• Łazienka
  • Pomieszczenia
  • Poradnik

zaktualizowano

Najczęściej popełniane błędy przy aranżacji małej łazienki

Aranżacja małej łazienki jest wyzwaniem. Aby stworzyć zarówno piękną, jak i funkcjonalną łazienkę o niewielkim metrażu, warto wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów. Czego unikać przy urządzaniu małej łazienki? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak uniknąć braku funkcjonalności w łazience?
  • Jak odpowiednio dobrać meble łazienkowe?
  • Jak wystrzec się wizualnego miszmaszu?
  • Jak dobrać funkcjonalne lustro?
  • Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Brak funkcjonalności

Źle rozplanowany układ łazienki ogranicza funkcjonalne z niej korzystanie. Umieszczenie wanny i prysznica w niewielkim pomieszczeniu spowoduje wrażenie ścisku. Łazienka nie będzie prezentować się dobrze wizualnie. Dlatego, zamiast wanny, wybierz znacznie praktyczniejszy prysznic. Najczęstsze błędy w aranżacji mieszkania to nie tylko niezapewnienie w łazience wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania, ale i niezachowanie prawidłowych odległości między poszczególnymi strefami.

Wolna przestrzeń w łazience powinna wynosić minimum 65×100 cm. Tymczasem większość źle zaaranżowanych małych łazienek ma tego miejsca niewiele, ograniczając domownikom swobodę ruchów. Pamiętajmy, by obok wanny zachować pustą przestrzeń wynoszącą około 70×100 cm. Natomiast wokół prysznica miejsca powinno się znaleźć około 70×90 cm. W ten sposób unikniemy błędu związanego z utrudnionym przemieszczaniem się w małej łazience.
 
Błędem zarówno funkcjonalnym, jak i wizualnym, jest z kolei umieszczenie muszli klozetowej naprzeciwko drzwi, rujnując estetykę wnętrza i pozbawiając uczucia intymności w trakcie korzystania z toalety. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w tym miejscu umywalki. Muszlę należy w miarę możliwości umieścić w miejscu zapewniającym większą intymność.
 
 
 
 

Źle dobrane meble łazienkowe

Jednym z błędów przy aranżacji mieszkania, w tym łazienki jest nieprawidłowy dobór mebli łazienkowych. Wybór obszernych i masywnych mebli nie tylko da uczucie zagracenia pomieszczenia, ale i spowoduje, że łazienka będzie wyglądać na jeszcze mniejszą. W małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej jest ograniczyć ilość szafek, słupków i regałów do minimum. Lepiej postawić na meble podwieszane, dające wrażenie lekkości. Chcąc jak najlepiej zagospodarować wolną przestrzeń, warto zdecydować się na umieszczenie szafek podsufitowych. Można do nich schować ręczniki i inne akcesoria łazienkowe, których nie chcemy trzymać na widoku.

Wizualny miszmasz

Szeroki wybór elementów wykończeniowych niesie za sobą nie tylko korzyści, ale i błędy w aranżacji mieszkania. Dostępność na wyciągnięcie ręki niemal każdego wymiaru i stylu kafelek powoduje, że decydując się na kilka opcji, możemy osiągnąć mało atrakcyjny miszmasz. Zamiast zastosowania nad umywalką misternej mozaiki w marokańskim stylu, czy położenia drewnopochodnych płytek na podłodze i umieszczenia wzdłuż wanny rzędu podłużnych kafelek w kwiaty, zdecydowanie lepiej jest postawić na płytki o podobnym wyglądzie i wielkości. Z pewnością wyodrębniając w łazience poszczególne strefy przy pomocy ozdobnych kafli, czy stawiając na dekoracyjne wykończenie ściany, uda się nam osiągnąć spójność estetyczną.
 
 
 
 

Wzory na wszystkich ścianach

Wzory urozmaicają wizualnie wnętrze, jednak w przypadku niedużego pomieszczenia, możemy osiągnąć efekt przytłoczenia. Umieszczenie wzorzystej tapety nad toaletą oraz wyłożenie ozdobnymi płytkami ściany, mogą nieco zachwiać estetykę wnętrza, jakim jest łazienka. Dlatego, lepiej wyróżnić jeden obszar, a resztę ścian wyłożyć jednolitymi płytkami, lub pomalować jednolitym kolorem.

Niefunkcjonalne lustro

Za małe, zbyt wąskie, a także umieszczone na niewłaściwej wysokości. Lustro w łazience powinno nie tylko dobrze się prezentować, ale być przede wszystkim w pełni funkcjonalne.  W końcu to w łazience najczęściej się przeglądamy, myjąc zęby, goląc się, robiąc makijaż czy wykonując inne czynności pielęgnacyjne. Dlatego wybór lustra powinien być starannie przemyślany. Decydując się na jednolitą taflę lustra, możemy powiększyć optycznie małą łazienkę. Warto pamiętać o tym prostym tricku, ograniczając do minimum błędy w aranżacji mieszkania, zwłaszcza jeśli dysponujemy niedużą łazienką w bloku.
 
 
 
 

Nadmiar wszystkiego

Kolejnym błędem jest wybór akcesoriów, sprzętów i mebli, stwarzających efekt przytłoczenia. Zastosowanie w łazience prostokątnej wanny, prysznica oraz umieszczenie jak największej ilości szafek łazienkowych, może sprawić, że małe wnętrze wyda się nam znacznie mniejsze, niż w rzeczywistości. Odpowiedniej wielkości akcesoria i prawidłowe rozplanowanie łazienki to klucz do uniknięcia błędów w jej aranżacji. Wanny, czy brodziki narożne pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, dając możliwość umieszczenia dodatkowej szafki. Zamiast wzorzystych ścian, postaw lepiej na gładkie kafle, dające wrażenie porządku. Umieszczenie na otwartych półkach i regałach wszystkich kosmetyków i akcesoriów również nie jest dobrym pomysłem. Przemyśl, czy potrzebujesz trzymać w łazience płyny do prania i wiaderko z mopem, czy nie lepiej na widoku wyeksponować tylko niezbędne środki do pielęgnacji, a resztę rzeczy schować do zamykanych szafek, bądź umieścić w schowku. W ten sposób ograniczymy zbieranie się kurzu i nadmiaru przedmiotów w małej łazience.

Złe oświetlenie

Liczne błędy w aranżacji mieszkania bazują także na nieprawidłowym dobrze lamp i barwy światła. Posiadanie okna w małej łazience nie zawsze jest jednak możliwe, w szczególności w bloku. W związku z brakiem naturalnego światła, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. O ile światło sufitowe w łazience jest rzadziej stosowane, o tyle te nad lustrem jest niezbędne. Aby uniknąć jednak widoku w lustrze szarej i ziemistej cery, postawmy na żarówki emitujące neutralne światło, ponieważ jest najbardziej zbliżone do naturalnego. Warto pamiętać, by zamiast lampy dającej punktowe światło, wybrać oświetlenie wokół lustra, które równomiernie oświetli naszą twarz.

 
 
Mamy nadzieję, że powyższe błędy staną się podstawą, braną pod uwagę podczas aranżacji wymarzonej łazienki. Niezbędne meble i akcesoria dekoracyjne do domu znajdziecie w naszym sklepie.
 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Natalia Ciesielska

Podobne artykuły