Jak zaaranżować wejście do domu?

Urządzając dom, skupiamy się na jego wnętrzu, lekceważąc przy tym drzwi wejściowe, a także teren przed domem, który przemierzają goście, zanim dojdą do progu. A to właśnie on podlega ich ocenie w ramach pierwszego wrażenia. Jak zaaranżować wejście do domu, aby ich odczucia były pozytywne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak powinna być zorganizowana droga prowadzącą do domu?
  • Przy użyciu jakich opraw świetlnych rozjaśnić posesję?
  • Czym sugerować się przy wyborze drzwi wejściowych?

Wejście do domu – gdzie się ono kończy, a gdzie zaczyna?

Wiele osób uważa, że wejście do domu to strefa tuż przed drzwiami zewnętrznymi. W przypadku mieszkań w bloku można przyjąć takie założenie. 

Jeśli chodzi o domy prywatne, trzeba uznać, że wejście do domu zaczyna się tuż za bramą otaczającą posesję. Obejmuje ono cały teren, który muszą przejść goście, zanim dotrą do progu Twojego domu.

Jak zaaranżować wejście do domu? Krok po kroku!

Możesz postawić na ekspozycję wejścia do domu, albo dyskretnie zaznaczyć jego obecność. Powinno być ono tak zaplanowane, by pasowało pod względem wielkości i estetyki do bryły domu. Nie zapominaj o bezpieczeństwie i komforcie osób pokonujących tę trasę.

Ważne! Zarówno wejście do domu, ogród, jak i sam budynek stanowią całość. Wszystkie przyjęte w odniesieniu do nich rozwiązania powinny mieć wspólny mianownik, by dawać spójne i harmonijne wrażenie. 

To szczególnie istotne w przypadku znajomych, którzy odwiedzają Twój dom po raz pierwszy, a także osób, które są dla Ciebie zupełnie obce. Wygląd wejścia do domu dostarczy im cennych informacji na Twój temat.

Jak powinna wyglądać droga wiodąca do domu?

Przede wszystkim musi ona mieć solidną nawierzchnię, po której wygodnie będzie chodzić. Możesz zdecydować się na kamień naturalny, klinkier, gres, kostkę granitową, betonową, a także brukową. Do wyboru masz całkiem sporo materiałów różniących się między sobą trwałością i wyglądem. 

Żwir możesz zastosować na podjeździe. Ścieżkę do domu trzeba wyłożyć mocnym, stabilnym materiałem, który dobrze zniesie trudne warunki atmosferyczne oraz intensywną eksploatację na przestrzeni lat.

Jak mogą zaaranżować wejście do domu miłośnicy zieleni? Na wielu posesjach droga do domu z jednej strony styka się z podjazdem. Taki układ rozwiązuje problem zagospodarowania obszaru znajdującego się po sąsiedzku. Minimaliści mogą po drugiej stronie ścieżki umieścić po prostu miły dla oka, wypielęgnowany trawnik. 

Dobrym pomysłem jest wyznaczenie przebiegu ścieżki z wykorzystaniem roślin zasadzonych wzdłuż niej. Świetnie w tym miejscu będą prezentowały się kosodrzewiny, a także dzikie trawy. Wybrane do takiego nasadzenia rośliny muszą być zgodne z aranżacją ogrodu. Nie powinny być one zbyt rozłożyste, by z czasem nie przesłoniły drogi.

Ważne! Generalnie planując nasadzenie roślin przed domem, warto wziąć pod uwagę karłowe odmiany drzew, które nie przesłonią domu. Wybrane przez Ciebie rośliny nie powinny być zbyt ekspansywne, ani jeśli chodzi o część zieloną, ani o korzenie. Sprawdzą się tutaj rośliny, które przez cały rok wyglądają jednakowo ładnie np. iglaki.

Jak zaaranżować wejście do domu z różnymi rodzajami lamp?

Oświetlenie zewnętrzne ułatwia przemieszczanie się po posesji po zapadnięciu zmroku, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także kreuje nastrój. 

Warto wiedzieć! Zainstalowane w ogrodzie lampy powinny mieć zróżnicowaną budowę, dostosowaną do pełnionych przez nie funkcji. Dla przykładu te umieszczone przy podjeździe lub na schodach muszą mieć dyskretny wygląd. W okolicy drzwi wejściowych warto zamontować dekoracyjne oprawy, dzięki którym strefa ta nabierze uroku.

Przy podjeździe wspaniale będą sprawowały się lampy najazdowe, czyli oprawy wpuszczone w grunt. Wzdłuż drogi prowadzącej do domu można umieścić w równych odległościach słupki ogrodowe. Takie lampy nie tylko rozjaśnią ten teren, ale również go ozdobią. 

Bezpieczne poruszanie się koło domu umożliwią Ci lampy LED zamontowane w podbitce. Chcesz oświetlić także elewację domu, aby był on dobrze widoczny z daleka? Przy tym zadaniu dobrze spełnią się reflektorki zainstalowane na trawniku.

Jak zaaranżować wejście do domu? Jakie oświetlenie zamontować przy drzwiach zewnętrznych, by wyczarować klimat, który będzie zapraszał do środka? Chętnie stosowanym rozwiązaniem przy rozjaśnianiu tego najważniejszego obszaru są kinkiety montowane na ścianach – najlepiej symetrycznie po obu stronach drzwi. 

Najmodniejsze obecnie oprawy to te o niewielkich rozmiarach i prostej, geometrycznej formie. Dobrze wpisują się one w różne aranżacje. Możesz zdecydować się na model emitujący snop światła skierowany ku dołowi lub w obu kierunkach.Być może zainteresuje Cię artykuł: „Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?”.

Drzwi wejściowe do domu – bezpieczeństwo może iść w parze z estetyką

Podczas wybierania drzwi wejściowych do domu każdy z nas zwraca uwagę głównie na ich solidność oraz wszelkie rozwiązania nastawione na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Tymczasem obecnie oferta drzwi zewnętrznych jest na tyle szeroka, że nie trzeba wybierać pomiędzy ich estetyką a funkcjonalnością. 

Dostępne są modele z przeszkleniami wykonanymi z hartowanego, antywłamaniowego szkła. Często tworzą one bardzo atrakcyjne wizualnie kompozycje. Możesz również zdecydować się na drzwi z okładziną wykonaną z naturalnego drewna o dowolnym wybarwieniu. 

Ciekawą propozycję stanowią designerskie okładziny wykonane ze stali, aluminium, a także kamienia. Takie drzwi będą wspaniałym dopełnieniem aranżacji Twojego domu.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy