• Ogród i balkon

zaktualizowano

Czym charakteryzuje się ogród angielski?

Jak wyobrażasz sobie idealny ogród? Czy w myślach widzisz już powoje, goździki i malwy ukryte w cieniu rozłożystych dębów i jarząbów? Słyszysz wesołe ćwierkanie wróbli i sikorek oraz ciche brzęczenie owadzich skrzydełek? W takim razie Twój wymarzony ogród to właśnie ogród angielski. Podpowiemy Ci jak go założyć, aby cieszyć się sielskim, niewymuszonym efektem!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wyróżnia ogród angielski na tle innych?
  • Jakie rośliny wybrać do ogrodu w romantycznym stylu angielskim?
  • Jak dobrać stylowe altanki, pergole i inne elementy małej architektury ogrodowej?
  • Które ogrody w stylu angielskim mogą posłużyć Ci za wzór?

Co charakteryzuje ogród angielski? Cechy, o których trzeba pamiętać!

ogród angielski

Jak sprawić, aby Twój przydomowy ogród przypominał właśnie ogród angielski? Projekt, jakim będziesz się posiłkował, powinien zakładać zachowanie kilku istotnych cech:

  • Po pierwsze, zwróć uwagę na ukształtowanie terenu. Jeśli znajdują się na nim naturalne zagłębienia lub wzniesienia, wykorzystaj to! Takie elementy dodadzą aranżacji romantycznego charakteru i podkreślą jego sielski charakter.
  • Druga ważna kwestia to wkomponowanie ogrodu w otoczenie. Przy wyborze roślin zwróć uwagę na to, co znajduje się także poza Twoją posesją. Być może Twój ogród będzie stanowił spójną całość z pobliskim lasem albo łąką?
  • Chcesz wyeksponować grządki kwiatowe albo wydzielić w ogrodzie strefy? Zamiast płotów lub metalowych parkanów wykorzystaj w tym celu niskie murki. Buduj je z nierównych kamieni albo cegły o nieregularnych kolorze — niech całość wygląda na starszą, niż faktycznie jest! Równie dobrze sprawdzą się żywopłoty (np. z bukszpanu) — o ile nie przytniesz ich idealnie równo.
  • Jeśli planujesz wstawienie do ogrodu altanki lub pergoli, posadź tuż obok pnące rośliny. Pozwól, by oplotły altanę i nadały jej romantycznego charakteru!
  • Rabaty kwiatowe planuj piętrowo. Z przodu niech rosną niższe kwiaty. Za nimi jest miejsce na krzewy oraz wysokie byliny. Wybieraj różnokolorowe rośliny, ale postaraj się, aby w jednym miejscu pojawiły się maksymalnie trzy kolory kwiatów. W ten sposób uzyskasz harmonijny, stonowany efekt. Jeśli barw będzie zbyt dużo, Twój ogród może prezentować się nieco kiczowato.
  • Ogród powinien być asymetryczny. Im więcej krętych, przecinających się alejek, tym lepiej! Jeśli masz dość miejsca, niech znajdzie się w nim również ukryte wśród krzewów oczko wodne albo odgrodzona od głównych alejek niewielka altana.

Warto wiedzieć!

Ogrody angielskie po raz pierwszy były aranżowane w XVIII w. Powstawały jako przeciwwaga dla idealne skomponowanych, geometrycznych ogrodów francuskich. W ogrodach angielskich liczyła się prostota i zwrot w kierunku naturalności. Bardzo wyraźne były też inspiracje antykiem, literaturą romantyczną oraz wiejskimi krajobrazami.

Jakie rośliny wprowadzić do ogrodu w stylu angielskim?

Co możesz posadzić w ogrodzie angielskim? Cechami tak zaaranżowanej działki są sielskość i naturalność. I właśnie te zasady powinny przyświecać Ci, kiedy zastanawiasz się nad wyborem roślin! Stawiaj więc na rodzime gatunki kwiatów, krzewów i drzew. Wykorzystaj też pnącza i ozdobne gatunki traw!

