Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym różnią się między sobą oprawy świetlne zewnętrzne i jakie jest ich zastosowanie?
- Gdzie na terenie posesji warto umieścić oświetlenie?
- Które cechy lamp ogrodowych przekładają się na długą żywotność oraz wygodę ich użytkowania?
Oświetlenie do ogrodu: dostępne rodzaje lamp
- Reflektory
Tego typu oprawy świetlne są o tyle praktyczne, że dają możliwość kierowania snopem światła. Najczęściej montuje się je na ścianach budynków np. domu lub garażu, choć można je umieścić także na trawniku.
- Lampy ścienne i kinkiety
Z uwagi na ich dekoracyjny wygląd oraz zdolność do tworzenia nastrojowego klimatu takie oprawy najlepiej sprawują się przy rozjaśnianiu przestrzeni altan i tarasów.

- Naświetlacze i lampy najazdowe
Ten typ oświetlenia do ogrodu znajduje zastosowanie przy rozjaśnianiu zarówno podjazdu, jak i ogrodowych ścieżek. Montuje się go w ziemi lub bruku.
- Lampy stojące oraz słupy
Przeznaczone są one do oświetlania rozmaitych dróżek na terenie posesji. Ze względu ich pionową konstrukcję i nierzadko całkiem spore gabaryty wymagają one dobrego osadzenia np. w betonowych fundamentach.
- Dekoracyjne lampy ogrodowe
Coraz większą popularnością, jeśli chodzi o oświetlenie do ogrodu, cieszą się lampy produkowane z tworzyw sztucznych pozwalających na dowolne ich formowanie. Czasem są one zasilane elektrycznie, choć w zdecydowanej większości modeli źródłem światła jest ogniwo solarne lub moduł/żarówka LED.
Gdzie warto zainstalować oświetlenie ogrodowe?
Pewne obszary na posesji muszą być oświetlone ze względów związanych z bezpieczeństwem domowników. Można do nich zaliczyć:
- bramę wjazdową,
- podjazd do garażu,
- drogę wiodącą do domu,
- okolicę drzwi wejściowych,
- najważniejsze ogrodowe trasy.

Dodatkowo warto przemyśleć możliwość rozjaśnienia przy użyciu dowolnych opraw:
- tarasu i ogrodowej altany, dzięki czemu po zachodzie słońca zagości w nich przyjemny nastrój sprzyjający relaksowi,
- oczka wodnego, skalniaka oraz większych okazów roślin, by zaakcentować ich obecność w ogrodzie.
Warto wiedzieć!
Planując oświetlenie w ogrodzie, miej na uwadze, że liczy się nie tyle ilość lamp, ile trafny dobór ich konstrukcji do przeznaczenia, a także właściwe ich rozmieszczenie.
Na co trzeba zwrócić uwagę, poszukując oświetlenia do ogrodu?
Wybrane przez Ciebie lampy ogrodowe powinny dobrze komponować się ze stylistyką domu oraz aranżacją otaczającego go terenu. Którym ich cechom należy przyjrzeć się bliżej, by mieć pewność, że będą one służyły dobrze i długo?
- Szczelność
W odniesieniu do opraw zewnętrznych kluczowe znaczenie ma współczynnik IP określający ich szczelność. Konkretnie mowa jest o odporności na przenikanie kurzu, pyłu, wilgoci oraz wody.
Ważne!
W przypadku oświetlenia do ogrodu IP nie powinno być mniejsze, niż 44. W oprawach montowanych np. przy oczku wodnym lub basenie powinno ono wynosić przynajmniej 65.
- Trwałość
Lampy ogrodowe wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Te wyprodukowane z żeliwa są od nich cięższe i solidniejsze, ale za to mają większą skłonność do korodowania. Są jeszcze lampy aluminiowe – lekkie, ale dosyć wytrzymałe.

Ciekawą propozycję, jeśli chodzi o oświetlenie do ogrodu, stanowią lampy wykonane z tworzywa np. z polipropylenu, poliwęglanu lub polietylenu. Są one odporne na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo łatwe do wyczyszczenia.
Mogą one mieć kształt kuli, stożka, misy lub klepsydry. Ozdobiony nimi ogród zyskuje nowoczesny, nietuzinkowy wygląd.
- Energooszczędność
Obecnie w cenie są rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. W przypadku oświetlenia do ogrodu w powyższe kryteria wpisują się lampy solarne LED oraz lampy wyposażone w moduły/żarówki LED.
Solarne lampy: do ogrodu, altany oraz na taras
Lampy solarne są zasilane energią słoneczną. Brak przewodów zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania oraz ułatwia instalację. W pełni naładowana lampa solarna może świecić przeciętnie od 8 do 10 godzin.
Pro Tip
Lampy solarne instaluj w ogrodzie w miejscach wyeksponowanych na działanie promieni słonecznych. Unikaj zadaszeń, wysokich drzew oraz krzewów.
- Nowoczesność
Automatyka zwiększa komfort użytkowania lamp, a przy okazji umożliwia poczynienie pewnych oszczędności. Rozważ możliwość zainstalowania w ogrodzie lamp wyposażonych w:
- czujnik ruchu – uruchamia on lampę, gdy zarejestruje ruch w pobliżu,
- czujnik zmierzchu – uruchamia on lampę po zachodzie słońca i wyłącza ją o świcie,
- włącznik wyposażony w programator czasu – samodzielnie ustawisz godziny, o których lampa ma rozpoczynać i kończyć swoją pracę.
Zajrzyj także do artykułu: „Czego nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie tej wiosny? Meble Bogart podpowiada”.