Wraz z modą na naturalne materiały we wnętrzach do łask powróciły wszelkiego rodzaju plecionki. Mowa jest o dekoracjach, akcesoriach, a także meblach z wikliny i rattanu. Są chętnie wykorzystywane nie tylko jako element aranżacji ogrodu lub tarasu. Coraz częściej zdobią wnętrza naszych mieszkań.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym różni się rattan od wikliny?
- Meble z wikliny do salonu – jaki jest wybór?
- Jakie meble można wykorzystać, urządzając taras?
- Czy meble wiklinowe mogą stać na deszczu?
Rattan, czy wiklina – który materiał lepiej nadaje się na meble?
Wiele osób uważa, że meble z wikliny i rattanu to jedno i to samo. Tymczasem mowa jest o dwóch surowcach. Mają zbliżony do siebie wygląd i właściwości, a co za tym idzie – znajdują podobne zastosowanie. Są jednak między nimi pewne różnice.

Wiklina
Wiklina to nic innego, jak wierzbowe gałązki. A konkretnie najmłodsze pędy różnych gatunków wierzb o krzewiastym pokroju. Są dosyć miękkie i elastyczne, a przy tym wytrzymałe. Z wikliny wytwarza się nie tylko dekoracje i akcesoria, lecz również meble o ciekawym designie.
Rattan
Rattan jest materiałem o egzotycznym rodowodzie. To pnącza palm rattanowych (rotangowych), które porastają tereny południowo-wschodniej Azji. Są bardzo długie i sprężyste. Rattan z uwagi na pionowy wzrost słojów jest materiałem nieco trwalszym, niż wiklina.
Meble z wikliny i rattanu znakomicie wpisują się w modny obecnie nurt eko. Są biodegradowalne, przyjazne dla ludzi i środowiska naturalnego. Mają niewielki ciężar, przez co można swobodnie zmieniać ich ustawienie. Meble z wikliny i rattanu, gdy są odpowiednio pielęgnowane i konserwowane, stanowią inwestycje na ładnych parę lat.
Zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem: rattan, czy wiklina? Jest jeden argument, który warto poznać przed przystąpieniem do poszukiwań mebli.
Warto wiedzieć! Wraz z zaostrzeniem przepisów dotyczących pozyskiwania surowców z upraw zrównoważonego rozwoju, nastąpił wzrost cen rattanu. Wykonane z niego meble są kosztowniejsze, niż te z naszego rodzimego surowca plecionkarskiego.?

Meble z wikliny do domu – w czym można wybierać?
Wiele osób kojarzy plecionki z bujanymi fotelami, które w latach 70. znajdował się na wyposażeniu niemal każdego mieszkania. Jak wyglądają współcześnie produkowane meble z wikliny do domu?
Często mają opływową formę, która wprowadza do wnętrz spokój oraz harmonię. Ich pełna prześwitów, lekka konstrukcja nie przytłacza pomieszczeń.
Bez problemu dostaniesz wiklinowy stół i krzesła do swojej jadalni. Mogą być w całości wykonane z plecionki lub osadzone na metalowych nogach. To chętnie stosowane połączenie w przypadku mebli z wikliny do domu. Dzięki niemu zyskują nieco surowy rys, który przydaje stworzonej z nimi aranżacji charakteru.
Jakie meble z wikliny do salonu można dostać? Wybór nie ogranicza się jedynie do foteli i stolików kawowych. Marzy Ci się kompleksowo urządzone wnętrze z tym ciepłym, naturalnym materiałem? Wśród mebli z wikliny do salonu znajdziesz także zgrabne komody oraz regały z ażurowymi pleckami. Konstrukcja niektórych modeli przewiduje szafki z zamkniętymi frontami.
Meble z wikliny na taras
Oferta mebli z wikliny na taras jest naprawdę szeroka. Możesz zdecydować się na niewielki komplet złożony ze stołu i kilku krzeseł. Rozłożysty narożnik pozwoli Ci na wypoczynek w pozycji leżącej. Zamiast niego możesz postawić na dwie mniejsze sofy uzupełnione o kilka krzeseł.


Dużym powodzeniem, jeśli chodzi o meble z wikliny na taras, cieszą się wiszące fotele. Zwłaszcza te o kształcie kapsuły, które umożliwiają naprawdę błogie lenistwo.
Wybrany przez siebie komplet możesz rozbudować o wiklinową skrzynię na potrzebne drobiazgi, niskie pufki, a nawet podnóżki.
Zastanawiasz się, czy meble wiklinowe mogą stać na deszczu? Ostatnio lato bywa u nas wyjątkowo kapryśne. Gwałtowne burze o tej porze roku nie są rzadkością. W domowych warunkach meble z wikliny i rattanu mogą służyć przez długie lata. Jednak bardzo ostre słońce, ulewny deszcz, jak również mróz są w stanie doprowadzić do ich przedwczesnego uszkodzenia.
Czy wiklinowe meble mogą stać na deszczu? Odpowiedź jest następująca: gdy przemokną raz lub dwa, raczej nie doznają żadnego uszczerbku. Jednak kilkukrotne zalanie przyspieszy degradację włókien. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na rattan, czy wiklinę. Żaden z tych materiałów nie poradzi sobie w tak trudnych warunkach.
Meble plecione warto trzymać pod zadaszeniem – w miejscu, w którym nie będą wystawione na działanie słońca. Jeśli jest ryzyko, że ulewny deszcz je zamoczy, warto wyposażyć się w pokrowce. Przed nadejściem zimy meble z wikliny i rattanu trzeba starannie wyczyścić, zakonserwować i schować. Wtedy można będzie cieszyć się nimi przez kolejny sezon, a może nawet kilka.
Garść praktycznych wskazówek znajdziesz w artykule: „5 zasad pielęgnacji mebli ogrodowych”.