• Inspiracje
  • Kuchnia
  • Pomieszczenia

zaktualizowano

5 pomysłów na aranżację czarnej kuchni

Czarna kuchnia to mocny konkurent popularnych białych aranżacji kuchennych. Chociaż tym drugim nie grozi detronizacja, to mają silną konkurencję i po aranżacje kuchenne w czerni sięga się coraz częściej. W tym artykule zainspirujemy Cię, jak mądrze zaaranżować czarną kuchnię.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są podstawowe zasady w aranżacji czarnej kuchni?
  • Z czym łączyć czerń we wnętrzu?
  • Dla kogo będzie to doskonałe rozwiązanie?

Znajdź swój własny sposób na czarną kuchnię 

Czarny kolor w aranżacji wnętrz nie należy do najprostszych. Wysiłek w projektowaniu czarnego pomieszczenia jednak zrekompensuje Ci spektakularny efekt końcowy, który osiągniesz decydując się na ten kolor w swojej kuchni. Zastanawiasz się, czy czarna kuchnia jest dla Ciebie i nie za bardzo wiesz, od czego zacząć? Mamy za sobą mnóstwo takich aranżacji, dlatego poprowadzimy Cię za rękę i pokażemy, jak w prosty i efektowny sposób ją zaprojektować.

Podstawowe zasady w aranżowaniu czarnej kuchni

Zanim zdecydujesz się na czarny kolor w swojej kuchni, powinieneś ocenić, jak dużą powierzchnię ma Twoje pomieszczenie. Generalna zasada w aranżacji wnętrz jest taka, że ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń i mogą ją przytłoczyć. Ale to tylko teoria. Prawda jest taka, że warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, bo może się okazać, że mimo małych gabarytów, Twoja kuchnia będzie prezentować się całkiem nieźle w czerni. Co zatem jeszcze jest ważne? 

  • Zwróć uwagę na ilość światła w Twojej kuchni. Czy to mała, ślepa (bez dostępu do światła dziennego) kuchnia? A może to niewielki aneks kuchenny, ale za to mocno doświetlony przez duże okno i dodatkowo otwarty na salon? Nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie, ale doświetlone przez dzienne światło lub otwarte na większą przestrzeń, to masz szansę na dobre zaaranżowanie czarnej kuchni.
  • Kolejna sprawa to rodzaj materiałów, których użyjesz. Kolejna zasada wnętrzarska podpowiada, że błyszczące, połyskujące powierzchnie, które odbijają światło i tworzą efekt tafli lustrzanej, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Możesz więc wykorzystać ten trick w swojej kuchni, nawet jeśli to zaledwie 7 metrów kwadratowych.
  • Kontrasty i zabawa materiałami. Czarna kuchnia nie musi oznaczać, że absolutnie wszystkie elementy wyposażenia, kolor ścian i dekoracje będą w kolorze czarnym. Szczególnie na mniejszych powierzchniach korzystnie będą się prezentować wszelkiego rodzaju kontrasty. Jeśli podobają Ci się czarne fronty kuchenne, to przestrzeń między blatem a wiszącymi szafkami wypełnij jasnymi płytkami albo dowolnym materiałem, który wpasuje się w stylistykę Twojej kuchni. Możesz też zastosować jasny blat, który złagodzi nieco czerń mebli i nada lekkości Twojej aranżacji.
Tyle teorii, czas na konkretne inspiracje i pomysły na aranżację czarnej kuchni.
 
KAMMONO M4
1. Matowa kuchnia – rozwiązanie idealne dla kuchni w rozmiarze XL
We wcześniejszym akapicie wspominaliśmy, że błyszczące powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń i lepiej sprawdzą się w małych kuchniach. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej kuchni, to masz nieco więcej pola do popisu. Kuchnia w rozmiarze XL oczywiście nie wyklucza rozwiązań na wysoki połysk, ale w dużym pomieszczeniu możesz sobie pozwolić na matowe wykończenie. Takie rozwiązanie jest niezwykle eleganckie i szykowne i nada się do pomieszczeń utrzymanych nie tylko w nowoczesnym, ale i w tradycyjnym bądź rustykalnym stylu. Żeby wprowadzić nieco życia i elegancji, możesz zestawić matowe fronty z połyskującymi dodatkami, jak np. płytki czy drobne AGD, które pozostawiasz na co dzień na wierzchu.
 
2. Kontrasty – sztuka aranżowania dla każdego 
Wbrew pozorom dużo trudniej zaaranżować wnętrze w monochromatycznych odcieniach. Dużo prościej jest operować kontrastami, które nie tylko łatwiej dobrać, ale też wyśmienicie prezentują się w aranżacji wnętrz. Dlatego jeśli marzy Ci się czarna kuchnia, to postaw na jeden wyraźny element Twojej kuchni w kolorze czarnym i zestaw go z jasnymi. Zamiast czarnych mebli kuchennych wybierz czarne ściany i AGD,, ale za to zastosuj fronty meblowe na przykład w kolorze naturalnego drewna. 
 
3. Tradycja i nowoczesność – cegła w czarnej kuchni
Połączenie czarnych mebli, sprzętu AGD i czarnych dodatków ze starą cegłą (lub jej imitacją) jest spektakularne. Takie zestawienie prezentuje się niezwykle elegancko, a szyku nadadzą miedziane lub złote dodatki – na przykład elementy oświetlenia, uchwyty meblowe czy bateria kuchenna.
 
4. Marmur, granit – wybieramy czarne blaty
Jeszcze innym pomysłem na przemycenie czerni w Twojej kuchni będą blaty w kolorze czarnym. Możesz oczywiście wybrać blat z płyty wykończonej okleiną w czarnym odcieniu, ale jeśli masz żyłkę do aranżowania wnętrz i lubisz kombinować z designem, to postaw na naturalny kamień. Czarny marmurowy lub granitowy blat zrobi niezwykłe wrażenie i będzie prezentował się imponująco.
 
5. Czerń i drewno – ponadczasowe połączenie
Chociaż z pozoru czarna kuchnia wydawać by się mogła „zimna”, to istnieje prosty sposób na to, jak ocieplić takie wnętrze. Odpowiedź jest prosta – ponadczasowe drewno. Jest mnóstwo sposobów na to, jak przemycić je do kuchni. Drewniany blat to klasyka i w połączeniu z czarnymi frontami mebli kuchennych będzie prezentować się nienagannie. Drewniane mogą też być meblowe uchwyty, coraz bardziej popularne kontakty i włączniki oraz drewniany stół i krzesła w części jadalnianej.
 

Podsumowanie

Czarna kuchnia to propozycja dla osób niebanalnych i takich, które nie boją się odważnych rozwiązań. Czujesz, że mówimy o Tobie? Skorzystaj z naszych inspiracji i zaaranżuj swoją idealną czarną kuchnię. W naszej ofercie znajdziesz mnóstwo produktów, które z łatwością dopasujesz do swojego wnętrza.
 
 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły