• Poradnik
  • Strefa zdrowego snu

zaktualizowano

Nie popełnij tych błędów przy wyborze materaca!

Marzysz o tym, by zawsze o poranku beztrosko otwierać oczy i z uśmiechem na twarzy witać nowy dzień? To możliwe! Wystarczy, że w Twojej sypialni pojawi się odpowiedni materac! Taki, który podtrzyma ciało, pozwoli mu rozluźnić się i zrelaksować. A Tobie – przespać całą noc bez męczących pobudek. Sprawdź, jak powinien przebiegać wybór materaca i na co warto zwrócić szczególną uwagę, by noce wreszcie stały się spokojne!
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego na wybór materaca warto poświęcić więcej czasu;
  • Czy do łóżka małżeńskiego zawsze trzeba wybierać 1 wspólny materac;
  • Dlaczego materac nie powinien być zbyt miękki ani za twardy;
  • Czy wybór odpowiedniego stelaża również ma znaczenie.

Po pierwsze: nie spiesz się!

Wybór materaca wymaga czasu. Dlatego też nie jedź na zakupy, gdy Twój dzień jest przeładowany obowiązkami i wiesz, że decyzję będziesz podejmować w biegu. Zamiast tego wybierz spokojniejszy moment. Kiedy będziesz już w sklepie, bez pośpiechu przejrzyj całą ofertę, a potem wypróbuj interesujące Cię modele. Połóż się na każdym z nich na minimum kilka minut. Dlaczego tak długo? Twoje ciało potrzebuje chwili, by się rozluźnić i odpowiednio ułożyć na materacu. Daj sobie ten czas – jeśli tylko na krótki moment usiądziesz albo położysz się na wybranym produkcie, możesz wybrać nietrafiony model.

 
 
 
Pamiętaj też, by poleżeć chwilę na wznak, a potem przekręcić się na bok. Sypiasz na brzuchu? W takim razie przed zakupem ułóż się na materacu również w tej pozycji!
 

ideaWAŻNE!
Zamiast zakupów stacjonarnych, możesz też zdecydować się, zamówić materac w sklepie internetowym. Dzięki temu będziesz mieć minimum 14 dni na to, aby spokojnie mu się przyjrzeć, przetestować i podjąć decyzję o zakupie. Najczęściej też online znajdziesz interesujący Cię materac w dużo bardziej przystępnej cenie!

Jeden wspólny materac dla obojga małżonków?

Drugą kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są wymiary materaca, a dokładnie: jego twardość i długość. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wyborze materaca jest dobieranie jednego, dużego egzemplarza na całe małżeńskie łóżko. Dlaczego nie zawsze jest to dobry pomysł?
 

Dobrze dobrany materac powinien być minimum o 20 cm dłuższy od Twojego wzrostu. Co więcej, powinien też zostać dopasowany do Twojej wagi. Jeśli więc Twój partner i Ty znacznie różnicie się masą ciała, wybierzcie 2 węższe materace. W przeciwnym wypadku zawsze jedno z Was będzie niewyspane. Jeden duży materac to dobry pomysł jedynie dla małżonków o zbliżonej wadze. Skąd masz wiedzieć, jaka twardość będzie odpowiednia – zwłaszcza, jeśli zamawiasz wybrany materac online? Sprawdź oznaczenia producenta:

 
 
 
  • H1 oznacza, że materac jest bardzo miękki, dobry dla dzieci i lekkich osób (o wadze do 60 kg);
  • H2 to materace przeznaczone dla osób o wadze ok. 50-80 kg;
  • H3 – modele o średnim stopniu twardości, polecane osobom ważącym ok. 70-100 kg;
  • H4 – twardy materac dla osób ważących ok. 100 kg i więcej.

ideaWAŻNE! Jeśli zdecydujesz się na wybór 2 materacy do 1 łóżka, postaraj się dobrać modele o tej samej wysokości. Pomiędzy nimi możesz umieścić specjalny klin, który wyrówna powierzchnię i zniweluje przerwę między materacami.

Wybór materaca, który jest zbyt miękki lub twardy

Dlaczego wybór materaca o odpowiednim stopniu twardości jest tak ważny? Dobrze dobrany materac nie tylko ułatwi Ci spokojny sen, ale też pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych. Jeśli będziesz sypiać na zbyt twardym materacu, możesz odczuwać coraz częstsze skurcze mięśni. Twardy materac wywołuje także ucisk na naczynia krwionośne. Zbyt miękkie podłoże podczas snu sprawi z kolei, że Twój kręgosłup będzie mocniej wygięty. A to w dłuższej perspektywie czasu może skutkować bólami pleców i głowy, a nawet – problemami z oddychaniem.
 
Jak nie popełnić błędu przy wyborze twardości materaca? Poza kierowaniem się podanym przez producenta oznaczniem, najlepiej po prostu przetestować interesujący Cię model! Połóż się na nim na plecach i poproś, by towarzysząca Ci osoba wsunęła dłoń pod odcinek lędźwiowy Twoich pleców. Jeśli zrobi to z łatwością, materac jest najpewniej zbyt twardy. Nie da się wsunąć ręki? Leżysz na zbyt miękkim egzemplarzu. Twój towarzysz może wsunąć dłoń, choć czuje lekki opór? Właśnie znalazłeś materac o idealnym stopniu twardości!
 
 
 

Pamiętaj o stelażu!

Często popełnianym przy wyborze materaca błędem jest również niezwracanie uwagi na stelaż, na którym finalnie ma się on znaleźć. Ten element jest jednak również bardzo ważny i warto dobrze przemyśleć swoją decyzję! To dzięki stelażowi materac zyskuje właściwą wentylację, co mocno wpływa na higienę podczas snu. Stelaż odpowiada też za to, jak ostatecznie odczuwasz twardość materaca.
 
O czym warto więc pamiętać, przy wyborze tego elementu wyposażenia łóżka? Do większości materacy najbardziej odpowiedni będzie dobór stelaża z gęsto ułożonymi listewkami. Jeśli jednak wybierzesz materac kokosowy lub na sprężynie kieszeniowej, listewki mogą być rozmieszczone rzadziej – nawet w odstępach wynoszących 8 cm.
 

Kiedy już ułożysz stelaż na łóżku, nie przykrywaj go materacem od razu. Poświęć chwilę na odpowiednie wyregulowanie punktów podparcia. Dzięki temu nocą jeszcze lepiej odpoczniesz, a Twój sen stanie się bardziej przyjemny!

Wybór materaca to fundamentalna sprawa, która ma wpływ na jakość i komfort Twojego snu. Im będzie on lepszy, tym więcej sił i energii będziesz mieć na co dzień. Dlatego też warto pamiętać o podstawowych zasadach dobrego wyboru materaca i starać się unikać błędów. A przede wszystkim – decyzję o tym, na czym zamierzasz spać, podejmować spokojnie i bez pośpiechu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

4 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły