• Okiem projektantki

zaktualizowano

Jak optycznie powiększyć i zaakcentować pomieszczenie kolorem?

Czy wiesz, jak prawidłowo zastosować zasady kolorystyczne w Twoim wnętrzu, aby optycznie go powiększyć lub nadać mu wyjątkowy akcent? Przeczytaj poniższy artykuł, a nie będziesz mieć żadnych wątpliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak dobierać kolory we wnętrzach?
  • Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?
  • Jak zaakcentować pomieszczenie kolorem?

Kolor we wnętrzu – poradnik projektanta

W naszych domach i mieszkaniach spędzamy kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie, a w ich wnętrzu otaczamy się kolorami, które mają wpływ na nasze samopoczucie i nastawienie do świata. Dlatego aranżując np. pokój dzienny nie możemy zapomnieć o całej palecie barw, która uzupełni nasz styl i uczyni pomieszczenie harmonijnym i przyjaznym dla mieszkańców. Zatem musimy pamiętać o dobraniu właściwych faktur, proporcji czy odcieniu danego koloru, ponieważ może to zmienić całkowicie odbiór naszej przestrzeni i pięknie ją uzupełnić lub całkowicie przyćmić.

kolor we wnętrzu poradnik projektanta
Komoda czterodrzwiowa Desin

Kluczowym elementem, przed wyborem koloru farby np. w markecie budowlanym jest światło. W przestrzeniach publicznych stosuje się inną barwę oświetlenia, która ma za zadanie oświetlić produkty na półkach, jednak przeważnie jest ona całkowicie różna od tej, którą będziemy widzieć w naszym pomieszczeniu. Również ściana, którą chcemy pomalować może znajdować się np. we wnęce, a to całkowicie zmieni nasze postrzeganie tego samego koloru, gdyby był on na ścianie, na którą pada bezpośrednio strumień światła. W tej sytuacji polecam wypożyczanie wzorników kolorystycznych i przyłożenie konkretnego koloru do ściany w naszym pomieszczeniu lub zakup (jeżeli są dostępne) próbek do pomalowania niewielkiej powierzchni. Kolor sprawdzamy przy świetle dziennym, w bezchmurny dzień, jeżeli jest taka możliwość. Proponuję wybrać trzy odcienie jednego koloru, który chcemy zastosować – dla ułatwienia wyboru.

Jak dobierać kolory we wnętrzach?

Każdy z nas ma inne upodobania kolorystyczne, a jest to związane z naszym temperamentem i przyzwyczajeniami. Dla jednych minimalizm i białe pomieszczenia są najpiękniejsze, dla drugich kompletny wielobarwny eklektyzm jest jedynym słusznym wyborem. O gustach się nie dyskutuje, ale możemy podyskutować o uniwersalnych zasadach doboru kolorów, które na przestrzeni dziesięcioleci zyskały największą aprobatę.

Kolorów głównych używamy na większych powierzchniach w celu zbudowania tła, a następnie dobrania kolorów uzupełniających do dominującej barwy. Dzięki temu uzyskamy efekt spójności. Barwy monochromatyczne, czyli odcienie tego samego koloru, sprawiają, że wnętrze jest harmonijne, jest to wersja bardziej bezpieczna podczas projektowania.

jak dobierać kolory we wnętrzach
Kolekcja Sonatia

Barwy pokrewne to barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw, nadają przestrzeni zdecydowanie więcej wyrazu, dla utrzymania balansu stosujmy maksymalnie dwa połączenia kolorystyczne.

Barwa kontrastująca stosowana jest na mniejszych elementach, które chcemy wyeksponować w naszym wnętrzu i przykuć do niego uwagę. Barwy znajdują się naprzeciw siebie na kole barw, natomiast aby kontrast był dobrze wyważony zalecam używać maksymalnie dwóch kolorów w jednej aranżacji pomieszczenia. 

Warto wiedzieć!

Kolory nie istnieją w oddzieleniu! Aby uzyskać harmonijne i spójne wnętrze stosujmy stopniowanie kolorów z tej samej palety barw, próbujmy z różnokolorowymi akcentami, dopóki nie znajdziemy wymarzonego połączenia.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie

Małe pomieszczenia przysparzają moim klientom największych problemów. Oto kilka porad, które pomogą się z nim uporać:

  • Jasne kolory na wszystkich ścianach – oczywisty i stosowany od dawna zabieg wyboru odcienia bieli, który sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się jaśniejsze i bardziej przestronne.
  • Zaakcentowane ściany w jednym kolorze + biały sufit – takie połączenie barw sprawia, że optycznie sufit wydaje się wyższy. 
  • Jasny kolor na jednej ścianie + kolor na pozostałych – rozwiązanie dla krótkich i szerokich pomieszczeń – zwraca uwagę na ścianę niezaakcentowaną i na to co znajduje się na jej tle.
  • Ciemny kolor na jednej ścianie – propozycja dla długich pomieszczeń – sprawia, że wydaje się krótsze, ale jednocześnie eksponuje np. dekoracje ścienne.
jak optycznie powiększyć pomieszczenie
Szafka wisząca pod umywalkę Nicole

Dla miłośników ciemniejszych barw proponuję zastosować zasadę monochromatycznych barw – w różnych tonacjach tego samego koloru, pozwoli to stworzyć spójne i harmonijne wnętrze, a jednocześnie nie podzieli i nie pomniejszy optycznie pomieszczenia. 

Jak zaakcentować pomieszczenie kolorem?

Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać kolory we wnętrzu, aby zaakcentować i zamanifestować daną barwę jednocześnie nie burząc stylu i harmonii pomieszczenia, oto kilka wskazówek.

Na początek zastanówmy się, przy jakim udziale barw aranżujemy nasze pomieszczenie – ciepłych czy zimnych?

Ciepłe barwy mogą optycznie zmniejszać przestrzeń, ale też nadają mu wrażenia przytulności, natomiast zimne kolory działają dokładnie odwrotnie.

Aby odnaleźć barwę danego koloru możesz posłużyć się jego umiejscowieniem na kole barw. Zimne kolory są ułożone sąsiednio i znajdują się dokładnie naprzeciwko ciepłych barw.

Jeżeli chcemy uzyskać odważny efekt na ścianie, możemy zdecydować się na użycie kontrastujących ze sobą kolorów, znajdujących się naprzeciwko siebie w kole barw.

W pomieszczeniach, które są mocno nasłonecznione najlepiej zastosować stonowane kolory, zbyt duży kontrast kolorystyczny spowoduje wrażenie chaosu we wnętrzu. W przypadku słabego dostępu światła dziennego możesz zaakcentować ścianę ciepłym kolorem i dodatkowo doświetlić ją ciepłym światłem sztucznym, aby podbić efekt. Ciepłe światło ożywia ciepłe barwy, natomiast zimne światło sprawia, że wydają się bardziej szare. 

jak dobrać kolory we wnętrzu
Szafka RTV wisząca Verica

Kolory we wnętrzu i ich znaczenie psychologiczne?

Według ekspertów ludzkie oko, odbierając dany odcień, wysyła do naszego mózgu impuls nerwowy, który potrafi stymulować odpowiedni narząd i wywoływać konkretną reakcje hormonalną! Kolory kojarzą nam się w odpowiedni sposób zgodnie z naszym temperamentem, ale także doświadczeniami. To bardzo ważny aspekt, o którym warto pamiętać dobierając kolory do naszego domu czy mieszkania. Nie sugerujmy się trendami, czy kolorowymi wystawami sklepowymi, a spróbujmy na spokojnie zastanowić się jakie kolory mają dla nas personalne znaczenie i budzą w nas pozytywne odczucia.

  • Biały – może zarówno łagodzić jak i pobudzać, w psychologii uważana za barwę czystości i niewinności, daje iluzję przestrzenności, jest neutralnym kolorem i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. 
  • Żółty – postrzegany jako ciepły i pogodny, kojarzy się z radością i optymizmem. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, zwłaszcza wypoczywając. Żółte odcienie sprzyjają koncentracji, dodają energii. W większej ilości starajmy się używać go w stonowanych odcieniach w celu uniknięcia rozdrażnienia intensywnością tego koloru.
  • Pomarańczowy – kolor również kojarzony z pozytywnym wpływem na samopoczucie człowieka, redukując stres. Niektóre jego odcienie mogą wpływać na odczuwanie głodu. Ten kolor warto stosować bardziej w formie dodatków niż konkretnego koloru na całej powierzchni ściany. Świetnie łączy się z niebieskim, szarym, zielonym.
  • Czerwony – barwa pobudzająca i podkreślająca charakter przestrzeni, jednak optycznie ją pomniejszając. Wzmacnia romantyczny nastrój i pobudza apetyt, dlatego najczęściej i najlepiej sprawdza się w sypialni lub jadalni. Użyta w nadmiarze powoduje pobudzenie, które nie jest wskazane dla osób wrażliwych na tego rodzaju bodźce.
kolory we wnętrzu
Narożnik z funkcją spania Trego U
  • Różowy – kojarzy się jako kolor delikatny i bardzo kobiecy. Ma działanie łagodzące, poprawia nastrój i napawa optymizmem. Przywołuję skojarzenia dzieciństwa i zabawy.
  • Niebieski – chłodne i jasne odcienie powiększają pomieszczenie, uspokajają i dają poczucie bezpieczeństwa, a także poprawiają koncentracje. Kolory te bardzo dobrze sprawdzą się w sypialni lub pokoju dziecinnym.
  • Zielony – kojarzy się ze spokojem, równowagą i naturą. Daje poczucie bezpieczeństwa. Idealnie nadaje się do wykorzystania w pomieszczeniach, w których odpoczywamy jak salon czy sypialnia. 
  • Brązowy – bardzo ciepła barwa przywołująca na myśl barwę ziemi i naturalności, solidności. Zestawiona ze szlachetnymi dodatkami podkreśla ich ekskluzywność. W psychologii daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Doskonała barwa do salonu w klasycznym stylu.
  • Szary – jeden z najmodniejszych kolorów ostatnich lat. Szarość jest barwą neutralną, która uspokaja wnętrze, odpręża zmysły, doskonały jako tło dla intensywnych dodatków.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Ewelina Wąs-Połotyńska

Ewelina Wąs-Połotyńska

Jestem projektantką - tworzę wnętrza szyte na miarę. Wspieram w realizacji marzeń o pięknych i spójnych pomieszczeniach, jednocześnie edukując i pomagając zrozumieć branżę wnętrzarską, która nieustannie się zmienia. Uwielbiam podróżować, tworzyć i dzielić się wiedzą. Inspiruje mnie nowoczesność, która bazuje na ponadczasowej klasyce i elegancji. Zapraszam na moją stronę: https://archinteriors.com.pl/

Podobne artykuły