Z tego artykułu dowiesz się:
- Magenta — jaki to kolor?
- Z jakimi barwami można go połączyć?
- W których wnętrzarskich stylach ten wyrazisty odcień odnajdzie się najlepiej?
- W jaki sposób wykorzystać Viva Magenta kolor roku 2023 w aranżacji mieszkania?
Viva Magenta — kolor roku 2023 Pantone
Pantone Color Institute to ceniona na całym świecie korporacja działająca w przemyśle poligraficznym. Zasłynęła stworzeniem wzorca barw nazywanego schematem Pantone.

Wybór najmodniejszego koloru jest ogłaszany na miesiąc przed końcem każdego roku. Poprzedza go analiza globalnych trendów, a także nastrojów społecznych. Szerokim echem odbija się nie tylko w świecie mody, lecz również designu i aranżacji wnętrz.Chcesz, by Twoje mieszkanie prezentowało się modnie? Umieść w nim choćby kilka akcentów w kolorze magenta.
Magenta — jaki to kolor?
Magenta kolor roku 2023 Pantone wywodzi się z rodziny czerwieni. Ma w sobie zarówno chłodne, jak i ciepłe tony. Dyrektor wykonawczy Instytutu Pantone Leatrice Eiseman określiła go jako: „niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalne czasy”. Magenta – kolor, który występuje w naturze, a jednocześnie nawiązuje do świata wirtualnego. Stanowi pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością.
Warto wiedzieć!
Pantone 18-1750 Viva Magenta pulsuje energią. Ta radosna, mocna barwa ma dodawać nam sił, sprzyjać optymistycznemu patrzeniu w przyszłość i kreatywnemu myśleniu. Magenta kolor roku 2023 ma zachęcać nas do wyrażania siebie bez ograniczeń, eksperymentowania oraz podejmowania odważnych działań.

Kolor magenta a fuksja
Wiele osób uważa, że magenta i fuksja to określenia tego samego koloru. Mało wprawne oko być może nie wychwyci różnicy między nimi. W rzeczywistości to dwa różne odcienie.
Kolor magenta a fuksja — jak można je odróżnić? Oto jest pytanie! Fuksja to jaśniejsza odmiana purpury. Powstaje poprzez połączenie czerwieni i błękitu w równych proporcjach. Kolor magenta inspirowany jest naturalnym barwnikiem — koszenilą. Pozyskuje się go z wysuszonego i sproszkowanego ciała owadów zwanych czerwcami. To nasycony, bardzo charakterny odcień czerwieni.
Magenta kolor roku 2023 we wnętrzach
Magenta ma dużo wigoru, ale nie jest kolorem agresywnym. Z powodzeniem możesz go umieścić na większej powierzchni np. jednej ze ścian w pokoju dziennym, gabinecie, a nawet kuchni. W ten sposób aranżacja pomieszczenia zyska głębię. Żeby ten pełny temperamentu odcień jej nie zdominował, pozostałe ściany pomaluj jasnym, neutralnym kolorem. Dobry wybór w takiej sytuacji stanowi biel, szarość lub beż.

Z kolorem roku 2023 możesz urządzić także sypialnię. Nie każdemu tak odważna kolorystyka w tym akurat wnętrzu będzie odpowiadała, gdyż jest przeznaczone do wypoczynku. Miłośnikom szykownych aranżacji z nutką tajemnicy na pewno przypadnie do gustu.
Magenta — kolor idealny na tapicerkę mebli wypoczynkowych
Znakomitym pomysłem na włączenie do wystroju koloru roku 2023 Pantone jest tapicerka mebli wypoczynkowych. W przestronnym pokoju dziennym można trochę zaszaleć i umieścić rozłożysty narożnik o nowoczesnej, niebanalnej formie. Z takim zabarwieniem wysunie się na pierwszy plan w wystroju. Trudno będzie oderwać od niego wzrok!
Obawiasz się, że magenta przesłoni pozostałe elementy aranżacji salonu? Zawsze możesz zdecydować się na nieco mniejszy mebel w tym najgorętszym obecnie odcieniu np. sofę lub fotel.
Warto wiedzieć!
Urodę magenty znakomicie wydobędą pikowania lub pionowe przeszycia zdobiące oparcie mebla.
Viva Magenta kolor roku 2023 jest bardziej uniwersalny, niż myślisz! Świetnie komponuje się ze stylem:

- nowoczesnym
- glamour
- eklektycznym
- vintage
- a nawet klasyką.
Wszystko jest kwestią trafnego doboru form elementów wyposażenia wnętrza oraz pozostałych kolorów obecnych w jego aranżacji.
Viva Magenta — kolor z charakterem
Żeby wystrój wnętrza nie stał się zbyt przytłaczający, postaraj się o spokojne otoczenie dla magenty w postaci delikatnych, stonowanych barw. Możesz wprowadzić ten topowy odcień do swojego mieszkania także w formie dodatków. Dekoracyjna poduszka ułożona na kanapie, koc przerzucony przez oparcie fotela lub chociażby kształtny wazon zdobiący blat komody — tyle w zupełności wystarczy, by pomieszczenie zyskało modny wygląd.