Do ozdobienia pergoli albo wysokich lamp ogrodowych świetnie sprawdzi się bluszcz pospolity. Bardziej romantyczny efekt uzyskasz z kolei, jeśli postawisz na róże pnące. Spośród traw najlepiej prezentują się dostępne w wielu odmianach turzyce oraz nieco bardziej efektowne rozplenice.

ogród angielski

Kwiaty w ogrodzie angielskim

Trudno wyobrazić sobie ogród angielski bez kwiatów! Kolorowe rabaty to jeden z najważniejszych elementów całego projektu. Jeśli chcesz, aby kolory pojawiły się w Twoim ogrodzie już w kwietniu i przetrwały aż do późnej jesieni, postaw na rośliny kwitnące w różnym okresie. Wiosną warto do ogrodu w stylu angielskim wprowadzić tulipany, krokusy, bratki i fiołki. Kiedy przekwitną, ich miejsce zajmą np. malwy, dzwonki, macierzanka, irysy, róże, astry czy goździki.

Podczas wybierania roślin do ogrodu nie zapomnij też o ziołach! Prawdziwą klasyką jest lawenda i tymianek, ale w ogrodzie angielskim znajdzie się też miejsce dla rumianku i szałwii.

Warto wiedzieć!

W ogrodzie angielskim najlepiej stawiać na kwiaty w kolorach białym, beżowym, różowym i błękitnym. Dzięki nim osiągniesz tradycyjny efekt kojarzący się z sielskim, letnim popołudniem na wsi.

Drzewa i krzewy, które wprowadzą do ogrodu swobodny, naturalny nastrój

W dużym ogrodzie w stylu angielskim nie może zabraknąć krzewów i drzew. Których? Idealne krzewy to berberysy, różaneczniki, jaśminowce lub ostrokrzewy. Jeśli w ogrodzie znajdzie się miejsce również na drzewa, postaw na te średniej wielkości, jak dereń pagodowy i kalina koralowa. W naprawdę dużych ogrodach warto posadzić także buki, graby, a nawet dęby.

Mała architektura w ogrodzie, czyli altanki i meble w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim to przestrzeń wprost stworzona do relaksu i odpoczynku! Nie może więc zabraknąć w niej krzeseł ogrodowych, hamaków, huśtawek oraz stołów ogrodowych w komplecie z wygodnymi fotelami. Styl mebli powinien pozostać spójny z sielskim, delikatnym charakterem całego ogrodu. Stawiaj więc przede wszystkim na krzesła, stoły i inne dodatki wykonane z drewna, rattanu albo wikliny. Sprawdzą się też meble metalowe, pomalowane na jasne, pastelowe kolory.

Wszelkie altany czy pergole również powinny pozostać drewniane. Najpiękniej będą prezentowały się takie utrzymane w kolorze jasnego, naturalnego drewna albo lekko bielone. Posadź przy nich pnącza, które z czasem oplotą wybrane elementy i dodadzą im romantyzmu!

ogród angielski

Najpiękniejszy ogród angielski? Przykłady z całej Europy!

Jak urządzić doskonały ogród angielski? Przykłady i inspiracje znajdziesz w całej Europie! Sztandarowe ogrody angielskie to oczywiście te założone w Wielkiej Brytanii, czyli np. Sissinghurst Castle Garden albo Perch Hill Form. Inspiracji nie musisz jednak szukać tak daleko! W stylu angielskim urządzone są także m.in. Łazienki Królewskie w Warszawie oraz wspaniała Arkadia Heleny Radziwiłłówny położona niedaleko Nieborowa.

Ogród w stylu angielskim to przestrzeń pełna ciepła i romantyzmu. Przebywając w niej, odpoczniesz i w pełni się zrelaksujesz. Pamiętaj jednak, że osiągnięcie takie efektu, pełnego naturalnego spokoju, wymaga nieco pracy. Trzeba odpowiednio dobrać rośliny, meble oraz elementy małej architektury. Później konieczne będzie pilnowanie rozrostu roślin (zwłaszcza krzewów i niektórych bylin). Naturalny charakter ogrodu to nie to samo, co faktyczne pozostawienie wszystkiego naturze! Czy warto? Pierwsza popołudniowa kawa wypita w takim otoczeniu utwierdzi Cię w przekonaniu, że tak!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły