Jak zaaranżować wiatrołap?

Zastanawiasz się, co zrobić, by wiatrołap ze składzika przemienił się w użyteczne wnętrze? Podpowiemy Ci, jakie meble można w nim umieścić. Udzielimy również wskazówek dotyczących rozwiązań, które powinna uwzględniać aranżacja wiatrołapu w domu. Zaczynamy?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Do czego służy wiatrołap? 
 • W jakie meble można go wyposażyć?
 • Jakie pomysły warto wziąć pod uwagę, aranżując to pomieszczenie? 
 • Co zrobić, by mały wiatrołap zyskał optycznie na metrażu?
 • Jak zgrać wystrój wiatrołapu z klimatem panującym w mieszkaniu?

Wiatrołap przed wejściem do domu — czym jest i jakie funkcje pełni?

Wiatrołap (nazywany także sienią lub przedsionkiem) często bywa mylony z przedpokojem. Tak naprawdę jest to przestrzeń występująca pomiędzy wejściem do budynku a jego wnętrzem. Można ją spotkać w domach jednorodzinnych.

Warto wiedzieć! Obecność wiatrołapu przed wejściem do domu ma związek z obowiązującym w naszym kraju prawem budowlanym. Przepisy nakazują budowę przegród cieplnych, które będą wspierały izolację termiczną domów. Można zdecydować się również na kurtynę powietrzną. Wybór częściej pada na wiatrołap, gdyż jego utworzenie jest tańsze.

Zanim przejdziemy do pomysłów na wiatrołap, przybliżymy Ci pełnione przez niego funkcje. Zrozumienie roli tego pomieszczenia ułatwi Ci jego praktyczne zagospodarowanie.

aranżacja wiatrołapu

Naczelnym zadaniem wiatrołapu jest ochrona domu przed wychłodzeniem. Jak to działa w praktyce? Zimne powietrze, zanim dostanie się do środka, najpierw trochę ogrzewa się w przedsionku.

Wiatrołap przed wejściem do domu zabezpiecza jego wnętrze przed:

 • przeciągami,
 • hałasami dobiegającymi z zewnątrz,
 • wilgocią,
 • zanieczyszczeniami.

W przedsionku możemy pozostawić obuwie, a także wierzchnią odzież. Jest to szczególnie dogodne w okresie jesienno-zimowym. Wszelkie znajdujące się na nich zabrudzenia w takim układzie nie przedostaną się do domu. A to oznacza mniejszą ilość sprzątania.

Aranżacja wiatrołapu w domu — na wzór przedpokoju

Często brak dobrego pomysłu na wiatrołap sprawia, że znajduje zastosowanie jako składzik na:

 • rowery,
 • dziecięce wózki,
 • akcesoria ogrodnicze,
 • narzędzia do majsterkowania.

Nawet nie wiesz, ile możesz mieć pożytku z wiatrołapu. Aranżacje, którymi warto się sugerować podczas urządzania tej przestrzeni, zawierają masę rozwiązań podnoszących jej funkcjonalność. Omówimy je w dalszej części artykułu. Teraz skupimy się na kierunku, który warto obrać, planując wygląd sieni.

aranżacja wiatrołapu

Modne aranżacje wiatrołapów w domach bardzo przypominają te tworzone z myślą o przedpokojach. Obfitują w rozwiązania zwiększające zarówno ich walory estetyczne, jak i użytkowe. 

Na podłodze w wiatrołapie najlepiej sprawdzą się kafelki o właściwościach antypoślizgowych. Zwiększysz bezpieczeństwo domowników, gdy umieścisz przy drzwiach wycieraczkę, która pochłonie część wilgoci z waszych butów. Wybrane przez Ciebie płytki powinny być łatwe do wyczyszczenia. Decydując w sprawie ich zabarwienia, szukaj rozwiązań pośrednich pomiędzy bardzo jasnymi a ciemnymi barwami. Idealna będzie spokojna szarość, na której brudne ślady nie będą mocno widoczne.

Jakie kolory warto przemycić na ściany w wiatrołapie? Aranżacja tej przestrzeni powinna bazować na wykorzystaniu jasnych odcieni. Zwłaszcza gdy przedsionek w Twoim domu jest raczej niewielki. W ten sposób można go trochę powiększyć optycznie.

Ważne! Ściany należy pokryć farbą zmywalną. W przeciwnym wypadku wiatrołap, który jest mocno narażony na zabrudzenia, szybko straci swój atrakcyjny wygląd.Wybierając materiały wykończeniowe ścian i podłogi, warto mieć na uwadze specyficzne warunki panujące w wiatrołapie. Aranżacja zaplanowana w ten sposób, będzie gwarantowała wysoki komfort użytkowania tego wnętrza.

Pro tip! W przedsionku warto skusić się na instalację oświetlenia z czujnikami ruchu. Docenisz je, gdy wrócisz do domu z rękami zajętymi przez siatki z zakupami.

Stylowy i praktyczny wiatrołap — aranżacje

aranżacja wiatrołapu
Zestaw mebli do przedpokoju Keri

Ilość oraz rodzaj elementów wyposażenia wiatrołapu w domu warto dopasować do jego wielkości. W niewielkim pomieszczeniu powinna znaleźć się:

Pomocny może być artykuł: „Przegląd ławek do przedpokoju„.

Przechowywanie akcesoriów (szalików, rękawiczek) umożliwi Ci komoda z szufladami. Na jej blacie ustaw zdobną misę na klucze oraz niewielką lampkę stołową. Tuż nad nim zawieś lustro. Dlaczego takie dodatki powinny pojawić się w wiatrołapie? Aranżacja tego pomieszczenia nie może być nastawiona tylko na funkcjonalność. Musi zawierać kilka ładnych detali.

Jeśli tylko metraż sieni Ci na to pozwoli, wstaw do niego szafę z drzwiami przesuwnymi. Mebel tradycyjnie otwierany zabierze w nim zbyt dużo miejsca.

W szafie możesz trzymać:

 • odzież wierzchnią i sezonową,
 • buty, 
 • drobny sprzęt sportowy.

Świetnym pomysłem na wiatrołap w domu jest tapicerowana ławka, na której można wygodnie zmienić buty. Taki mebel wprowadzi do niego również dobry styl.

aranżacja wiatrołapu
Zestaw mebli do przedpokoju Hyga I

Jakie jeszcze elementy wyposażenia warto wziąć pod uwagę podczas urządzania wiatrołapu? Aranżacje zgodne z najnowszymi trendami często zawierają eleganckie konsole. Są lżejsze optycznie niż komody i wyglądają bardziej szykownie. Jednak taki mebel wymaga trochę przestrzeni, a więc nie nadaje się do każdego wiatrołapu.

Mały wiatrołap — aranżacja nastawiona na powiększenie przestrzeni

Wrażenie większej przestrzeni — oprócz jasnych kolorów na ścianach — tworzą lustra. W małym wiatrołapie warto je zawiesić na dwóch przeciwległych ścianach.

Wiele przedsionków nie ma dostępu do dziennego światła. Rozwiązaniem mogę być drzwi wejściowe z przeszkleniami, przez które promienie słoneczne będą wpadać do środka. Jak jeszcze można powiększyć optycznie wiatrołap? Inspiracje, z których warto czerpać, wykorzystują różne rodzaje oświetlenia.

W tym wnętrzu najlepiej będą sprawowały się lampy o oszczędnej, kompaktowej formie zainstalowane tuż przy suficie. Ich uzupełnieniem mogą być kinkiety. Warto umieścić dwie takie oprawy po obu stronach lustra.

Wiatrołap w domu — inspiracje na modny wystrój

Jak urządzić modny wiatrołap? Aranżacje zmierzają w kierunku dodania mu charakteru. Ważne jest również zachowanie zgodności pomiędzy stylem domu, a przedsionka. W ten sposób będą stanowiły spójną, harmonijną całość.

Jeśli Twój dom jest zaaranżowany w stylu minimalistycznym, wiatrołap wyposaż w biały komplet mebli do przedpokoju. Ich gładkie fronty powinny być wykończone na wysoki połysk. W ten sposób Twój przedsionek będzie sprawiał wrażenie większego oraz wypełnionego światłem. 

W jaki sposób wprowadzić nastrojowe skandynawskie klimaty do wiatrołapu? Inspiracją dla Ciebie mogą być przytulne wnętrza wypełnione naturalnymi materiałami np. drewnem, wikliną oraz bawełną. Świetnie odnajdują się w nich moduły wykorzystujące wysmakowane połączenie klasycznej bieli i drewnianego dekoru.

Do nowoczesnego wiatrołapu najlepiej będą pasowały meble o prostych, geometrycznych bryłach. Mogą mieć białe lub szare zabarwienie. Takie moduły wzbogacone o ciemne wstawki oraz podstawę z metalu, znakomicie będą współgrały ze stylem industrialnym.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy