• Strefa zdrowego snu

zaktualizowano

Jaki materac dla alergika wybrać?

Stojąc przed wyborem materaca powinniśmy dopasować go do wzrostu i wagi swojego ciała, pozycji, w jakiej śpimy, jak również preferencji. Zwracając uwagę na to, jak dużo czasu spędzamy w sypialni, i poświęcamy go na sen warto też przed jego zakupem wziąć pod uwagę kwestie zdrowotne. Przy występowaniu alergii należy zdecydować się na materac, który nie będzie gromadził kurzu oraz nie stworzy sprzyjających warunków do rozwoju pleśni, grzybów czy roztoczy. Te mikroorganizmy są najczęstszą przyczyną alergii.

Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Mimo dostępności wielu leków potrafi skutecznie utrudniać życie. Dolegliwości alergiczne uniemożliwiają też spokojny i zdrowy sen. Pościel i materac w sypialni są głównym siedliskiem kurzu, alergenów i bakterii. Alergicy powinni więc zwrócić szczególną uwagę na budowę i wykonanie materaca, na którym śpią, wybierając materace antyalergiczne, które nie nasilą nieprzyjemnych dolegliwości. Największe znaczenie w tym przypadku ma jego wypełnienie oraz rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany. 

Jaki materac wybrać dla osoby z problemami alergicznymi?

Najlepszym wyborem w tej sytuacji będą materace z wypełnieniem, które posiadają optymalną wentylację i przewiewność wkładu. Zapewni to skuteczną ochronę przed rozwojem pleśni, grzybów i bakterii, oraz utrudni gromadzenie się kurzu. Wpłynie to na odpowiednią higienę snu, zapewniając zdrowy i komfortowy wypoczynek. Materac dla alergika musi być też łatwy w utrzymaniu czystości. Warto zwrócić więc uwagę na możliwość zdjęcia pokrowca, który będzie można wyprać w pralce.

By uniknąć stworzenia korzystnych warunków do gromadzenia się kurzu i rozwoju mikroorganizmów przy urządzeniu sypialni należy wziąć pod uwagę, by materac nie leżał bezpośrednio na podłodze. Stały kontakt materaca z podłożem zaburzy prawidłową wentylację wkładu materaca, co w efekcie stworzy doskonałe miejsce dla rozwoju roztoczy. Umieszczenie materaca na stelażu ułatwi też regularne odkurzenie i oczyszczenie podłoża znajdującego się pod materacem, gdzie może osadzać się kurz.

Materace, z jakim wypełnieniem polecamy?

  • Materace piankowe – materace wykonane z pianki elastycznej, bądź wysokoelastycznej dzięki swojej nieregularnej strukturze zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Nie tworzą korzystnych warunków do rozwoju bakterii, a także skutecznie odprowadzają wilgoć oraz ciepło powstałe wewnątrz materaca, co zapobiega powstawaniu pleśni.
  • Materace lateksowe – lateks posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Jego jednolita, zbitą strukturą nie wchłania kurzu. Dodatkowo posiada małe kanaliki, które zapewniają doskonałą wentylację wkładu.
  • Materace hybrydowe – to najnowsza rodzaj wypełnienia materacy na rynku, wykonane są z ekologicznych materiałów, które zostały pozbawione substancji alergennych. Nie gromadzą kurzu, wilgoci oraz zanieczyszczeń.

 

Materac piankowy Hilding Rock&Roll – przykład modelu idealnego dla alergików


Reasumując: na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla alergika?

  • Wypełnienie
  • Materiał pokrowca
  • Wyposażenie w zdejmowany pokrowiec
  • Umiejscowienie materaca na stelażu


Jakich materiałów unikać?

Materace przeznaczone do spania dla osób z alergią nie powinny być wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Szczególnie należy unikać wypełnienia z wełny owczej, gryki, trawy morskiej, czy końskiego włosia. Takie surowce są doskonałą pożywką dla roztoczy, pleśni, wchłaniają wilgoć oraz gromadzą kurz. Dla alergików nie poleca się również materacy sprężynowych. Znajduje się w nich pusta przestrzeń, która jest doskonałym miejscem do gromadzenia się kurzu i tworzenia pleśni, co może nasilić objawy alergii. 

Właściwa pielęgnacja

Sam zakup odpowiednio dobranego materaca antyalergicznego to nie wszystko. Trzeba też pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest aby regularnie odwracać materac, jak również dbać o jego regularne wietrzenie. Wpłynie to korzystnie na wentylację wkładu oraz wyeliminowanie wilgoci. Ważne jest również regularne (przynajmniej raz na pół roku) wypranie pokrowca na materac (zgodnie ze wskazaniami producenta) co pozwoli na oczyszczenia go z zalegającego kurzu i roztoczy.

Odpowiednio dobrany materac dla alergika powinien być wykonany z najlepszej jakości materiałów, które będą hamować rozwój niebezpiecznych mikroorganizmów, i nie nasilą objawów alergii. Pozwoli złagodzić uciążliwe dolegliwości, znacząco poprawiając jakość i higienę snu.

zajrzyj również:

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły