Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, kiedy myślisz o pokoju dziennym urządzonym w stylu minimalistycznym? Oczami wyobraźni widzisz harmonijną przestrzeń, w której żaden detal nie jest przypadkowy, a każdy elegancki dodatek pełni określoną użytkową funkcję? Jeśli tak, być może zastanawiasz się, jak zbudować taką przestrzeń w swoim domu. To prostsze niż myślisz! Nie wierzysz? W takim razie koniecznie poznaj najważniejsze cechy wnętrzarskiego minimalizmu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaka jest najważniejsza zasada minimalizmu;
- Które kolory dobrać do wnętrza;
- Jak wprowadzić w życie zasadę funkcjonalności;
- Jak wybierać meble i dodatki;
- Które lampy sprawdzą się w minimalistycznym salonie.
Pierwsza zasada dobrego stylu
Na pewno świetnie znasz naczelną zasadę minimalizmu: mniej znaczy więcej. Wiesz też, że podstawowymi wyróżnikami gustownego wnętrza są ład, prostota i harmonia. Jak je osiągnąć? Przede wszystkim, zanim wprowadzisz do swojego salonu minimalistyczne rozwiązania, dobrze przemyśl całość. Nie spiesz się – musisz wiedzieć które przedmioty na pewno będą Ci potrzebne, a z których bez żalu zrezygnujesz.

Ważne jest także to, jakiej wielkości jest Twoje mieszkanie oraz jaki styl życia prowadzisz. Zastanów się więc, czy bardziej istotne będzie dla Ciebie umieszczenie w salonie dużego stołu, przy którym będziesz mógł biesiadować z przyjaciółmi, czy wygodnego fotela, w którym zasiądziesz z książką w wolnym czasie?
Kiedy wiesz już, co jest dla Ciebie najważniejsze, możesz przystąpić do urządzania salonu w stylu minimalistycznym. Na początek usuń z wnętrza niepotrzebne rzeczy: figurki, świece czy bibeloty, których i tak nie używasz.
WARTO WIEDZIEĆ! Wbrew pozorom, minimalistycznie urządzone wnętrza bardzo różnią się między sobą. Największy wpływ na ich charakter i ostateczny wygląd ma osobowość właściciela oraz jego styl życia.
Styl minimalistyczny, a kolory
Jakie kolory warto dopasować do pokoi urządzonych w stylu minimalistycznym? Oczywiście ponadczasowe, stonowane, optycznie powiększające przestrzeń i wprowadzające do niej harmonię. W tej roli na ścianach najlepiej sprawdzają się biele, szarości i beże. Jeśli z kolei zastanawiasz się nad kolorem podłogi i dodatków, postaw na brąz, czerń lub antracyt. Obawiasz się, że będzie nudno? W takim razie możesz wprowadzić do wnętrza jeden bardziej wyrazisty kolor. Niech pojawi się w dekoracjach ściennych (np. grafikach), na poszewkach poduszek, obiciu krzeseł czy donicach z kwiatami. Taki kolorowy akcent przełamie nieco monochromatyczność wnętrza.
Funkcjonalność ponad wszystko!
Minimalistyczne wnętrza to wnętrza bardzo funkcjonalne! Dlatego też przy ich aranżacji ważne jest działanie zgodnie z przygotowanym wcześniej planem. Taka strategia ułatwi Ci pozostawienie w pokoju dziennym czy sypialni tylko tych dodatków, które rzeczywiście mają dla Ciebie wartość albo są przydatne. Dzięki temu optycznie (i faktycznie!) powiększy się Twoja życiowa przestrzeń.

A to nie wszystko! Kiedy usuniesz z pomieszczenia niepotrzebne detale, łatwiej będzie Ci się w nim odnaleźć. Uporządkowanie przestrzeni wywołuje też uczucia komfortu, spokoju i relaksu.
Ponadczasowe rozwiązania i wysokiej jakości materiały – styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny zakłada korzystanie z ponadczasowych rozwiązań oraz wybieranie produktów najlepszej jakości. To trend przeciwstawny do tzw. fast fashion. Kiedy aranżujesz minimalistyczne wnętrze, nie ulegaj chwilowym modom. Nie wybieraj też produktów, które posłużą Ci ledwie 2-3 sezony, a po tym czasie będą wymagały wymiany.
Zamiast tego staraj się kupować najlepsze meble i dodatki, na jakie możesz sobie pozwolić. Ma ich być w Twoim otoczeniu mniej, ale za to – powinny być perfekcyjnie dobrane do wnętrza i Twoich potrzeb. Postaw więc na drewniany stół zamiast takiego ze sklejki. Wybierz wygodną kanapę obitą dobrej jakości tkaniną. W kąciku wypoczynkowym umieść poduszki w poszewkach wykonanych z bawełny lub lnu, a nie poliestru.

Oświetlenie w stylu minimalistycznym
Pomieszczenia w stylu minimalistycznym powinny sprawiać wrażenie przestronnych i jasnych. Pamiętaj o tym szczególnie, kiedy urządzasz poddasze albo niewielki salon po północnej stronie budynku. W takich miejscach odpowiedni dobór lamp jest bardzo istotny. Jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od Twoich upodobań:
- Bardzo często aranżując minimalistyczny salon, projektanci w ogóle rezygnują z klasycznego oświetlenia. Zamiast lamp sufitowych i wiszących we wnętrzu pojawiają się jedynie reflektory albo wpuszczane w sufit oprawki. Taki zabieg sprawia, że urządzane pomieszczenie optycznie wydaje się większe. Co więcej, oświetlenie jest dyskretne i nie przeciąża całej aranżacji.
- Nie oznacza to, że nie możesz wybrać bardziej tradycyjnego rozwiązania. Stawiaj jednak na takie lampy, które dopełnią całej aranżacji, a nie staną się jej najważniejszym elementem. Bardzo dobrym wyborem okażą się więc np. lampy w stylu nawiązującym nieco do skandynawskiego. Niewielkie, utrzymane w jasnej kolorystyce, z dodatkiem drewna lub innych naturalnych materiałów.



Jeśli jednak Twój minimalistyczny salon jest bardziej nowoczesny, wybierz oświetlenie w stylu loftowym. Mogą to być listwy z reflektorami, których głowice dowolnie przestawisz w zależności od Twoich aktualnych potrzeb.
Styl minimalistyczny – stawiający na funkcjonalność i jakość każdego elementu wyposażenia – pozwoli Ci stworzyć ponadczasowy salon. Eleganckie wnętrze, w którym przyjemnie będzie odpocząć po męczącym dniu. Wystarczy poznać najważniejsze cechy tego stylu wnętrzarskiego, a potem systematycznie wprowadzać je do swojego domu!