Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto rozważyć wstawienie stołu do kuchni?
- Czym kierować się wybierając stół oraz lokalizację dla niego?
- Gdzie może stanąć stół w małej kuchni?
- Jak zaplanować jego umiejscowienie w przestronnym pomieszczeniu?
Stół w kuchni — obowiązkowy czy nadprogramowy element jej wyposażenia?
W kuchni przygotowujemy posiłki, rozpoczynamy dzień od kubka gorącej kawy, spotykamy się z innymi domownikami, by wymienić się wrażeniami z mijającego dnia. To tylko kilka przykładów sytuacji, w których przydaje się stół w kuchni. Aranżacja nie musi uwzględniać dużego mebla. Grunt, żeby cała rodzina mogła wygodnie przy nim zasiąść.
Nakrywanie do stołu znajdującego się w innym pomieszczeniu jest dosyć kłopotliwe. Zwłaszcza przenoszenie gorących potraw. Wystarczy, że dojdzie do niefortunnego potknięcia lub potrącenia i wypadek gotowy. Aranżacja stołu w kuchni minimalizuje takie ryzyko.
Nawet niewielki kącik jadalniany w salonie zabiera miejsce, które można przeznaczyć na inne meble. To kolejny powód, dla którego warto zastanowić się nad umieszczeniem stołu w kuchni. Aranżację tego mebla w jej przestrzeni można rozegrać na kilka różnych sposobów. Masz więc w tym względzie dużą dowolność.
Aranżacja stołu w kuchni – jak ją zaplanować?
Zastanawiasz się, gdzie jest dogodnie ustawić stół w kuchni? Wybór odpowiedniego miejsca nie jest rzeczą łatwą. Trzeba wziąć pod uwagę:
- metraż i kształt pomieszczenia;
- formę oraz gabaryty stołu.
Perfekcyjne zgranie wymienionych czynników umożliwia stworzenie funkcjonalnej aranżacji stołu w kuchni. Można o niej mówić, gdy jest zachowana pełna swoboda poruszania się po wnętrzu, a także dostęp do stołu oraz wszystkich szafek i sprzętów.
Najpierw skupmy się na wyborze odpowiedniego stołu. Jego wymiary trzeba dobrać do ilości domowników.
Standardowa wielkość stołu dla 4 osób powinna wynosić:
- model prostokątny: 80 × 120 cm;
- model kwadratowy: 90 × 90 cm;
- model okrągły: 80-100 cm średnicy.
Warto wiedzieć!
Podczas planowania aranżacji stołu w kuchni trzeba przeznaczyć na niego większą ilość miejsca. Odstęp między stołem a ścianą powinien wynosić ok. 70 cm. Wtedy będzie możliwie odsunięcie krzeseł — bez obijania jej. Gdy stół jest rozmieszczony centralnie, odległość między nim a szafkami musi wynosić przynajmniej 100 cm. Taki dystans pozwala na korzystanie ze wszystkich kuchennych mebli w sposób bezkolizyjny.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: „Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami?”.
Stół w małej kuchni – aranżacje, pomysły na jego rozkład na małym metrażu
Czym warto się kierować, poszukując optymalnego ustawienia dla stołu w kuchni? Aranżacja z modelem o okrągłym blacie będzie sprawiała wrażenie lekkiej optycznie i harmonijnej.
Jakie jeszcze argumenty przemawiają za umieszczeniem okrągłego stołu w kuchni? Aranżacje tego wnętrza często uwzględniają meble o zaoblonej formie, gdyż są „pojemne”. Mówiąc wprost — przy okrągłym stole można usadzić więcej osób. Szczególnie gdy jest wsparty na jednej nodze.
Czy taki mebel niesie ze sobą jakieś ograniczenia? Można wypełnić nim jeden z kątów lub postawić na środku. W przypadku bardzo małego metrażu drugie rozstawienie nie wchodzi w rachubę.
Warto wiedzieć!
Stoły z prostokątnym lub kwadratowym blatem są bardziej ustawne i uniwersalne. Pasują do każdego stylu. Łatwo jest je zgrać z zestawem mebli kuchennych.
Jak ustawić taki stół w małej kuchni? Aranżacje najchętniej wykorzystują schemat, w którym jest dosunięty do jednej ze ścian (dłuższym lub krótszym bokiem). Taki rozkład sprzyja oszczędzaniu cennej przestrzeni.
Obszar tuż pod oknem znakomicie się nadaje na miejsce dla stołu w małej kuchni. Aranżacje tego typu cieszą się dużym uznaniem, gdyż tak zaprojektowany kącik jadalny jest widny i przyjemnie się z niego korzysta.
Twoje wnętrze ma naprawdę niewielki metraż i obawiasz się, że nie uda Ci się wydzielić w nim nawet skrawka przestrzeni dla dodatkowego mebla? Są sposoby na zorganizowanie miejsca do spożywania posiłków bez umieszczania klasycznego stołu w kuchni. Aranżacja małych pomieszczeń wymaga kreatywnego podejścia!
Fajnym patentem jest blat wykonany na zamówienie stanowiący przedłużenie kuchennej zabudowy. Co powiesz na blat wysuwany z zabudowy? Po zakończeniu posiłku można go schować i odzyskać swobodę ruchów w kuchni.
Stół w kuchni – aranżacja przestronnego wnętrza
Posiadacze dużych kuchni mają większe pole manewru przy wyborze kształtu stołu i jego ustawienia. Niemniej jednak powinni liczyć się z tym, że nawet w tak dobrych warunkach mogą trafić na pewne przeszkody.
Gdzie można umieścić stół w kuchni? Aranżacja z nim w środkowej części pomieszczenia ułatwia serwowanie jedzenia. Dlatego jest tak chętnie wybierana. Problematyczna w takim układzie może być jedynie zbyt duża bliskość np. płyty grzewczej. Zanim zadecydujesz w sprawie formy mebla, przeprowadź dokładne pomiary.
Dlaczego warto skupić się na wymiarach stołu w kuchni? Aranżacja powinna zachowywać właściwe proporcje. Zbyt rozłożysty mebel może kolidować z innymi. Niewielki z kolei „zginie” w dużej przestrzeni. Nawet jeśli na co dzień będą zasiadać przy nim tylko 4 osoby i tak warto pomyśleć o nieco większym stole. Znajdzie zastosowanie w czasie wizyt gości.