Styl industrialny, czy loftowy – poznaj kluczowe różnice

Obecnie szczególną popularnością cieszą się aranżacje salonów inspirowane stylem industrialnym czy loftowym. Obie tendencje wzornicze często uważane są za jedną, wspólną estetykę. Jednak w rzeczywistości jest inaczej. Projektanci i dekoratorzy wnętrz zdecydowanie je oddzielają, wyszczególniając ich różnice. Oczywiście pewne cechy są też wspólne, przez co ujmowanie obu stylów jako jeden jest powszechnym błędem. W jaki sposób stwierdzić, czy mieszkanie urządzone jest w stylu industrialnym, czy loftowym?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym różnią się od siebie styl industrialny i loftowy?
  • Styl industrialny czy loftowy – jak zauważyć różnice w konkretnej aranżacji?
  • Jakie są cechy wspólne obu nurtów?

Styl industrialny czy loftowy – co je łączy?

Styl industrialny i loftowy zazwyczaj są ze sobą mylone lub wręcz traktowane jako jeden nurt aranżacji wnętrz. Dlatego bardzo często oba pojęcia traktujemy jako synonimy, gdy chcemy zdefiniować aranżacje o nowoczesnym, aczkolwiek surowym charakterze. Jednak mimo wielu podobieństw są to dwie oddzielne estetyki, które różnią się poszczególnymi detalami.

Dlaczego nie lada wyzwaniem jest, aby określić, czy mamy do czynienia z aranżacją w stylu industrialnym czy loftowym? Wynika to z tego, że oba nurty łączy wspólna historia. Pochodzą z początków XX wieku i zyskały popularność najpierw w Stanach Zjednoczonych. Ich cechą wyróżniającą jest wykorzystanie pofabrycznych hal i magazynów jako mieszkań. Oba bazują na otwartych przestrzeniach, w których nie ma podziału na pomieszczenia pod względem funkcjonalności. Ponadto znajdują się w nich duże okna i a wystrój jest surowy i bazujący na elementach fabrycznych. Łączy je podstawowa paleta barw: szarość, biel i czerń, a także wykorzystanie naturalnych materiałów. Minimalizm i umiar w dekorowaniu też można zaliczyć do ich cech wspólnych.

Jak rozróżnić styl industrialny czy loftowy?

Jak zatem rozpoznać, czy mieszkanie jest urządzone w stylu industrialnym czy loftowym? Najważniejszą różnicą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przytulny klimat. W stylu industrialnym wyraźnie dominuje efekt surowości, na który mają wpływ szarość betonowych ścian, a pozostałe kolory są ciemne i mocne. Dodatki inspirowane są przeszłością i przypominają o czasach industrializmu. Podstawowe materiały stosowane w aranżacjach wyraźnie eksponują fabryczne wykończenia np. beton, metal, cegła.

Natomiast w stylu loftowym panuje bardziej przytulna atmosfera, a efekt surowości jest znacznie przytłumiony przez zastosowanie ciepłych, przygaszonych kompozycji kolorystycznych. Częściej wykorzystuje się też dekoracje wnętrzarskie, jak np. tekstylia i rośliny,  a także pojawiają się wzory. Klimat wnętrza można uznać za znacznie łagodniejszy i nieco bardziej przytulny. Mimo że baza aranżacji w stylu loft jest prosta i wykorzystuje te same materiały, jak w przypadku stylu industrialnego, czyli cegłę, beton architektoniczny, metal. Tego typu aranżacje wyewoluowały z surowego stylu industrialnego, uzupełniając go o dodatki i efekt przytulności.

Co wyróżnia aranżacje w stylu industrialnym?

Osoby zastanawiające się czy wybrać styl industrialny czy loftowy powinny wziąć pod uwagę to, jaki finalnie klimat i efekt estetyczny chcą uzyskać w swoich przestrzeniach domowych. Założenie jest dość proste – styl industrialny to oryginalna surowość i otwarte przestrzenie w klimacie hal fabrycznych, a styl loftowy to połączenie nowoczesnych, ciepłych akcentów z industrialną bazą. Jeżeli preferujesz pierwszy wariant estetyczny, sprawdź czym się wyróżniają industrialne aranżacje.

We wnętrzach industrialnych liczą się otwarte przestrzenie, które podkreślają duże okna z dostępem do światła naturalnego, minimalistyczne formy mebli oraz neutralne kolory i dodatki z naturalnych materiałów. Aranżacje mają surowy klimat i od razu kojarzą się z dawnymi fabrykami i halami przemysłowymi. Biorąc pod uwagę, że w tym stylu istotne znaczenie ma efekt przestronności, to pomieszczenia powinny być obszerne i scalone ze sobą. Idealnie jeśli będą w nich duże okna, ceglane ściany, betonowe podłogi i widoczne belki stropowe, a nawet widoczne rury i okablowanie. Jednak jak z tak surowej przestrzeni stworzyć komfortowe mieszkanie?

Najważniejsze w tym zakresie będą oczywiście odpowiednie meble. Powinny być wykonane solidnie i z trwałych materiałów, takich jak metal czy drewno. Nie powinniśmy wykorzystywać mebli wykonanych z tworzyw sztucznych takich jak PCV itd. Metalowe regały, drewniane komody, taborety i proste fotele to typowe industrialne meble. W tak minimalistycznej przestrzeni najlepiej sprawdzą się równie surowe dodatki. Aranżację dopełnią więc reflektory, lampy z metalowymi kloszami albo nagie żarówki, a do tego widoczne instalacje elektryczne. Nie stosujemy tu ozdobnych tekstyliów jak na przykład firanki, obrusy, dywaniki czy zasłony. Aranżację uzupełnij o geometryczne lustra w metalowych ramach, plakaty lub fotografie nawiązujące do fabrycznej estetyki. Całe wnętrze powinna cechować neutralna kolorystyka uzupełniona paroma mocnymi akcentami, np. czerwienią lub butelkową zielenią. Idealnie sprawdzi się chociażby kanapa w welurowej tapicerce utrzymanej w intensywnym odcieniu.

Mieszkanie w stylu industrialnym czy loftowym? Wybór należy wyłącznie do Ciebie. Industrialne wnętrze jest zdecydowanie bardziej surowe, a osoby ceniące nieco więcej przytulności mogą wykorzystać styl loftowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że obie opcje są niezwykle modne.

O autorze

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Powiązane wpisy