• Okiem projektantki

zaktualizowano

Trójkąt roboczy w kuchni — jak go uzyskać i jak wybrać właściwe materiały?

Czym jest owiany tajemnicą trójkąt roboczy i dlaczego ma tak ogromne znaczenie podczas projektowania wymarzonej kuchni? Jak dobrać materiały, aby uzyskać oszałamiający efekt, który będzie podziwiać każdy gość.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Trójkąt roboczy w kuchni – jak go osiągnąć?
  • Meble kuchenne – jaki materiał wybrać?
  • Blat kuchenny – jakie są rodzaje materiałów, ich wady i zalety?

Trójkąt roboczy w kuchni – jak go osiągnąć?

Kuchenny trójkąt roboczy to nic innego, jak określenie położenia trzech podstawowych urządzeń, jakimi są: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Właściwie rozmieszczone sprzęty pozwolą na ergonomiczne i wygodne poruszanie się i korzystanie z pomieszczenia, w którym gotujemy. Zgodnie z zasadą, wspomniane wyżej urządzenia powinny znaleźć się na wierzchołkach trójkąta narysowanego na planie naszej kuchni, przy czym należy pamiętać, aby łączna suma długości ramion nie przekraczała 7 m.

trójkąt roboczy w kuchni
Kuchnia Langen

Ergonomiczne ustawienie wynika ze sposobu użytkowania kuchni. Z reguły po wejściu najpierw odkładamy zakupy na blat w pobliżu lodówki, aby następnie do niej włożyć produkty spożywcze. Kolejnym ważnym punktem będzie sąsiedztwo lodówki ze zlewem, tak aby po wyjęciu i wstępnym przygotowaniu pożywienia, móc je umyć, dalej pokroić i włożyć do naczynia, w którym będziemy gotować lub piec. 

Przyjmując zasadę trójkąta roboczego powinniśmy kierować się poniższymi wytycznymi:

– odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinna wynosić 120 -210 cm

– odległość pomiędzy lodówką a płytą grzewczą powinna wynosić 120-270 cm

– odległość pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinna wynosić 90-210 cm

Wygodne przejścia pomiędzy zabudową kuchenną powinny wynosić 110-120 cm natomiast minimalną szerokością jest 90 cm.

Ta zasada użytkowania dotyczy sposobu postępowania przez większość domowników, natomiast ustawienie sprzętów kuchennych musimy zawsze dopasować do naszego stylu życia, tak aby to nam było wygodnie. 

trójkąt roboczy w kuchni

Meble kuchenne – jaki materiał wybrać?

Oferta materiałów meblowych jest obecnie bardzo szeroka i obejmuje: płyty laminowane, płyty mdf foliowane lub lakierowane, naturalne lite drewno, fronty akrylowe czy nawet kamień!

Korpusy meblowe, czyli części niewidoczne, są najczęściej wykonane z tańszego materiału jak płyta laminowana lub MDF, natomiast materiał, jaki możemy użyć na fronty, ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

W projektach stosujemy fronty w zależności od potrzeb użytkowników i dostosowując rozwiązania do zaplanowanego budżetu. Poniżej przedstawiam wykończenia, zaczynając od materiałów najbardziej przystępnego cenowo.

Płyty mdf i płyty wiórowe mogą być wykończone ozdobną folią czy laminatem – odpowiednio dobrany wzór może podkreślić i nadać pomieszczeniu oszałamiającego efektu.

Płytę meblową można również lakierować na dowolny kolor z palety RAL czy NCS – zapewni to nietuzinkowy wygląd i może nadać np. dominujący ton kolorystyczny określający styl pozostałych pomieszczeń.

Kolejną opcją są fronty akrylowe — które są pokryte specjalną warstwą odpornego akrylu, któremu nie zaszkodzą odpryski czy zarysowania.

trójkąt roboczy w kuchni
Kuchnia Denis

Fronty meblowe mogą być wykonane także w całości z litego drewna – to rozwiązanie jest jednym z droższych i jest stosowane raczej w klasycznych, eleganckich kuchniach. Nie można zapominać, że drewno jest trwałym materiałem, wymagającym okresowej pielęgnacji.

Bardzo ciekawym, ale jednocześnie kosztownym rozwiązaniem jest wykonanie frontów z materiałów takich jak fornir kamienny czy spiek kwarcowy. Właściwie dobrany dekor może zapewnić unikatowość kuchni przy jednoczesnej trwałości i odporności tych materiałów na zadrapania czy odpryski.

Blat kuchenny – jakie są rodzaje materiałów, ich wady i zalety

Zastanawiasz się jaki materiał na blat kuchenny wybrać? Poznaj najpopularniejsze materiały na rynku.

Analogicznie do materiałów wykorzystywanych na frontach meblowych możemy wybrać blaty laminowane czy drewniane, ale także blaty np. z kamienia syntetycznego (corian), kamienia naturalnego (granit) lub spieku kwarcowego, który zyskuje ostatnio na coraz większej popularności.

Najpopularniejszy i najtańszym materiałem są nadal blaty z laminatu – dość odporne i występujące w ogromnej ilości kolorów i wzorów, również doskonale imitujących drewno. Należy jednak pamiętać, że blaty nie są odporne na wysoką temperaturę czy bezpośrednie krojenie na powierzchni.

trójkąt roboczy w kuchni
Kuchnia OLIVIA

Blaty z kamienia czy spieku są bardzo odporne nawet na bezpośrednie krojenie po ich powierzchni, czy zabrudzenia z żywności, jednak ich cena jest zdecydowanie wyższa niż klasyczne blaty z laminatu. 

Jeżeli zdecydujemy się na zabudowę na wymiar to oprócz doboru materiałów, warto zwrócić uwagę na wysokość blatu dostosowaną do wzrostu użytkowników. Dla osób o wzroście 160-170 cm, wysokość całkowita blatu powinna wynosić 85 cm, dla osób o wzroście 170-180 cm – 90 cm, a dla osób o wzroście 180-190cm wyniesie 95 cm. Pamiętajmy również o różnych wymiarach blatu, gdyż w zabudowie na wymiar standardowa szerokość płyty to 60 cm, natomiast w popularnym szwedzkim markecie wynosi już 63,5 cm i jeżeli zdecydujemy się na zakup tylko blatu bez mebli kuchennych, to będzie potrzeba jego docięcia. W drugą stronę będzie to jeszcze większy problem, ponieważ szafki będą za głębokie do blatu wybranego z wzornika blatów na wymiar i będzie potrzeba dokładniejszego przemyślenia rozwiązania.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Ewelina Wąs-Połotyńska

Ewelina Wąs-Połotyńska

Jestem projektantką - tworzę wnętrza szyte na miarę. Wspieram w realizacji marzeń o pięknych i spójnych pomieszczeniach, jednocześnie edukując i pomagając zrozumieć branżę wnętrzarską, która nieustannie się zmienia. Uwielbiam podróżować, tworzyć i dzielić się wiedzą. Inspiruje mnie nowoczesność, która bazuje na ponadczasowej klasyce i elegancji. Zapraszam na moją stronę: https://archinteriors.com.pl/

Podobne artykuły