• Inspiracje

zaktualizowano

Dwa łóżka w małym pokoju dziecięcym – to możliwe!

Aranżacja małego pokoju dziecięcego to całkiem spore wyzwanie. Poziom trudności wzrasta, gdy zajmuje go rodzeństwo. Jak pomieścić na niewielkiej przestrzeni dwa łóżka, by pozostało w niej jeszcze miejsce na inne aktywności – równie ważne dla rozwoju dzieciaków, co sen?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie modele łóżek nadają się do pokojów dziecięcych o niewielkim metrażu?
  • W jaki sposób zaplanować rozmieszczenie posłań na planie pokoju?
  • Co zrobić, by aranżacja domowego „azylu” najmłodszych była funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie?

Dziecięcy pokój jest jednym z trudniejszych do urządzenia domowych wnętrz. Głównie dlatego, że stanowi on przestrzeń wielofunkcyjną. Jego wystrój powinien uwzględniać następujące strefy:

  • snu i wypoczynku,
  • nauki,
  • zabawy.

ideaWARTO WIEDZIEĆ! Podział pokoju na strefy powinien być umowny. Szkoda „okrajać” jego powierzchnię tworząc różnego rodzaju zapory. Bardziej chodzi tutaj o pogrupowanie elementów wyposażenia pod względem zastosowania i takie rozmieszczenie ich w przestrzeni, by korzystanie z niej było dla dzieciaków możliwie jak najbardziej komfortowe.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/51723lozko-domek-pietrowe-dolores-certyfikat44414.webp

Wybór łóżka dla dziecka

Najważniejszym meblem w pokoju najmłodszych jest łóżko. Zdrowy sen to podstawa ich prawidłowego rozwoju. Bez wątpienia najlepszy wybór stanowią łóżka dziecięce z certyfikatami potwierdzającymi ich wysoką jakość w aspekcie bezpieczeństwa konstrukcji oraz zastosowanych przy ich produkcji materiałów.

Stelaż łóżka powinien być solidny. Znajdujący się na nim materac musi mieć odpowiednią twardość, by wspierał zachowanie prawidłowej postawy, a jednocześnie sprężystość, by gwarantował wysoką jakość nocnego wypoczynku.

ideaWAŻNE! Łóżka dla swoich pociech wybierz z niewielkim zapasem. Dzieci szybko rosną. Posłanie idealnie dobrane do ich wzrostu, już za chwilę będzie nadawało się do wymiany.

Łóżko do małego dziecięcego pokoju: na jaki model postawić?

W pokojach przeznaczonych dla rodzeństwa świetnie sprawują się łóżka piętrowe. Dzieci je uwielbiają, gdyż są one wspaniałym miejscem do zabawy. Wspinaczka po drabinkach, możliwość spojrzenia na pokój z góry – dla dzieciaków to spora frajda.

Mebel o takiej budowie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo wolnego miejsca w pokoju. Dzięki temu będziesz mieć możliwość powiększenia obszaru przeznaczonego np. na kącik do zabawy lub do nauki. Priorytety uzależnij od wieku dziecka.

Łóżka piętrowe dają dzieciakom odrobinę prywatności, która w małych pokojach dziecięcych jest szczególnie mile widziana.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/lozko-dzieciece-drewniane-wyjazdowe-ola-ii00141.webp

Jeśli obawiasz się, że tak wysoki moduł zmniejszy optycznie wnętrze, postaw na łóżko parterowe z wysuwanym podkładem. W górnej części może spać młodsza pociecha, zaś na dole ta starsza.

Ten układ można oczywiście zmienić. Wysuwany materac znajduje się tuż nad podłogą, zaś niewysokie piętro otoczone jest szczebelkami – przynajmniej po bokach. W każdej konfiguracji maluch będzie w pełni bezpieczny.

Takie dwuosobowe łóżko parterowe dobrze odnajdzie się także w pokoju jedynaków. Materac może być wysuwany na czas zabawy, albo wizyt gości. To cenna dodatkowa powierzchnia do spania oraz siedzenia.

Twoje dzieciaczki są za małe na piętrowe łóżko? Możesz przewidzieć dla nich dwa osobne posłania. Unikaj mebli o rozłożystej formie, gdyż ograniczą one swobodę poruszania się w pokoju lub zabiorą miejsce innym modułom.

Do małego pokoju dziecięcego znakomicie nadają się łóżka w stylu skandynawskim o prostej, oszczędnej konstrukcji. Skrzynia z drewna w kolorze naturalnym wprowadzi do wnętrza ciepło i przytulność. Gdy będzie ona zabarwiona na przyjemny pastelowy kolor, aranżacja zyska radosny, ożywczy akcent.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/lozko-dzieciece-blox-421243.webp

Ciekawą propozycję stanowi łóżko z szufladami na pościel lub różne skarby, których w dziecięcych pokojach nie brakuje. Są one wygodne w obsłudze i co ważniejsze, zintegrowane z posłaniem. To bardzo praktyczne i pomysłowe rozwiązanie do wnętrz, w których każdy wolny skrawek podłogi jest na wagę złota.

Aranżacja małego pokoju dla dzieci: meble i dodatki

W niewielkich pokojach dziecięcych dobrze sprawdza się liniowy układ łóżek. Gdy są one ustawione obok siebie wzdłuż ściany, obie pociechy mają łatwy dostęp do posłania. Jeśli posłania muszą być umieszczone naprzeciw siebie, postaraj się zachować między nimi odpowiedni dystans.

Biurka i fotele składające się na kącik do nauki powinny znajdować się tuż pod oknem lub w jego bliskim sąsiedztwie. Dziecko musi mieć jak najwięcej dziennego światła podczas odrabiania lekcji. W pobliżu biurka ustaw regał lub zawieś na ścianie półkę. Książki i pomoce naukowe muszą znajdować się tuż pod ręką.

W pokoju dzieciaków musi znaleźć się miejsce dla pojemnej szafy. Może to być moduł narożny, który wypełni trudny do zagospodarowania, pusty kąt. Dodatkową przestrzeń do przechowywania zapewni pakowna komoda na ubrania, skrzynia na zabawki.

Ściany w pokoju dla dzieci najlepiej jest pokryć jasnym, stonowanym odcieniem. Żywsze kolory możesz przemycić do wnętrza pod postacią dodatków. Mogą to być miękkie tekstylia na łóżku (pościel, dekoracyjne poduszki, ciepły kocyk) oraz wzorzysty dywanik na podłodze, na którym dzieciaki lubią się bawić.

Sprawdzonym patentem na ożywienie aranżacji dziecięcego pokoju są łańcuchy świetlne Cotton Balls, dekoracyjne girlandy, grafiki, a także naklejki. Mogą one pojawić się zarówno na meblach, jak i ścianach.

Miej na uwadze, że pokój dziecięcy urządzasz Ty, ale to Twoje pociechy będą w nim mieszkać. Jego wystrój musi wychodzić naprzeciw nie tylko ich potrzebom, ale i upodobaniom. Pokój powinien ukazywać ich pasje, zainteresowania. Dzięki temu najmłodsi będą czuli się w nim jak u siebie.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły