• Poradnik

zaktualizowano

Kolor wenge — jaki to kolor i z czym go łączyć? 

Chyba każdy z nas zetknął się z terminem „wenge”. Wiele osób kojarzy go z drewnianymi meblami. Innym znany jest jako kolor wenge. Jaki to kolor? Dlaczego warto rozważyć włączenie go do wystroju mieszkania oraz jak można to zrobić? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega fenomen koloru wenge? Jaki to kolor, czym się wyróżnia?
  • Jaka jest różnica między kolorem wenge jasnym a kolorem wenge ciemnym?
  • Kolor wenge a czarny? Czy można postawić między nimi znak równości?
  • Na jakie zabarwienie ścian i podłogi warto się zdecydować, by podkreślić urodę mebli w tym odcieniu?
  • Jaki kolor kanapy do mebli wenge wybrać?

Ponadczasowy kolor wenge — jaki to kolor?

Wenge to tak naprawdę gatunek drewna. Pozyskuje się je z drzew znanych pod nazwą Millettia Laurentii. Są dosyć powszechnie spotykane na terenie Afryki Środkowej.

Znakiem rozpoznawczym drewna wenge jest:

  • ciekawe usłojenie przywodzące na myśl upierzenie kuropatwy,
  • zabarwienie w bardzo ciemnym odcieniu brązu.

Duże zainteresowanie meblami wenge nie wynika jedynie z walorów estetycznych tej odmiany drewna. Wśród jej zalet należy wymienić także dużą odporność na uszkodzenia. Moduły wykonane z drewna wenge mają wysoką jakość, ale są dosyć kosztowne. 

Producenci mebli oferują również laminaty i okleiny, które wiernie naśladują wygląd tego egzotycznego gatunku drewna. To tańsza alternatywa, na którą każdy może sobie pozwolić. I to właśnie dzięki wytwórcom tych materiałów w języku potocznym funkcjonuje kolor wenge.

Na czym polega sekret jego niesłabnącego powodzenia?

Jak już wspominaliśmy to nasycony odcień brązu. Jego barwę można przyrównać do gorzkiej czekolady. W połączeniu z dekoracyjnym rysunkiem słojów wygląda naprawdę efektownie. Nic w tym dziwnego, że elementy wyposażenia wnętrz w tym kolorze cieszą się dużym uznaniem.

Meble o tak ciemnym zabarwieniu nie są najłatwiejsze do zaaranżowania we wnętrzach. Mimo to klienci chętnie je wybierają. Zwłaszcza zwolennicy stylu klasycznego, a także kolonialnego. Co zyskasz, decydując się na taki zestaw mebli do salonu? Pewność, że nie wyjdą z mody przez długi czas. To dosyć uniwersalna i bezpieczna opcja. 

Meble wenge skutecznie opierają się przelotnym trendom. Stworzone z nimi aranżacje mają w sobie dużo klasy, a także dostojeństwa. Podczas ich planowania trzeba rozważnie wybierać kolor ścian, mebli tapicerowanych (kanap, foteli, pufów) oraz dodatków. Tak ciemne moduły mogą przytłoczyć pomieszczenie.

Kolor wenge a czarny — czy jest między nimi różnica?

Szukasz mebli o czarnym zabarwieniu, które dobrze podkreślą nowoczesny, minimalistyczny charakter Twoich wnętrz? Meble wenge mogą nie być najlepszym wyborem dla Ciebie.

Wiele osób uważa, że nie ma różnicy między kolorem wenge a czarnym. Dojrzałe drewno ma dosyć zdecydowane zabarwienie. Mowa jest o bardzo ciemnym odcieniu brązu z pogranicza czerni. Przy słabym oświetleniu można się pomylić.

Co zrobić w sytuacji, gdy umknie różnica między kolorem wenge a czarnym? Oczywiście istnieje sposób, by urządzone z takimi meblami wnętrze wyglądało nowocześnie. Wystarczy, że mają one prostą formę,, nieprzesadzoną formę i styl. Trzeba zadbać, by pozostałe elementy aranżacji były zachowane w chłodnych, jasnych odcieniach szarości. Wskazane jest również dosyć oszczędne podejście do stosowania dodatków.

Kolor wenge a orzech? Czy to połączenie ma szansę się sprawdzić?

Żeby aranżacja z meblami wenge była udana, trzeba wykazać się dobrym wyczuciem. Sporą trudność podczas jej tworzenia stanowi wybór odpowiedniej podłogi.

Warto wiedzieć!

Posadzka powinna być o dwa lub trzy tony jaśniejsza niż wybrany do pomieszczenia zestaw mebli. Zbyt duże podobieństwo kolorystyczne między nimi może sprawić, że wnętrze będzie wydawało się ciasne. Przytłoczy je nadmiar ciemnych barw. 

Rozważasz połączenie: kolor wenge a orzech? Wiele osób je rekomenduje. Czy naprawdę gwarantuje ono sukces aranżacyjny? Drewno orzechowe może przybierać subtelne odcienie szarości, przez średni brąz, aż po brąz tak ciemny, że prawie czarny. Weź pod uwagę to o jasnym wybarwieniu. Wyrazisty, nieregularny rysunek słojów stanowi wspólny mianownik między meblami w kolorze wenge a orzechem na podłodze.

Ważne!

Zamiast drewnianych desek wolisz panele imitujące wygląd drewna orzechowego? Miej na uwadze, że ich wygląd może się różnić w zależności od producenta. Zarówno kolor, jak i rysunek słojów są wytworem techniki druku cyfrowego. Dokładnie się im przyjrzyj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Technika produkcji laminatów oraz oklein sprawia, że mamy do czynienia z kolorem wenge ciemnym oraz kolorem wenge jasnym.

Twoje wnętrze nie należy do zbyt przestronnych? Rozważ możliwość umieszczenia w nim jasnych mebli w kolorze wenge. Jest to kolor o ton lub dwa jaśniejszy do czarnego, a przez to wygląda nieco mniej egzotycznie. Innymi słowy — bliżej mu do brązu niż do czerni.

Meble wenge w aranżacji mieszkania – jak wybrać kolor ścian i dodatków?

Meble w kolorze wenge ciemnym najlepiej pasują do przestronnych pomieszczeń z dobrym dostępem do dziennego światła. Nawet przy dużym metrażu trzeba je wyeksponować na tle jasnych ścian. Mają dużo wyrazu, a co za tym idzie — tendencję do dominowania przestrzeni.

Moduły w kolorze wenge jasnym to świetna propozycja dla miłośników ciepłych, tradycyjnie urządzonych wnętrz. Szczególnie tych niewielkich, w których trzeba racjonalnie gospodarować wolną przestrzenią.

Biel na ścianach będzie stanowiła zbyt duży kontrast dla elementów wyposażenia w kolorze wenge. Przez niego wnętrze może sprawiać wrażenie chłodnego, mało przyjaznego dla domowników. Lepiej w połączeniu z takimi meblami będzie prezentował się na ścianie krem, jasne beże oraz szarości.

Warto wiedzieć!

Piękne zabarwienie mebli wege znakomicie podkreślają subtelne pastele np. błękit, mięta lub brzoskwinia. Wprowadzą do aranżacji szczyptę ożywienia, a przy tym pozwolą Ci uniknąć efektu ciasnego pudełka. 

W salonie z dużym, komfortowym narożnikiem lepiej zrezygnować z całego zestawu mebli w kolorze wenge. Jaki to kolor? Ciemny, pełny charakteru. Kilka modułów np. komoda, szafka RTV oraz ława lub stolik kawowy nie obciąży wizualnie pomieszczenia. 

Jaki kolor kanapy do mebli wenge będzie pasował idealnie?

Kolor kanapy, który pasuje do mebli w kolorze wenge, zależy od stylu i atmosfery, którą chcesz stworzyć w pomieszczeniu. Jeśli chcesz zachować minimalistyczne i nowoczesne wykończenie, szary lub biały będzie idealny. Możesz wybrać ciepłe kolory jak beż lub kremowy, które dają kontrast, ale jednocześnie harmonizują z ciemnym odcieniem wenge. Do stworzenia bardziej dramatycznej estetyki, czerń lub ciemna szarość mogą być odpowiednie. Pamiętaj, że najważniejsza jest harmonia i twoje własne upodobania.

Zastanawiasz się jaki kolor kanapy do mebli wenge wybrać, by we wnętrzu zapanował przytulny klimat? W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się musztardowa żółć, terakota, a także oliwka. Lubisz klimatyczne wnętrza urządzone z barwami natury? Zajrzyj do artykułu:  „Kolory ziemi we wnętrzach — sprawdź, jak je wykorzystać?„.

Ważne!

Wybór tapicerki mebli wypoczynkowych do pomieszczenia zaaranżowanego z meblami wenge warto uzależnić od jego wielkości. Nie bez znaczenia jest kolorystyka ścian. Całość ma dawać lekkie, harmonijne wrażenie.

Podobnie przedstawia się kwestia dodatków. Gdy otoczenie dla mebli będzie jasne, stonowane, można pozwolić sobie na kilka akcentów w ciemnym kolorze.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły