej. Ilość nóg waha się od jednej (z mechanizmem obrotowym) poprzez stylową kompozycję trzech a z po całkiem standardową liczbę czterech. Nie trzeba już powtarzać, że wykonane są one z drewna lub metalu, jednak warta podkreślenia jest obecność belki pełniącej funkcję ozdobną i stabilizującej krzesło.
O tapicerce również warto powiedzieć kilka słów – nie każde bowiem wypełnienie i obicie mebla jest identyczne z innym.
Twórcy krzeseł,
foteli czy
sof kładą nacisk na to, iż równie istotna co prezencja jest funkcjonalność tkaniny obiciowej. Takim sposobem wybór może paść jednakowo na tapicerkę ze skóry naturalnej, tworzywa sztucznego co ekoskóry. Może ona również być wodoodporna, łatwoczyszcząca, śliska, matowa, błyszcząca...
Krzesła drewniane i sztuka wyboru... koloru!
Gdyby wziąć pod uwagę możliwość dowolnej modyfikacji kształtu drewnianego krzesła oraz użycia dodatkowych surowców na myśl przychodzi pytanie, czy podobnie sprawy się mają z kolorami tegoż mebla. Oczywiście, krzesła z drewna mogą mieć dowolny kolor, co widać w ofercie najlepiej wyposażonych sklepów.
Pokryte stosownymi preparatami krzesła drewniane gięte czy innego typu nabyć można w wersji bezbarwnej, a konkretnie w kolorze naturalnym, który jest zabezpieczony za pomocą lakieru. Uniwersalny odcień brązu (różny w zależności od użytej odmiany drewna) należy do najczęstszych wyborów; nie ustępują mu jednak miejsca na podium inne barwy. Mowa zwłaszcza o szarościach, bieli czy czerni.
Krzesło drewniane białe, podobnie jak te w pozostałych wymienionych kolorach, pasują absolutnie do każdego wnętrza, genialnie podkreślając intensywne barwy pomieszczenia. Rzecz jasna krzesło również może być najbardziej charakterystycznym punktem
salonu,
jadalni czy
biura. Wystarczy na przykład zdecydować się na zakup krzesła w intensywnej żółci, ognistej czerwieni czy kompilacji kolorów wszelakich.
Gdzie krzesła drewniane prezentują się najlepiej?
Nowoczesne, albo może raczej współczesne krzesło drewniane znajdzie swoje miejsce w każdej przestrzeni bez wyjątku. Klasyczne rozwiązania pozwalają bowiem na swobodną manipulację stylem – wystarczy jedynie oddać się wyobraźni lub pozwolić na stosowne kroki architektom wnętrz. Ekstrawagancja zaś fenomenalnie podkreśli niebanalny gust projektanta przestrzeni lub gospodarza domu.
Bogactwo oferty firm zajmujących się sprzedażą krzeseł drewnianych polega nie tyle na ilości sztuk w magazynie, co na przeznaczeniu krzeseł. Wyróżnić należy zwłaszcza:
- krzesła drewniane do kuchni;
- krzesła drewniane do jadalni;
- krzesła drewniane do salonu;
- krzesła drewniane do kącika kawowego;
- krzesła drewniane do biura/poczekalni;
Proszę również pamiętać o tym, że choć bez krzesła niezwykle trudno jest się obyć, to warto, by dopasowywać je stylem zwłaszcza do stołu czy biurka, przy którym ma ono stać. Najlepsze sklepy meblarskie zazwyczaj oferują pełne zestawy krzeseł i stołów kompatybilnych ze sobą czy chociażby dysponują masa sugestii dotyczących dopasowania.
Krzesło z drewna - mebel, z którym trudno się rozstać
Krzesła z drewna należą do mebli, które niektórzy ludzie kupują raz na wiele dekad. W końcu czy nie lepiej jest kupić nieco droższy mebel, który tak jak w tutejszej ofercie, cieszył się będzie świetnością latami? Oczywiście miłośnicy częstych zmian aranżacji mogą decydować się na nieco tańsze modele i wymieniać je częściej. Proszę jednak nie utożsamiać niskich cen z niską jakością. Precyzyjna selekcja materiałów, z których powstają krzesła i dbałość o każdy detal przy tworzeniu produktu klasyfikuje drewniane krzesła oraz krzesła z elementami drewnianymi jako godne uwagi. Wypoczynek, relaks, wygoda to korzyści, które można otrzymać gratis. I ten zachwyt gości... Bezcenne.
Podsumujmy. Krzesło drewniane z pewnością nie należy do mebli nudnych, pozbawionych polotu i stylu. Przez tysiące lat ten mebel został dopracowany tak dobrze, że dostępnych na rynku jest tysiące modeli. Niewykluczone wręcz, że powstało już każde możliwe do stworzenia krzesło – wszystko po to, by klient mógł nabyć wymarzony artykuł. W sprawdzonym sklepie meblarskim oczywiście. Sprawdzonym, czyli oferującym trwałe, praktyczne i atrakcyjne wizualnie krzesła drewniane.