• Inspiracje
  • Style

zaktualizowano

Styl orientalny we wnętrzach 

Miękkość, przepych i luksus czy raczej bazarowy kicz – jakie są Twoje pierwsze skojarzenia z terminem „styl orientalny”? Jeśli te drugie – postaramy się je zmienić! Wnętrze w stylu orientalnym może być przecież urządzone bardzo gustownie i ze smakiem. Dodatkowo powiew Orientu wprowadzi do Twojego salonu odrobinę egzotyki, ciepła i harmonii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wywodzi się styl orientalny?
  • Jakie kolory wybierać aranżując wnętrze w stylu orientalnym?
  • Jakich materiałów nie może zabraknąć w orientalnym wnętrzu?
  • Na które dodatki postawić, aby nawet do klasycznego salonu wprowadzić odrobinę egzotyki?

Początki stylu orientalnego

Styl orientalny we wnętrzach nie jest niczym nowym. Pierwsze odniesienia do kultury i sztuki Orientu w europejskim wydaniu można było dostrzec w pomieszczeniach już w XVII w. W kolejnych stuleciach styl ten rozwijał się i ewoluował. Po raz kolejny ogromną popularność Orientu, rozumianego jako odniesienie do kultury japońskiej i chińskiej, można było dostrzec w XIX w. W tamtym okresie wprowadzanie do wnętrz orientalnych dodatków uchodziło za przejaw luksusu i dobrego gustu.

Sypialnia urządzona w stylu orientalnym

Wszystko zmieniło się w latach 80. XX w. kiedy to popularność stylu orientalnego sprawiła, że przybrał on nieco kiczowatą formę. I choć od tamtego czasu wiele się zmieniło, wciąż wielu osobom wnętrze w stylu orientalnym kojarzy się z takim, w którym królują tureckie dywany i zapach taniego kadzidła. Dziś jednak styl orientalny najczęściej łączony jest z estetyką boho albo nawiązuje do kultury Japonii (style takie jak wabi sabi czy japandi).

Warto wiedzieć!

Znaczenie słowa Orient (a tym samym to, co uznawano za styl orientalny) zmieniało się w czasie. Początkowo Orientem określano Azję i muzułmańskiej kraje Afryki. Z czasem nazwę tę zarezerwowano jednak dla krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W latach 80. XX w. pod nazwą Orient rozumiano także odniesienia do kultury indyjskiej czy irańskiej.

Kolory i wzory idealne do wnętrza w stylu orientalnym

Orientalne aranżacje wymagają przede wszystkim zastosowania odpowiedniej palety barw. To właśnie dzięki niej Twój salon zyska niepowtarzalny klimat. Na jakie kolory warto stawiać?

Jeśli zależy Ci na stworzeniu wnętrza rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, w którym dominuje arabski przepych, stawiaj na ciepłe, zdecydowane i nasycone barwy. Podstawę powinny stanowić takie kolory jak czerwień, zieleń, niebieski czy żółty. Uzupełnij je złotymi, srebrnymi i pomarańczowymi dodatkami. Do salonu koniecznie wprowadź też drewniane meble w ciemnym odcieniu. Pamiętaj, że wnętrze zyska jeszcze więcej głębi i charakteru, jeśli gdzieniegdzie pojawi się również odrobina czerni.

Salon urządzony w stylu orientalnym

Wolisz stawiać na prostotę i harmonię? W takim razie zapewne pragniesz, aby wnętrze w stylu orientalnym, które urządzasz nawiązywało do któregoś ze stylów japońskich. Zadowalający efekt osiągniesz stawiając na stonowane kolory. Podstawowa paleta dla Ciebie to barwy takie jak biel, szarość i beż. Uzupełnisz ją i ożywisz dodając akcenty w kolorze jasnej zieleni albo błękitu.

Warto wiedzieć!

Poza odpowiednio dobraną paletą barw, w orientalnym wnętrzu nie może zabraknąć również wzorów! Będą to: wzory kwiatowe, charakterystycznie przedstawione zwierzęta i ptaki albo wywodzący się z Iranu paisley.

Drewno, metal, a może szkło? Jakie materiały pomogą Ci podkreślić egzotyczny klimat wnętrza?

Wnętrze w stylu orientalnym wyróżniają również zastosowane materiały. Na pewno nie może zabraknąć w nim naturalnych tkanin! Zależnie od wybranej stylistyki, będą to miękkie i połyskliwe materiały albo takie o bardziej surowym wykończeniu. W pierwszym przypadku nawiązującym do wnętrz arabskich, stawiaj na aksamit, welur i jedwab. W drugim, odnoszącym się do Dalekiego Wschodu, lepiej sprawdzi się len oraz bawełna.

Materiałem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie orientalnego wnętrza, jest także drewno. Stawiaj więc na drewniane meble, dekoracje oraz rzeźbione, lekkie parawany. Arabski przepych wymaga doboru drewna w ciemnych kolorach, a japońska harmonia – raczej jaśniejszych kolorów.

W orientalnych wnętrzach może pojawić się również metal oraz kolorowe szkło. Te materiały wprowadzaj jednak z umiarem i zwracaj uwagę na ich charakter. Przedmioty metalowe powinny sprawiać wrażenie lekkich – niech będą więc delikatne, ażurowe.

Dekoracyjne krzesła w stylu orientalnym

Dodatki w stylu krajów arabskich i Dalekiego Wschodu

Umiejętnie dobrane dodatki sprawią, że cała aranżacja stanie się jeszcze bardziej spójna i będzie sprawiała wrażenie dopracowanej. Na co stawiać? Wszystko zależy od charakteru wnętrza:

  • Orient w japońskim wydaniu nie znosi nadmiaru ozdób! Ogranicz więc je do minimum, a jeśli już stawiaj na przedmioty użytkowe – np. zdobione lampy, ceramiczne wazony albo świeczniki.
  • We wnętrzach odnoszących się do stylistyki arabskiej, możesz pozwolić sobie na więcej! W tym przypadku w salonie świetnie sprawdzą się ozdobne donice na kwiaty (np. w kształcie zwierząt) czy figurki ustawione na regałach. W takim wnętrzu nie może też zabraknąć efektownych, dużych roślin oraz małych, ceramicznych lampek z kloszami zdobionymi kolorowym szkłem! Zaletą takiego dodatkowego oświetlenia jest tworzenie wieczorami wyjątkowych wrażeń, gdy światło przenikające przez kolorowe szkło w niezwykły sposób oświetla ściany i wszystkie sprzęty.

Styl orientalny we wnętrzach może przybierać różną formę – wszystko zależy od tego, jak zinterpretujesz znaczenie słowa Orient. Dzięki temu w tej stylistyce ma szansę odnaleźć się każdy: zarówno miłośnik minimalizmu, wnętrz przytulnych, jak i iście królewskiego przepychu. A Ty? Który Orient najbardziej przemawia do Ciebie?

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły