• Poradnik

zaktualizowano

10 błędów popełnianych przy aranżacji małego mieszkania

Aranżacja małego mieszkania bywa zdecydowanie trudniejsza niż urządzanie dużego wnętrza. Tutaj każdy detal ma znaczenie! Trzeba tak dopasować meble i dodatki, aby wystarczyło miejsca do przechowywania wszystkich bibelotów, a przy tym wciąż można było swobodnie poruszać się po mieszkaniu! A jeśli do tego ma być stylowo i klimatycznie… Na samą myśl boli Cię głowa? Spokojnie, pomożemy! Co prawda, nie powiemy Ci jak urządzić Twoją przestrzeń. Podpowiemy jednak czego unikać, aby małe mieszkanie nie przerodziło się w smutną, przeładowaną graciarnię.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie błędy przy aranżacji małych mieszkań są popełniane najczęściej?
  • Jak sprawić, by aranżacja małego mieszkania pozostała funkcjonalna i jakich 3 błędów unikać?
  • Jakie są 3 główne błędy przy podziale niewielkiej przestrzeni na strefy?
  • Na które detale zwrócić uwagę?
  • Dlaczego warto poznać (i stosować) triki projektantów wnętrz?

2 najczęstsze błędy popełniane podczas aranżacji małego pokoju

Na co uważać podczas aranżacji małego salonu? Najogólniej mówiąc: na modę! Od kilku lat w magazynach wnętrzarskich prym wiodą zdjęcia pomieszczeń ze ścianami pokrytymi zdecydowanymi barwami albo tapetami w duże wzory. Co jednak stanie się, gdy takie inspiracje wykorzystasz podczas aranżacji małego mieszkania? Niemal za każdym razem zakończy się to katastrofą! Wnętrze optycznie stanie się jeszcze mniejsze, ciemniejsze i bardziej ponure.

W małym wnętrzu poprzestań na dodatkach w ciemnych barwach lub dużych wzorach. Ściany lepiej pozostaw w jasnych kolorach — nie musi to od razu być biel!

aranżacja małego mieszkania
Regał 50 cm Asha na metalowych nogach

Drugi częsty błąd podczas aranżacji małego mieszkania? Eklektyzm! O ile łączenie różnych stylów aranżacyjnych w dużym wnętrzu daje ciekawy, niebanalny efekt, to w małym mieszkaniu trudno sprawić podobne wrażenie. Tutaj lepiej jest, gdy aranżacja pozostaje utrzymana w jednej stylistyce. Jeśli lubisz eksperymenty, możesz ewentualnie przełamać aranżację jednym elementem. Niech będzie to np. wyrazisty kolor kanapy albo ciekawy wzór na tekstyliach.

Funkcjonalność — kwestia najważniejsza w małym mieszkaniu

Aranżacja małego mieszkania to nie tylko dobór mebli i dodatków, które są zgodne z Twoim gustem. Często to przede wszystkim próba urządzenia wnętrza tak, aby pomieściło wszystkie Twoje rzeczy. Mimo iż takie nastawienie wydaje się oczywiste i bardzo rozsądne, kryje się w nim kilka pułapek. 

  • Po pierwsze, w małym wnętrzu łatwo przesadzić. Za dużo bywa w nim wszystkiego: mebli, dodatków, ozdób. Jak zatem urządzić małe mieszkanie? Postaw na minimalizm! Kiedy ograniczysz liczbę detali we wnętrzu, od razu stanie się ono bardziej harmonijne i uporządkowane. Niech mniej będzie także mebli, a te, które pozostaną, postaraj się jak najlepiej dopasować do przestrzeni.
aranżacja małego mieszkania
Kolekcja Kuchnia KAMMMONO M4
  • Nadmierne nagromadzenie przedmiotów wiąże się także z tym, że rozwiązania zastosowane podczas aranżacji małego mieszkania są niefunkcjonalne. Urządzając niewielkie pomieszczenia, bardzo często będziesz musiał iść na kompromis. Znaczenie będzie miało nie tylko to, jakie meble i dodatki Ci się podobają, ale też, które sprawdzą się we wnętrzu. Przykład? Zamiast wstawiać do wnętrza duży fotel, na którym chciałbyś odpoczywać wieczorami, postaw na wygodny rozkładany narożnik. Wykorzystasz go podczas czytania, oglądania telewizji oraz nocą, jako łóżko!
  • Trzeci błąd to brak schowków. Małe wnętrza muszą być urządzone sprytnie, a dostępna przestrzeń w pełni wykorzystana! Kiedy więc planujesz aranżację małego przedpokoju, zaprojektuj pawlacz nad szafą. Do sypialni wybierz łóżko z wysuwaną szufladą, do której możesz włożyć dodatkowe przedmioty. Meble w salonie mogą sięgać aż po sufit, a pufy otwierać się i tym samym stanowić dodatkowe schowki na bibeloty.

Warto wiedzieć!

Najwięcej możliwości na wykorzystanie przestrzeni daje aranżacja małego mieszkania w kamienicy. Jeśli to takie wnętrze urządzasz, zastanów się nad stworzeniem antresoli. W ten sposób zyskasz dużo dodatkowego miejsca! W przypadku aranżacji małego pokoju w bloku z wielkiej płyty warto z kolei rozważyć zamówienie mebli na wymiar.

Podział małego mieszkania na strefy — jak to dobrze zrobić?

aranżacja małego mieszkania
Zestaw mebli łazienkowych Elegance Blue I

Małe mieszkanie (a zwłaszcza aranżacja małego salonu z aneksem kuchennym) wymaga podziału przestrzeni na strefy. Wiele osób w tym celu wykorzystuje ciężkie meble i ścianki działowe — w efekcie wnętrze zaczyna być ciasne i klaustrofobiczne. Jak zrobić to dobrze? Pamiętaj, że podziały mogą być dość umowne! Twoim celem nie jest faktyczny podział jednego małego pokoju na dwa. Zamiast więc ciężkiej ścianki lub przesuwnych drzwi, spróbuj wykorzystać ażurowe regały, różne (ale wciąż jasne!) kolory ścian albo po prostu zagraj ustawieniem mebli.

Stref nie wydzielaj jednak za pomocą różnej faktury podłogi! To kolejny częsty błąd. Jeśli w salonie położysz panele, w kuchni jasne płytki, a do przedpokoju dodasz płytki ciemne, niepotrzebnie optycznie pomniejszysz dostępną przestrzeń!

Na funkcjonalność wnętrza często wpływa także… odpowiednie oświetlenie! Wcale nie jest prawdą, że w małym pokoju wystarczy tylko jedno źródło światła. Przeciwnie — dobrze oświetlone małe wnętrze od razu wyda się większe! Postaw więc na co najmniej kilka źródeł światła! Poza główną lampą sufitową w sypialni ustaw lampki na szafce nocnej. Do salonu wstaw lampy stojące albo dodaj oświetlenie ścienne.

Warto wiedzieć!

Przy aranżacji małego mieszkania dobrze jest stawiać na neutralną barwę światła. Nie zmieni ona koloru znajdujących się we wnętrzach przedmiotów, świetnie sprawdzi się o każdej porze dnia!

Aranżacja małego pokoju w bloku — detale, które mają znaczenie

aranżacja małego mieszkania
Szafa przesuwna dwudrzwiowa z lustrem In Box

Czy można popełnić błąd, wybierając zasłony do salonu albo koc na kanapę? Wbrew pozorom okazuje się, że tak! Tekstylia wykonane ze zbyt ciężkich materiałów przytłoczą Twój salon lub sypialnię. Zamiast takich detali, postaw na lekkie firanki, żaluzje i cienkie, ale wciąż ciepłe, wełniane koce. Wszystko to sprawi, że wnętrze wyda się lżejsze, delikatniejsze, a co za tym idzie — bardziej przestronne.’

W małych pokojach najlepiej prezentują się jasne tekstylia. Jeśli wolisz ciemne dodatki, dobieraj je strategicznie i w małych ilościach. Cały czas zwracaj uwagę na całość aranżacji, by mieć pewność, że ciemnych barw nie jest zbyt wiele.

Aranżacja małego przedpokoju, salonu i innych wnętrz: stosuj triki projektantów!

Ostatni błąd, którego warto unikać podczas aranżacji małego mieszkania to niestosowanie sprytnych trików. Wstaw do wnętrza lustra. Postaraj się, by szafka RTV, komoda albo regał miały fronty wykonane z odbijających światło materiałów (mogą być np. lakierowane). Nie bój się szklanych powierzchni, niech one również zagoszczą w Twoim mieszkaniu. Wszystko to sprawi, że wnętrze wyda się optycznie większe i bardziej przestronne!

Aranżacja małego mieszkania tak, aby było ono nie tylko funkcjonalne, ale też stylowe nie jest łatwa. Mimo to warto poświęcić czas na stworzenie projektu, perfekcyjne dobranie kolorów ścian i kształtów mebli. Dzięki temu Twoje mieszkanie optycznie zyska sporo przestrzeni, a Tobie łatwiej będzie pomieścić wszystkie przedmioty. Zmiana może Cię mocno zaskoczyć!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły