Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy posadzka w kolorze szarym to dobra podstawa dla kuchennej aranżacji?
- Szara podłoga w kuchni — jakie meble do niej dobrać?
- Biała kuchnia i szara podłoga — jak ją urządzić?
- Czy meble w innym kolorze niż biel będą pasowały do szarej posadzki?
Kuchnia z szarą podłogą — tak, czy nie?
Szarości mają obecnie wymiar klasyki, podobnie jak czerń oraz biel. W przeciwieństwie do nich prezentują się bardzo łagodnie. Nie tworzą we wnętrzach mocnych kontrastów, za którymi nie każdy przepada.
Kolor szary jest:
- neutralny — nie działa na nas pobudzająco ani uspokajająco;
- uniwersalny — wspaniale komponuje się z niemal każdą barwą.
Stonowane szarości stanowią bezpieczny wybór dla osób, które nie mają dobrego wyczucia, jeśli chodzi o łączenie kolorów. Nie wychodzą z mody, dlatego stworzony z nimi wystrój będzie aktualny przez długi czas.
Kuchnie z szarą podłogą prezentują się harmonijnie, bardzo gustownie. Charakter takiego wnętrza można dowolnie kształtować — w zależności od formy i kolorystyki mebli wybranych do niego, a także dodatków.
Ważne!
Szara podłoga to rozwiązanie nadające się do każdego metrażu. Z łatwością odnajdzie się wielu wnętrzarskich estetykach. Ten kolor dobrze maskuje zabrudzenia. To ogromna zaleta, gdyż oznacza mniejszą ilość sprzątania.
Znasz już powody, dla których warto wziąć pod uwagę szarą podłogę w kuchni. Jakie meble będą pasowały do niej najlepiej? O tym opowiemy Ci w dalszej części artykułu. Póki co skupimy się na materiałach, z których może być wykonana posadzka — zwłaszcza w kuchni połączonej z pokojem dziennym.
Szara podłoga w salonie i kuchni będzie podkreślała, że to duża wspólna przestrzeń. Zastanawiasz się, czy zastosowanie w obu wnętrzach tego samego materiału na podłodze jest konieczne?
Szarą podłogę w salonie i kuchni mogą tworzyć drewniane panele. Grunt, by odznaczały się wysoką klasą ścieralności. Upewnij się, że są pokryte wodoodporną powłoką. Obawiasz się, że mimo podwyższonej odporności na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne ulegną przedwczesnemu uszkodzeniu? W pokoju dziennym możesz pozostawić panele, a na podłodze w części kuchennej ułożyć gres lub płytki ceramiczne.
Warto wiedzieć!
W mieszkaniu, w którym rządzą przemysłowe klimaty, szara podłoga w salonie i kuchni może być wykonana z betonu architektonicznego.
Biała kuchnia i szara podłoga — duet idealny?
Teraz przejdziemy do najważniejszego zagadnienia, czyli pomysłu na szarą podłogę w kuchni. Jakie meble najlepiej sprawdzą się w takim wystroju? Szarości znakomicie łączą się z wieloma barwami. Jednak zanim zaczniesz fantazjować na temat dopuszczalnych zestawień, weź pod uwagę, że mowa jest o kuchni. W większości domów ma ograniczony metraż. W takim układzie wskazane są niezbyt ciemne, spokojne barwy, które nie zacieśnią jej wizualnie.
Najwięcej osób decyduje się na kuchnię z szarą podłogą i białymi meblami. Co przemawia na korzyść tej konfiguracji? Biel odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Meble o tym zabarwieniu będą dobrze widoczne na tle podłogi w szarościach. Wprowadzą do kuchennego wystroju świeżość i optyczną lekkość.
Warto wiedzieć!
Ściany warto pomalować na czystą biel lub lekko przybrudzony jej odcień. W nieco większych pomieszczeniach można sobie pozwolić na ściany w jasnym odcieniu szarości.
Jakie meble dobrze będą wyglądały w białej kuchni z szarą podłogą? Świetną propozycję do takiego wystroju stanowią moduły o dosyć oszczędnej formie. Ich pozbawione uchwytów fronty powinny być wykończone na wysoki połysk. Taki komplet ustawiony na szarej posadzce sprawi, że Twoje wnętrze będzie prezentowało się bardzo nowocześnie, a przy tym szykownie.
Być może zainteresuje Cię artykuł: „Poznaj domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk”.
Miłośnicy stylu scandi również mogą zdecydować się na szarą podłogę w kuchni. Jakie meble zdadzą egzamin w tak nastrojowej aranżacji? Moduły powinny mieć białe zabarwienie wykończone matowym lakierem. Styl skandynawski jest przytulny. Połysk nie współgra z jego charakterem. Najlepszy wybór do takiego projektu stanowią szafki kuchenne typu ramiak. Ich fronty mogą być ozdobione również eleganckim, pionowym frezowaniem.
Zależy Ci na ciepłym wrażeniu, mimo zastosowania szarej podłogi w kuchni? Jakie meble uwzględnić w wystroju, by osiągnąć taki efekt? Spróbuj znaleźć do niej komplet, który łączy biel z dekorem drewna. Dopuszczalne jest także zestawienie białych mebli z drewnianym blatem.
Szara podłoga w kuchni – jakie meble można jeszcze do niej wybrać?
Cenisz monochromatyczne aranżacje z uwagi na panujący w nich spokój i ład? Kuchnia z szarą podłogą oraz meblami w tym samym kolorze to idealna opcja dla Ciebie! Ściany możesz pomalować farbą w dowolnym odcieniu szarości. Jeżeli Twoje wnętrze jest raczej niewielkie, rozważ możliwość pomalowania ich na biało. W ten sposób kuchnia optycznie zyska na metrażu.
Warto wiedzieć!
Skłaniasz się ku kuchennemu wystrojowi w stylu total look z kolorem szarym? Postaraj się operować różnymi jego odcieniami. Wtedy każdy element aranżacji będzie dobrze widoczny. Dodatkowo, taki ruch sprawi, że zyska ona głębię.
Szczyptę ożywienia do kuchni z szarą podłogą, ścianami i meblami wprowadzą zielone rośliny np. zioła w doniczkach. Monotonię zwalczy w niej kilka ciemnych akcentów w kolorze czarnym lub antracytowym. Pomieszczenie nie będzie wydawało się posępne, gdy zainstalujesz w nim różnorodne oświetlenie. Jedna lampa wisząca z całą pewnością nie wystarczy!
Co powiesz na stworzenie pełnego charakteru industrialnego wystroju na bazie szarej podłogi w kuchni. Jakie meble można umieścić w takim wnętrzu? Spróbuj wyszukać do niego moduły o prostych, geometrycznych bryłach, których konstrukcja łączy drewno i metal o ciemnym zabarwieniu. Wyśmienitym dopełnieniem tak surowego wystroju będą lampy z metalowym stelażem oraz ażurowym kloszem w formie klatki. Mile widziane będą w nim także zwisy bez kloszy.
Jeżeli na podłodze umieścisz drewniane panele w kolorze szarym, na jednej ze ścian możesz wyeksponować cegłę — czerwoną lub pomalowaną na biało. Pamiętaj jednak, że ten chropowaty materiał może zmniejszyć optycznie niewielkie wnętrze.