• Strefa zdrowego snu

zaktualizowano

Jak dobrać materac?

Człowiek przesypia 1/3 swojego życia, dlatego wybór odpowiedniego materaca powinien być ważną kwestią. To od niego zależy komfort i jakość naszego snu, wpływa też na to czy jesteśmy wyspani, wypoczęci, i nie mamy problemów z kręgosłupem. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta materacy z różnym wypełnieniem, o różnych stopniach twardości. Dobór właściwego dla nas, może sprawić wiele trudności. Tu więc nasuwa się najważniejsze pytanie, jak znaleźć materac idealny i czym kierować się przy jego wyborze?

Wybór materaca jest bardzo indywidualną kwestią, materac, który dla jednej osoby wyda się idealny, nie zawsze sprawdzi się też u innych. Nie ma jednego rozwiązania dla każdego, ponieważ każdy z nas posiada inną budowę ciała, wagę, jak również preferencje co do twardości. Dlatego nie powinniśmy kupować materaca z polecenia, a dopasować go indywidualnie do siebie.  Zachęcamy do przeczytania artykułu, aby dowiedzieć się, czym kierować się przy jego zakupie, oraz jak wybrać ten najodpowiedniejszy!

Czym się charakteryzuje odpowiednio dobrany materac?

Powszechnie często słyszy się opinie, że materac powinien być jak najtwardszy. Nic bardziej mylnego! Prawidłowo dobrany materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy! Powinien dopasowywać się do kształtu ciała, zapewniając komfortowe ułożenie kręgosłupa. Bardzo istotne w tej kwestii jest dopasowanie prawidłowej twardości materaca.

Klasyfikacja twardości materacy:

 • H1 – materac miękki (preferowany dla osób o wadze do 60 kg)
 • H2 – materac średnio – miękki (preferowany dla osób o wadze 60-80 kg)
 • H3 – materac średnio – twardy (preferowany dla osób o wadze 80-110 kg)
 • H4 – materac twardy (preferowany dla osób o wadze powyżej 110 kg)

 

Zbyt miękki materac.

 

 

Zbyt twardy materac.


Odpowiednio dobrany materac

Negatywne czynniki przy wyborze nieodpowiedniej twardości materaca:

 • zbyt miękki materac – ciało zapada się w materacu, co powoduje spinanie się mięśni w poszukiwaniu najkorzystniejszego ułożenia, prowadząc do uciskania stawów międzykręgowych i podrażnienia korzeni nerwowych. Każda chęć zmiany pozycji ułożenia będzie wymagać wysiłku. Mięśnie nie będą odpoczywać, będą naciągnięte, by zapewnić  optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Efektem tego będą problemy z wyprostowaniem się po przebudzenia, a po dłuższym czasie pojawić się mogą bóle pleców i naciągnięcia mięśni.  
 • zbyt twardy materac – uniemożliwia swobodne krążenie krwi w miejscach największego nacisku ciała na materac. Mięśnie utrzymujące kręgosłup, zamiast odpoczywać i rozluźniać się, są zmuszone do ciągłej pracy, by utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Powoduje to niedokrwienie i uciśnięcie tkanek, drętwienie kończyn i częste zmiany pozycji snu. Efektem tego budzimy się niewyspani, mając sztywny kręgosłup i napięte mięśnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

1. Budowa ciała i wzrost
 • Budowa ciała i waga jest najważniejszą kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca. Dla osoby o wadze 50-60 kg materac średnio twardy będzie wydawał się twardy, natomiast dla osoby o wadze 100 kg ten sam materac wyda się miękki. Dlatego też, osoby o wyższej wadze powinny wybierać twardsze materace, a osoby o niższej wadze materace mniej twarde.
2. Kto będzie spał na materacu (1 osoba czy para)
 • W przypadku wyboru materaca dla pary ważne jest, aby materac odpowiadał twardością obu osobom, nawet w przypadku dużej różnicy wagowej. W naszej ofercie dostępny jest szeroki wybór materacy, które spełnią wymagania każdego z partnerów, a dodatkowo są w stanie niwelować drgania, w przypadku ruchów drugiej osoby.
3. Pozycja snu
 • Kolejnym istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze jest pozycją, jaką przyjmujemy podczas snu. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, natomiast osoby śpiące na plecach lub brzuchu powinny wybierać twardsze modele.
4. Kwestie zdrowotne
 • W ofercie posiadamy szeroki wybór materacy medycznych, które mają za zadanie stabilizować pozycję kręgosłupa i rozluźniać mięśnie. W przypadku problemów z kręgosłupem wybór materaca warto skonsultować z fizjoterapeutą lub ortopedą, którzy pomogą we właściwym dopasowaniu właściwości materaca do występujących dolegliwości. Posiadamy też szeroki wybór materacy, które będą odpowiednie dla alergików. Ich pokrowce wykonane są z wolnych od substancji szkodliwych dla zdrowia, i nie zawierają surowców potencjalnie alergennych.

 

5. Preferencje
 • Przy wyborze materaca trzeba wziąć pod uwagę również preferencje osoby, która będzie na nim spała. Jedni lubią gdy materac jest twardy, inni szukają bardziej komfortowych rozwiązań. Te aspekty również warto wziąć pod uwagę, ponieważ materac, na jakim będziemy spać, musi być dla nas wygodny.

  Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu kręgosłupa, odpowiednio podpiera poszczególne części ciała i zapewnia komfortowy wypoczynek. Potrafi wpłynąć korzystnie na nasz sen, samopoczucie, a także zdrowie! Kupuje się go na lata, dlatego warto poświęcić czas na jego wybór, i zdecydować się na ten najodpowiedniejszy.

   zajrzyj również:

   Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

   0 z 0 opinii

   Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

   Agnieszka Brewka

   Agnieszka Brewka

   Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

   Podobne artykuły