• Poradnik

zaktualizowano

Jak zaaranżować parapet? 

W wielu domach parapety są zapomniane. Ich pustą powierzchnię maskuje firanka. Stylowa aranżacja parapetu w pokoju dziennym lub sypialni może być wspaniałą ozdobą wnętrza. Nie masz na nią pomysłu? Podrzucimy Ci ich kilka! Wykorzystaj ten, który najlepiej trafia w Twoje upodobania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy opłaca się aranżować powierzchnię parapetów w domu?
 • Czym kierować się wybierając przedmioty do ozdobienia ich powierzchni?
 • Jak stworzyć klimatyczną aranżację parapetu w sypialni?
 • Jakie dekoracje mogą pojawić się na parapecie w salonie?
 • Jakimi przedmiotami warto wypełnić parapet w kuchni?
 • W jaki sposób stworzyć udaną aranżację parapetu zewnętrznego?

Aranżacja parapetu — warto się na nią skusić?

Parapety przede wszystkim pełnią funkcję użytkową. Poprawiają cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniach. Chronią je przed zimnem i wilgocią. Nie oznacza to jednak, że muszą pozostawać puste. Powierzchnia parapetów aż prosi się o to, by ją zagospodarować.

Zależy Ci, by wystrój Twojego salonu lub sypialni sprawiał wrażenie dopracowanego w każdym detalu? Nie rezygnuj z aranżacji parapetu! Ustaw na nim kilka przedmiotów, które wprowadzą do Twojego wnętrza ciepły, przyjemny klimat.

Dekoracje na ogół umieszcza się na blacie komód oraz stolików kawowych. Można je również wyeksponować w przeszklonych witrynach. Doskonale nadają się do tego celu także regały i półki.

Być może zainteresuje Cię artykuł: „Czy szklane witryny są na topie?„.

Co z wnętrzami, które z powodu ograniczonego metrażu meblowane są dosyć oszczędnie? W takim przypadku parapet jest jedyną lub jedną z niewielu powierzchni, które można udekorować. Bez tego wnętrze będzie wydawało się niedokończone, pozbawione wyrazu.

Wybór dekoracji na parapet — najważniejsze zasady

Planując aranżację parapetu, miej na uwadze nie tylko względy estetyczne, lecz również praktyczne. Przemyśl ilość, formę oraz ustawienie tworzących ją przedmiotów. Postaraj się je dopasować do stylistyki wystroju pomieszczenia.

Ważne!

Aranżacja parapetu nie powinna ograniczać możliwości swobodnego korzystania z okna. Dekoracje należy rozmieścić tak, by dało się otworzyć chociaż jedno skrzydło.

Duże nagromadzenie przedmiotów, utrudni Ci wycieranie parapetu z kurzu. Gdy będą miały zbyt rozłożystą formę, przesłonią okno. Mała ilość światła dziennego w pomieszczeniu obniży wygodę korzystania z niego i pomniejszy je optycznie.Brak umiaru podczas tworzenia aranżacji parapetu, może sprawić, że zamiast zdobić — przytłoczy wnętrze oraz zaburzy panujący w nim ład.

Aranżacja parapetu w salonie — kwiaty to nie jedyny pomysł na tę powierzchnię

Szeroki parapet w salonie możesz przeznaczyć na organizację kącika do pracy. Wystarczy na nim miejsca dla laptopa, lampy biurkowej, a także pojemnika z potrzebnymi przyborami. Dostaw do parapetu tapicerowane krzesło. Dobierz je odpowiednio pod względem wysokości, by siedzenie na nim nie przyprawiło Cię o ból kręgosłupa.

W aranżacji parapetów chodzi nie tylko o podniesienie walorów estetycznych danego wnętrza, lecz również komfortu jego użytkowania. 

Niski i szeroki parapet znakomicie nadaje się do urządzenia bardzo komfortowego siedziska. Ułóż na nim kilka miękkich poduch oraz ciepły kocyk. W takim miejscu przyjemnie będzie spędzać długie i chłodne jesienno-zimowe wieczory.

Warto wiedzieć!

Aranżacja parapetu w salonie — podobnie jak w kuchni oraz sypialni — może wykorzystywać sezonowe dekoracje. Z ich pomocą wprowadzisz do swojego domu świąteczny nastrój lub pokreślisz, że nadszedł beztroski, wakacyjny czas. Taki pomysł na dekorację parapetu sprawi, że wystrój Twojego mieszkania będzie na czasie przez cały rok. 

Bardzo klimatyczną aranżację parapetu w salonie pozwolą Ci zaimprowizować wazony z kolorowego szkła. Będą filtrowały światło na różne barwy, przez co w Twoim wnętrzu zapanuje niemal magiczna atmosfera. Zamiast wazonów możesz wybrać rodzinne zdjęcia oprawione w ładne ramki. Podróżnicy mogą wykorzystać powierzchnię parapetu w salonie do ekspozycji pamiątek przywiezionych ze swoich wojaży. 

Jeżeli lubisz urozmaicenie, stwórz aranżację parapetu w salonie z kilku przedmiotów o atrakcyjnym wyglądzie.

Możesz włączyć do niej:

 • rzeźbę,
 • wazon,
 • świecznik,
 • oraz żywe kwiaty w stylowych osłonkach.

Zabarwienie ozdób powinno być spójne z kolorystyką pozostałych elementów wyposażenia we wnętrzu. Ważna jest również ich zgodność z panującym w nim klimatem. 

Ważne!

Dobór przedmiotów, które zamierzasz przeznaczyć na dekorację parapetu, nie może być przypadkowy. Powinny tworzyć harmonijną, miłą dla oka całość.

Aranżacja parapetu w sypialni — nastrojowe świece i co jeszcze?

Kwiaty to klasyka, jeśli chodzi o dekorację parapetu.

Powody, dla których tak chętnie sięgamy po nie:

 • pasują do każdego wystroju,
 • pomagają oczyścić powietrze, 
 • na nas działają kojąco, zaś na przestrzeń domowych pomieszczeń — ożywczo.

Czym kierować się, wybierając kwiaty do aranżacji parapetu w sypialni lub pokoju dziennym? Należy wziąć pod uwagę ich zapotrzebowanie na światło, jak również wygląd.

Jak dopasować kwiaty do estetyki wnętrza?

 • Kaktusy — styl nowoczesny i minimalistyczny.
 • Kwiaty kwitnące — styl rustic oraz boho.
 • Bujne, egzotyczne kwiaty — styl kolonialny i urban jungle.
 • Rośliny zielone — są uniwersalne.

W aranżacji parapetu w sypialni dobrze będą sprawowały się dekoracje, które są źródłem światła:

 • świece,
 • lampiony,
 • latarenki,
 • girlandy świetlne cotton balls.

Dzięki nim Twoja sypialnia stanie się zacisznym azylem. Zapanuje w niej przytulna atmosfera, która umożliwi Ci wyciszenie oraz relaks.

Lubisz czytać książki? Na sypialnianym parapecie zorganizuj małą biblioteczkę. Będziesz je mieć pod ręką, gdy zechcesz odprężyć się przed snem. Książki posegreguj wielkością lub kolorem okładki i ustabilizuj podpórką. Tak zaplanowana dekoracja parapetu będzie wspierała Twoją czytelniczą pasję.

Aranżacja parapetu w kuchni — estetyczna i praktyczna

Dobrym pomysłem na wypełnienie pustki na parapecie w kuchni są świeże, aromatyczne zioła. Pomogą Ci wydobyć głębię smaku z potraw, a przy okazji wprowadzą szczyptę ożywienia do Twojego wnętrza. Aranżacja parapetu w kuchni będzie kompletna, gdy zioła umieścisz w ozdobnych donicach.

Osłonki na rośliny mogą być wykonane z następujących materiałów:

 • ceramika,
 • glina,
 • beton,
 • wiklina,
 • metal.

Kuchenny parapet możesz udekorować pojemnikami do przechowywania np. cukru, mąki lub makaronu. Te produkowane współcześnie mają zróżnicowaną stylistykę. Z powodzeniem mogą posłużyć za ozdobę. Aranżacja parapetu w kuchni uwzględniająca pojemniki na żywność znakomicie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. W ten sposób można odciążyć kuchenne blaty, zyskać więcej miejsca do pracy.

Aranżacja parapetów zewnętrznych

Tworząc aranżację parapetów zewnętrznych, należy pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. W mieszkaniach usytuowanych na wyższych piętrach, dekoracje umieszczone na powierzchni parapetów muszą być zabezpieczone przed zsunięciem. Najlepiej, jeśli będą to kwiaty zasadzone w podłużnej donicy. 

Większą swobodę przy planowaniu aranżacji parapetów zewnętrznych mają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Na tych znajdujących się na parterze mogą umieścić kwiaty, figurki oraz latarenki.

Ważne!

Przedmioty ustawione na parapetach zewnętrznych powinny być odporne na działanie wilgoci i niskich temperatur. W przeciwnym wypadku szybką stracą estetykę swojego wyglądu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły