• Kuchnia
  • Pomieszczenia

zaktualizowano

Stół w kuchni — aranżacje

Stół nie tylko podnosi komfort użytkowania kuchni, lecz również sprzyja integracji domowników. Uważasz, że w Twoim wnętrzu się nie zmieści? Podpowiemy Ci, gdzie można ulokować stół w kuchni. Aranżacje, z których warto czerpać, wskazują na kilka korzystnych konfiguracji. Możesz wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się u Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto rozważyć wstawienie stołu do kuchni?
  • Czym kierować się wybierając stół oraz lokalizację dla niego?
  • Gdzie może stanąć stół w małej kuchni?
  • Jak zaplanować jego umiejscowienie w przestronnym pomieszczeniu?

Stół w kuchni — obowiązkowy czy nadprogramowy element jej wyposażenia?

W kuchni przygotowujemy posiłki, rozpoczynamy dzień od kubka gorącej kawy, spotykamy się z innymi domownikami, by wymienić się wrażeniami z mijającego dnia. To tylko kilka przykładów sytuacji, w których przydaje się stół w kuchni. Aranżacja nie musi uwzględniać dużego mebla. Grunt, żeby cała rodzina mogła wygodnie przy nim zasiąść.

aranżacja stołu w kuchni
KAMMONO M4

Nakrywanie do stołu znajdującego się w innym pomieszczeniu jest dosyć kłopotliwe. Zwłaszcza przenoszenie gorących potraw. Wystarczy, że dojdzie do niefortunnego potknięcia lub potrącenia i wypadek gotowy. Aranżacja stołu w kuchni minimalizuje takie ryzyko. 

Nawet niewielki kącik jadalniany w salonie zabiera miejsce, które można przeznaczyć na inne meble. To kolejny powód, dla którego warto zastanowić się nad umieszczeniem stołu w kuchni. Aranżację tego mebla w jej przestrzeni można rozegrać na kilka różnych sposobów. Masz więc w tym względzie dużą dowolność.

Aranżacja stołu w kuchni – jak ją zaplanować?

Zastanawiasz się, gdzie jest dogodnie ustawić stół w kuchni? Wybór odpowiedniego miejsca nie jest rzeczą łatwą. Trzeba wziąć pod uwagę:

  • metraż i kształt pomieszczenia;
  • formę oraz gabaryty stołu.

Perfekcyjne zgranie wymienionych czynników umożliwia stworzenie funkcjonalnej aranżacji stołu w kuchni. Można o niej mówić, gdy jest zachowana pełna swoboda poruszania się po wnętrzu, a także dostęp do stołu oraz wszystkich szafek i sprzętów.

stół w małej kuchni aranżacje
Kuchnia Livia – Komplet 2,7 m – zestaw mebli kuchennych

Najpierw skupmy się na wyborze odpowiedniego stołu. Jego wymiary trzeba dobrać do ilości domowników. 

Standardowa wielkość stołu dla 4 osób powinna wynosić:

  • model prostokątny: 80 × 120 cm;
  • model kwadratowy: 90 × 90 cm;
  • model okrągły: 80-100 cm średnicy.

Warto wiedzieć!

Podczas planowania aranżacji stołu w kuchni trzeba przeznaczyć na niego większą ilość miejsca. Odstęp między stołem a ścianą powinien wynosić ok. 70 cm. Wtedy będzie możliwie odsunięcie krzeseł — bez obijania jej. Gdy stół jest rozmieszczony centralnie, odległość między nim a szafkami musi wynosić przynajmniej 100 cm. Taki dystans pozwala na korzystanie ze wszystkich kuchennych mebli w sposób bezkolizyjny. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: „Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami?”.

Stół w małej kuchni – aranżacje, pomysły na jego rozkład na małym metrażu

stół w kuchni aranżacje
KAMMONO F4 F7 F8

Czym warto się kierować, poszukując optymalnego ustawienia dla stołu w kuchni? Aranżacja z modelem o okrągłym blacie będzie sprawiała wrażenie lekkiej optycznie i harmonijnej. 

Jakie jeszcze argumenty przemawiają za umieszczeniem okrągłego stołu w kuchni? Aranżacje tego wnętrza często uwzględniają meble o zaoblonej formie, gdyż są „pojemne”. Mówiąc wprost — przy okrągłym stole można usadzić więcej osób. Szczególnie gdy jest wsparty na jednej nodze. 

Czy taki mebel niesie ze sobą jakieś ograniczenia? Można wypełnić nim jeden z kątów lub postawić na środku. W przypadku bardzo małego metrażu drugie rozstawienie nie wchodzi w rachubę.

Warto wiedzieć!

Stoły z prostokątnym lub kwadratowym blatem są bardziej ustawne i uniwersalne. Pasują do każdego stylu. Łatwo jest je zgrać z zestawem mebli kuchennych.

Jak ustawić taki stół w małej kuchni? Aranżacje najchętniej wykorzystują schemat, w którym jest dosunięty do jednej ze ścian (dłuższym lub krótszym bokiem). Taki rozkład sprzyja oszczędzaniu cennej przestrzeni.

Obszar tuż pod oknem znakomicie się nadaje na miejsce dla stołu w małej kuchni. Aranżacje tego typu cieszą się dużym uznaniem, gdyż tak zaprojektowany kącik jadalny jest widny i przyjemnie się z niego korzysta. 

stół w kuchni aranżacje
Kuchnia Vita – Komplet 2,6m

Twoje wnętrze ma naprawdę niewielki metraż i obawiasz się, że nie uda Ci się wydzielić w nim nawet skrawka przestrzeni dla dodatkowego mebla? Są sposoby na zorganizowanie miejsca do spożywania posiłków bez umieszczania klasycznego stołu w kuchni. Aranżacja małych pomieszczeń wymaga kreatywnego podejścia! 

Fajnym patentem jest blat wykonany na zamówienie stanowiący przedłużenie kuchennej zabudowy. Co powiesz na blat wysuwany z zabudowy? Po zakończeniu posiłku można go schować i odzyskać swobodę ruchów w kuchni.

Stół w kuchni – aranżacja przestronnego wnętrza

Posiadacze dużych kuchni mają większe pole manewru przy wyborze kształtu stołu i jego ustawienia. Niemniej jednak powinni liczyć się z tym, że nawet w tak dobrych warunkach mogą trafić na pewne przeszkody.

Gdzie można umieścić stół w kuchni? Aranżacja z nim w środkowej części pomieszczenia ułatwia serwowanie jedzenia. Dlatego jest tak chętnie wybierana. Problematyczna w takim układzie może być jedynie zbyt duża bliskość np. płyty grzewczej. Zanim zadecydujesz w sprawie formy mebla, przeprowadź dokładne pomiary.

Dlaczego warto skupić się na wymiarach stołu w kuchni? Aranżacja powinna zachowywać właściwe proporcje. Zbyt rozłożysty mebel może kolidować z innymi. Niewielki z kolei „zginie” w dużej przestrzeni. Nawet jeśli na co dzień będą zasiadać przy nim tylko 4 osoby i tak warto pomyśleć o nieco większym stole. Znajdzie zastosowanie w czasie wizyt gości.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły