Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zasady obowiązują w stylu rustykalnym?
- Jak można zaplanować wystrój domu w tych klimatach?
- Czym jest salon bez sufitu?
- W jaki sposób można urządzić salon rustykalny w nowoczesnym wydaniu?
Czym wyróżnia się styl rustykalny?
Styl rustykalny przenosi wspomnieniami do wakacji spędzanych u dziadków mieszkających na wsi. Jego bezpretensjonalność i ciepło zaskarbiły mu spore grono fanów. Do wzrostu zainteresowania tą wnętrzarską estetyką, przyczyniła się pandemia. Wiele osób odkryło w tamtym czasie uroki prostego, spokojnego życia na wsi.
Charakterystyczne dla stylu rustykalnego jest zamiłowanie do naturalnych materiałów:
- drewna,
- kamienia,
- cegły.
Wnętrza urządzone w tym duchu przypadną do gustu osobom, które cenią sobie bliski kontakt z naturą. Nie ma w nich miejsca dla gładkich, lśniących powierzchni wykonanych ze sztucznych tworzyw, jak również szkła i polerowanego kamienia.
Ważne!
We wnętrzach rustykalnych prym wiodą jasne, stonowane barwy. Do powstania w nich wrażenia nudy nie dopuszczają naturalne materiały ze swoim atrakcyjnym zabarwieniem i fakturą.
Rustykalny dom – jak go urządzić?
W jego wystroju powinno dominować drewno – najlepiej to o ciemnym zabarwieniu. W dużych domowych przestrzeniach nie trzeba się obawiać efektu zacieśnienia. Ten szlachetny, naturalny surowiec może się pojawić na podłodze, ścianach, a także suficie.
Znakiem rozpoznawczym rustykalnych domów są odsłonięte drewniane belki stropowe. Wiele osób decyduje się na ich renowację, gdyż stanowią wspaniałą dekorację. Dzięki nim wystrój salonów rustykalnych jest kompletny, a do tego bardzo klimatyczny. Można zastosować także tańszy zamiennik, czyli imitację drewnianych belek wykonaną ze styropianu.
Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym powodzeniem wśród właścicieli rustykalnych domów, jest „salon bez sufitu”. Chodzi tutaj o rezygnację z poddasza użytkowego ulokowanego nad pokojem dziennym. Celem jest uzyskanie tzw. wysokiego sufitu (katedralnego). W salonach rustykalnych strop jest na ogół “otwierany” w trójkąt. Przez to budzi skojarzenia z konstrukcją katedr.
Warto wiedzieć!
Największą zaletą płynącą z posiadania „salonu bez sufitu” jest wrażenie dużej przestrzeni. Takie wnętrza często są wyposażone w wysokie okna, przez które wpada do nich ogromnie dużo światła.
Ściany w rustykalnym domu można pomalować farbą lub dodać im „ziarna” z pomocą strukturalnego tynku. Zyskają nieco bardziej surowy wygląd, gdy pojawi się na nich kamień lub cegła.
Obowiązkowym elementem wystroju salonu rustykalnego w domu jest kominek. W kuchni możesz umieścić piec kaflowy. To rozwiązania, które przydadzą Twoim wnętrzom charakteru, a przy okazji podniosą komfort ich użytkowania.
Dopełnieniem tak zaplanowanej aranżacji będą drewniane meble. Możesz wykorzystać „perełki” odkryte na babcinym strychu lub wyszperane na pchlim targu. Estetyka rustykalna kocha stare przedmioty, a także rękodzieło np. gliniane naczynia, ręcznie tkane dywaniki. Kilka takich dodatków będzie wspaniałym dopełnieniem wystroju salonu rustykalnego.
Jak zaaranżować salon rustykalny nowoczesny?
W salonie rustykalnym jaskrawe kolory oraz mocne kontrasty nie mają prawa bytu. Korzystnie będzie wyglądała w nim biel, szarość lub beż. Żeby ożywić aranżację, możesz przemycić do niej bardziej zdecydowane barwy – o ile będą lekko przygaszone i oczywiście zaczerpnięte z natury.
Twój pokój dzienny jest przestronny? Jedną ze ścian pokryj czerwoną cegłą. W przypadku ograniczonego metrażu przemaluj ją na biało. Zamiast cegły możesz postawić na kamień. Interesująca faktura na ścianie wprowadzi więcej przytulności do wystroju pomieszczenia.
Zastanawiasz się, w jakie meble można wyposażyć salon rustykalny? Gdy w całości umeblujesz go z wykorzystaniem modułów z drugiej ręki lub udających stare, będzie stylowy oraz klimatyczny. Jednak w takim układzie może zatracić swój modernistyczny charakter. Żeby do tego nie dopuścić, należy odwrócić proporcje. Do nowego kompletu dołącz jeden mebel z historią np. komodę lub sekretarzyk.
Ciemne drewniane moduły stwarzają ryzyko przytłoczenia niewielkiego mieszkania w bloku. Do salonu rustykalnego nowoczesnego lepiej wybrać elementy wyposażenia z jasnym dekorem drewna o dosyć prostej, powściągliwej formie. Zamiast ryflowania frontów, ich ozdobą mogą być ciemne, metalowe okucia.
Być może zainteresuje Cię artykuł: „10 błędów popełnianych przy aranżacji małego mieszkania”.Jakie meble wypoczynkowe będą dobrze prezentowały się w aranżacji salonu rustykalnego nowoczesnego? Możesz wstawić do niego masywny, rozłożysty narożnik o minimalistycznej formie. W raczej małym pomieszczeniu lepiej będzie sprawowała się kompaktowa sofa oraz fotel. Wybrane przez Ciebie meble powinny mieć beżowe lub szare zabarwienie. Ta prosta estetyka przedkłada harmonię ponad kontrasty.
Salon rustykalny – inspiracje na klimatyczny wystrój
Zależy Ci na sielskiej, przyjemnej atmosferze? Podczas urządzania salonu rustykalnego inspiracją dla Ciebie mogą być wnętrza wyposażone w meble w kolorze białym z rzeźbionymi, dekoracyjnymi frontami. Dla jeszcze lepszego efektu możesz zdecydować się na białe moduły z postarzającą je przecierką.
Ważnym elementem aranżacji ciepłego, nastrojowego salonu rustykalnego są tekstylia. Muszą być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak:
- len
- wełna
- bawełna.
W strefie wypoczynkowej umieść niewielki pleciony dywanik. Przez oparcie sofy przerzuć wełniany koc. Po jakie jeszcze można sięgnąć patenty, by wprowadzić lekki, radosny nastrój do aranżacji salonu rustykalnego? Inspiracje, z których warto czerpać, chętnie wykorzystują botaniczne wzory. W tej estetyce warto skupić się na roślinach dziko porastających łąki. Idealnie współgrają z sielskością stylu rustic.