• Glamour
  • Style

zaktualizowano

Styl glamour – sprawdź, czy jest odpowiedni dla Ciebie

Ta wnętrzarska estetyka jest eklektyczna, a więc trudna do zdefiniowania. Wiele osób od niej stroni, gdyż budzi ona skojarzenia z iście barokowym przepychem. Współczesna wersja stylu glamour ma w sobie niemal pałacowy przepych, ale również szczyptę nowoczesnej prostoty. Brzmi intrygująco? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym wyróżnia się stylistyka glamour?
  • Jakie kolory, meble i dodatki dobrze z nią współgrają?
  • Jak wprowadzić ten wnętrzarski nurt do mieszkania?

Skąd wziął się styl glamour i co jest jego istotą?

Splendor – to jedno słowo najlepiej oddaje ducha glam we wnętrzach. Styl ten wielbi połysk, zdobienia, duże formy, nietuzinkowe zestawienia. Jednocześnie wysoko punktuje on umiar i równowagę.

Warto wiedzieć!

Styl ten narodził się w latach 1930-1950, które określane są jako Złota Era Hollywood. To czas wielkich kinowych produkcji i niezapomnianych gwiazd, takich jak: Jean Harlow, Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Cary Grant. Początkowo styl glamour można było obserwować na czerwonym dywanie. Z czasem przeniósł się on na grunt aranżacji wnętrz, głównie salonów.

Luksus przez duże „L”

Glamour chętnie czerpie z minionych epok. Najsilniej uwidaczniają się w nim wpływy baroku pod postacią zamiłowania do dekoracyjnych mebli o wyszukanym kształcie. Nie oznacza to konieczności umieszczania w domu antyków. W zupełności wystarczą moduły stylizowane.

Meble wypoczynkowe powinny mieć solidną, masywną bryłę uświetnioną przez różne „smaczki”, które podkreślą elegancki charakter wnętrza w stylu glam.

Jak Ci się podoba pomysł ustawienia w salonie eleganckiej sofy o miękko zaokrąglonej linii, ozdobionej pikowaniem? Idealnie, jeśli mebel będzie osadzony na wysokich, giętych kabriolowo nóżkach.

Pikowane oparcie w meblach jest bardzo mile widziane. Im głębsze są przeszycia, im większe guziki – tym lepiej. Dodatkowo dekorację kanapy mogą stanowić kryształki, a nawet metalowe ćwieki uwypuklające najatrakcyjniejsze elementy jej budowy.

Ważne!

Twoje wnętrza nie należą do przestronnych? Pikowaną sofę na wysokich nóżkach połącz z fotelami o oszczędnej, minimalistycznej formie. W ten sposób zbudujesz tzw. focal point, czyli centralny punkt aranżacji. Przy okazji oszczędzisz cenną przestrzeń oraz unikniesz wymiany wszystkich elementów wyposażenia. Jeden trafnie dobrany moduł wystarczy, by zbudować we wnętrzu odpowiedni klimat. 

Możesz również odwrócić proporcje i na pierwszy plan w aranżacji wysunąć stylowe siedzisko. Z uwagi na mniejsze gabaryty łatwiej będzie Ci je wkomponować do wnętrza. Do stylu glamour będzie pasował zarówno fotel muszelka wysmuklony pionowymi przeszyciami, jak i zgrabny fotel uszak z guzikami na wysokim oparciu oraz wyprofilowanymi podłokietnikami.

Szykowne wnętrza na wysoki połysk

W stylistyce glam wszechobecny jest blask. Zapewnia go metal połyskujący złotem lub srebrem, lustra, kryształ, szkło. Takie odbijające światło powierzchnie sprawiają, że wnętrza wyglądają bardziej luksusowo.

W jaki sposób przemycić dużą ilość „błyskotek” do wystroju, by uniknąć wrażenia przesady? Możesz wykorzystać w tym celu lekki mebel osadzony na metalowym stelażu. Może to być okrągły stolik kawowy z blatem wykonanym ze szkła imitującego marmur.

Złoty lub srebrny połysk może zaistnieć także jako wykończenie, bądź zasadniczy element budowy oświetlenia. Luksusowa lampa mająca kształt złotego pierścienia sprawdzi się w mniejszych wnętrzach potrzebujących bardziej kompaktowej oprawy.

Twoje mieszkanie ma duży metraż? Postaw na lampę z kryształkami. Najlepiej, jeśli będą one spływać kaskadą z sufitu. Takie właśnie oprawy stanowią kwintesencję stylu glamour.

Aranżację możesz dopełnić szklanym wazonem, srebrną tacą lub świecznikiem. Dodatki wprowadzaj do aranżacji z dużym wyczuciem. Glamour ma w sobie trochę ekstrawagancji, ale nie jest stylem tandetnym.

Jakie kolory wiodą prym w stylu glamour?

Tak wytworna estetyka wymaga obecności szlachetnych kolorów. Typowy dla niej jest głęboki fiolet, mocny róż, purpura oraz bordo. Jeżeli nie gustujesz w takich buduarowych barwach, możesz zastąpić je szmaragdową zielenią lub nasyconym granatem.

Możesz posiłkować się również czernią i grafitem, które tworzą bardzo efektowny zestaw ze srebrem lub złotem. Aranżacja zbudowana w oparciu o tak zdecydowane kolory wielu osobom może wydawać się zbyt przytłaczająca. Bezpieczniej jest dopełniać nimi wystrój, a jako bazę dla niego wykorzystać biel, krem, beż oraz spokojne szarości.

Królestwo szlachetnych materiałów

We wnętrzach urządzonych w stylu glamour liczy się jakość, a nie ilość. Żeby stworzona przez Ciebie aranżacja w pełni oddawała jego wspaniały charakter, operuj takimi materiałami jak:

  • metal,
  • ciemne, egzotyczne drewno,
  • naturalny kamień,
  • kryształ,
  • skóra, atłas, satyna, welur.

Od szczegółu do ogółu, czyli detale są ważne

Ważna dla tej estetyki jest troska o ładny detal. Wnętrza glamour swoją intrygującą otoczkę zawdzięczają wyrazistym wzorom. W cenie są głównie motywy zwierzęce oraz kwiatowe. Tu i ówdzie może pojawić się ciekawa faktura pod postacią ryflowanych frontów mebli, sztukaterii na ścianach, rzeźbień na portalowym kominku.

Sekrety udanej aranżacji wnętrza w stylu glamour

Współczesna wersja tego stylu nie epatuje już tak mocno bogactwem. Nie przesadzaj z ilością dodatków, wzory i faktury stosuj z umiarem – bardziej jako akcent nadający pomieszczeniom charakteru.

Glamour we wnętrzach lubi kontrasty. Świetnie koresponduje on z minimalizmem, nowoczesnością, retro. Nie bój się stosować nieoczekiwanych połączeń. Dzięki nim uda Ci się stworzyć prawdziwie wyjątkowy wystrój.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły