Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak w małym mieszaniu znaleźć miejsce na jadalnię?
- Jakie meble wybierać, aby zaoszczędzić miejsce?
- Które dodatki sprawdzą się w małym wnętrzu?
- Jakie kolory dobrać do jadalni, aby optycznie ją powiększyć?
Pomysł na jadalnię, czyli gdzie ją urządzić
Pierwszy problem, który możesz napotkać, gdy trzeba urządzić małą jadalnię? Inspiracje projektantów wnętrz dotyczą zwykle już wydzielonej przestrzeni! A jeśli w Twoim mieszkaniu takiej nie ma? Gdzie wówczas powinna znaleźć się jadalnia? Spróbuj wydzielić odpowiednie miejsce w salonie lub kuchni:
- Jeśli w Twoim domu kuchnia jest na tyle duża, że znalazło się w niej miejsce na wyspę, być może wystarczy dostawić do niej hokery i w ten sposób stworzyć namiastkę jadalni? Ten sam sposób możesz wykorzystać również wtedy, gdy zamiast oddzielnej wyspy w Twojej kuchni znajduje się wysoki blat w kształcie litery L.
- Inny pomysł na jadalnię to wydzielenie na stół i krzesła przestrzeni pomiędzy kuchnią i salonem. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach z otwartą kuchnią.
- Twój salon jest zbyt mały, by wydzielić jadalnię? Poszukaj miejsca przy którejś ze ścian! Być może uda się dostawić do jednej z nich niewielki stolik i krzesła? W ten sposób również powstanie mała jadalnia! Inspiracje na jej urządzenie możesz czerpać z dowolnych źródeł.
Mała jadalnia – inspiracje i funkcjonalne rozwiązania
Kiedy już znajdziesz miejsce, w którym ustawisz stół i krzesła, pora zaplanować wystrój jadalni. Najłatwiej będzie zacząć od największych (i najważniejszych) jego elementów.
Po pierwsze, wybierz stół. W tym przypadku możliwości jest naprawdę sporo! Jeśli wystarczy miejsca, możesz wstawić większy stół, przy którym swobodnie zasiądzie nawet 6-8 osób! Jeśli jednak nie dysponujesz tak dużą przestrzenią, postaw na mniejszy mebel. Świetnie sprawdzi się np. stół rozkładany. Na co dzień obiad zjedzą przy nim wygodnie 2-4 osoby. Kiedy będzie trzeba, rozsuniesz blat i stworzysz dodatkowe miejsca dla zaproszonych gości.
Mieszkasz sam albo masz do dyspozycji naprawdę niewielką przestrzeń? Zamiast tradycyjnego stołu, postaw więc na składany stolik montowany na ścianie! Taki mebel rozkładasz tylko na czas posiłku – kiedy skończysz jeść, wystarczy zsunąć go do pierwotnych, bardzo kompaktowych rozmiarów.
W co jeszcze trzeba wyposażyć małą jadalnię? Inspiracje, na które warto zwrócić uwagę to te zawierające sprytnie rozwiązane kwestie siedzenia. Przy Twoim stole nie zawsze muszą przecież znaleźć się tradycyjne krzesła! Nieco więcej miejsca uda Ci się zaoszczędzić, jeśli postawisz na ławki! Siedziska tego typu prezentują się bardzo stylowo – a przy okazji na tej samej przestrzeni znajdzie się miejsce dla większej liczby osób.
Innym pomysłem będzie wybór krzeseł rozkładanych. Możesz rozłożyć je jedynie na czas posiłku, a potem składać i podwiesić na ścianie. Niektóre krzesła, zwłaszcza modele bez oparcia, można również nakładać jedno na drugie. Po złożeniu całego kompletu zaoszczędzisz sporo miejsca i zyskasz dodatkowy „stolik”!
Warto wiedzieć!
Planując wielkość stołu, weź pod uwagę to, ile miejsca potrzeba, aby wygodnie zjeść posiłek. Przyjmuje się, że dla każdej osoby powinno się przeznaczyć min. 30 cm kawałek blatu.
Wystrój jadalni, który sprawi, że mała przestrzeń stanie się stylowa
Stół i krzesła to nie wszystko – na kilka innych, ciekawych dodatków zasługuje nawet bardzo mała jadalnia! Inspiracjami przy ich doborze mogą być wystroje większych wnętrz, które następnie dostosujesz do swoich potrzeb.
Przede wszystkim każda jadalnia (mała w szczególności!) bardzo zyska, jeśli zainstalujesz na ścianie lustro. Dzięki temu wnętrze od razu optycznie wyda się większe. Do wyboru masz tradycyjne, dość duże zwierciadła albo małe lusterka wyglądem przypominające płytki ścienne. Takie niewielkie elementy dają Ci więcej możliwości aranżacyjnych – ułożysz je w dowolny wzór, który podkreśli styl Twojej jadalni.
W jadalni przydaje się też komoda lub kredens na zastawę stołową – zwłaszcza taką, która ma dla Ciebie wartość sentymentalną albo inne szczególne znaczenie. W małej jadalni nie ma miejsca na tego typu meble? W takim razie zamiast kupować kredens, powieś na ścianach proste półki. Oszczędzisz przestrzeń, a jednocześnie pięknie wyeksponujesz dowolne elementy zastawy stołowej.
Warto wiedzieć!
Przy wyborze lustra do jadalni zwróć uwagę na jego kształt. Okrągłe lub owalne zwierciadło doda pomieszczeniu głębi, świetnie sprawdzi się więc w tradycyjnych, przytulnych aranżacjach. Prostokątne lustro lepiej z kolei wygląda w pomieszczeniach nowoczesnych, loftowych i industrialnych. Aranżacja złożona z wielu małych lusterek to dobry pomysł do każdej małej jadalni. Inspiracje na jej ułożenie powinny jednak być spójne z resztą wybranych detali.
Mała jadalnia – aranżacje w nowoczesnych kolorach
Pomysły na urządzenie małej jadalni? Inspiracji szukaj wśród wnętrz urządzonych w jasnych kolorach! Takie barwy optycznie powiększą wnętrze:
- w nowoczesnych małych jadalniach świetnie będą wyglądały jasne odcienie szarości;
- rustykalne i prowansalskie jadalnie zyskają, jeśli pojawi się w nich pudrowy róż, błękit kolor morelowy albo jasne odcienie żółtego;
- industrialne oraz loftowe wnętrza warto z kolei pozostawić utrzymane po prostu w odcieniach bieli (zarówno śnieżnej, jak i złamanej).
Jak sprytnie urządzić małą jadalnię? Inspiracji i trików na to jest całkiem sporo! Warto poznać je i wykorzystać w praktyce. Dzięki temu z pewnością uda się stworzyć funkcjonalną przestrzeń, w której zmieścisz wszystkie niezbędne sprzęty. Jednocześnie unikniesz przeładowania pomieszczenia przedmiotami i wrażenia chaosu!