• Inspiracje

zaktualizowano

Urządzamy wąski przedpokój krok po kroku

Wąski przedpokój to wyzwanie aranżacyjne w tysiącach mieszkań. Co zrobić, żeby zaaranżować go z głową? W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zacząć planowanie wąskiego przedpokoju.
  • Jakich kolorów najlepiej używać.
  • Jak umeblować i oświetlić wąski przedpokój.
  • Jak dobrać dodatki do przedpokoju.

Wąski przedpokój – od czego zacząć?

Zanim udasz się na zakupy, wybierzesz ulubione dodatki i kupisz panele podłogowe, zastanów się nad wizją swojego przedpokoju. Spójrz na jego wymiary, które mocno zdeterminują to, jak go zaaranżujesz. Jeśli Twój przedpokój jest wąski, ale za to dosyć długi, to mimo wszystko masz sporo przestrzeni do zagospodarowania i w takim wnętrzu pomieścisz sporo mebli oraz praktycznych dodatków. Nieco trudniej będzie w przypadku wąskich i krótkich przedpokoi, które mogą sprawić nieco kłopotów z zagospodarowaniem przestrzeni. Na wszystko są jednak sposoby, a my wiemy, jak poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi wnętrzami.

 

Kolejna kwestia to styl. Nie zostawiaj tego na ostatni moment, gdy ściany będą już pomalowane, a lampa czekać będzie na montaż. Na samym początku ustal, jaki styl jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Dopasuj go również do aranżacji wnętrzarskich pozostałych pomieszczeń w Twoim mieszkaniu. Przedpokój to jego wizytówka i zapowiedź tego, czego można spodziewać się dalej. Weź też pod uwagę, że wąski przedpokój rządzi się swoimi prawami i nie wszystko będzie pasować w takim układzie przestrzennym.

 

Projektujemy bazę – ściana, sufit i podłoga

Wąski przedpokój będzie dobrze prezentował się w jasnych kolorach. Dzięki nim powiększysz optycznie pomieszczenie.  Ogólna zasada w projektowaniu jest taka, że podłoga powinna mieć ciemniejszy odcień niż ściany i sufit. Dzieje się tak dlatego, że ciemne kolory są „cięższe” w wizualnym odbiorze i zastosowanie ich na ścianach lub suficie przy jasnej posadzce, może sprawiać wrażenie przytłoczenia. Nie oznacza to, że sufit w kolorze czarnym to grzech aranżacyjny, ale o tym za chwilę.

 

Przy klasycznych aranżacjach postaw zatem na podłogę w kolorach, takich jak brązy, ciemniejsze beże, a nawet połączenia czerni i bieli. Jeśli decydujesz się na płytki, to dobrym wyborem będą wzorzyste, na których zanieczyszczenia nie rzucają się aż tak w oczy.

Ściany pomaluj farbą w jasnym kolorze. Sprawdzą się wszelkie odcienie bieli i beży, ale jeśli pragniesz czegoś bardziej ekstrawaganckiego, to postaw na ciemny sufit. Nawet jeśli Twój przedpokój jest mały i wąski, to takie rozwiązanie nie jest niemożliwe. Musisz wtedy tylko zadbać o dobre oświetlenie, o którym przeczytasz w następnych akapitach.

 

ideaPRO TIP

Przedpokój to miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia, dlatego zastosuj tam farby ceramiczne, odporne na ścieranie i czyszczenie nawet wilgotną szmatką.

Meblujemy wąski przedpokój

Mamy bazę, teraz czas na odpowiednie meble. W wąskim przedpokoju najlepiej sprawdzi się szafa zaprojektowana na wymiar, która szczelnie wypełni każdy możliwy centymetr przestrzeni. Postaw na model z drzwiami przesuwnymi, które umożliwią Ci swobodny dostęp do wnętrza mebla. Dobrym trickiem aranżacyjnym będą lustrzane fronty szafy. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które nie dość, że optycznie poszerzy Twój wąski przedpokój, to dodatkowo zyskasz lustro, w którym będziesz mógł przyglądać się całej sylwetce.

 

W każdym przedpokoju potrzebne jest miejsce na przechowywanie obuwia. W niezbyt szerokim pomieszczeniu dobrze sprawdzą się wąskie szafki z poziomo uchylnymi drzwiczkami, za którymi w rządku poukładasz buty. To praktyczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Jeśli chcesz optycznie poszerzyć przedpokój, to wybierz mebel w tym samym kolorze, co ściany. Dzięki temu komoda zleje się kolorystycznie ze ścianą i uzyskasz jednolitą powierzchnię.

 

Do przechowywania obuwia możesz wykorzystać także wąską, podłużną skrzynię, którą bez trudu pomieścisz nawet w wąskim przedpokoju. Jeśli obijesz pokrywę miękkim, pikowanym obiciem, to dodatkowo zyskasz wygodne siedzisko.

W wąskim przedpokoju nie zawsze jest miejsce na taką skrzynię, dlatego alternatywą dla wolnostojącego siedziska jest wkomponowanie go bezpośrednio w bryłę szafy.

Czas na oświetlenie

Wąski przedpokój najprawdopodobniej nie będzie miał dostępu do dziennego światła, dlatego zadbaj o to, żeby dobrze go doświetlić. Zamiast jednej dużej lampy w centralnym punkcie, wybierz kilka mniejszych punktów świetlnych. Dzięki temu nie tylko dobrze oświetlisz każdy kąt swojego przedpokoju, ale także takie rozwiązanie wprowadzi klimatyczny nastrój w Twoim mieszkaniu i będzie zachwycać odwiedzające Cię osoby,  tuż po przekroczeniu progu.

 

Dobrze sprawdzą się tutaj sufitowe halogeny, których żarówki są ruchome, dzięki czemu będziesz mógł dowolnie zmieniać ich kąt nachylenia. W rezultacie doświetlisz dokładnie tę przestrzeń, na której Ci zależy. Na ścianach powieś kinkiety, które stworzą przyjemny klimat. Jeśli planujesz zakupić wiszące lustro, to możesz dodatkowo użyć taśmy ledowej i podświetlić od wewnątrz jego ramę.

Dodatki w wąskim przedpokoju

Kto powiedział, że w wąskim przedpokoju nie ma miejsca na ulubione dekoracje? Jeśli masz możliwość ustawienia komody, to możesz ustawić na niej szklany wazon, figurkę przywiezioną z wakacji albo doniczkę z kwiatem, który nie potrzebuje dostępu do dziennego światła. Na ścianie stwórz małą galerię sztuki z grafik. Ciekawym pomysłem będą odbitki starych zdjęć z Twojego miasta albo po prostu zdjęcia z wakacji.

Podsumowanie

Urządzanie wąskiego przedpokoju nie jest wcale trudne. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku rad i solidnie przemyślisz na czym Ci zależy. Mądre rozplanowanie i odpowiednio dobrane dodatki sprawią, że przedpokój stanie się przyjemną przestrzenią, która zaprasza do tego, by wejść dalej.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły