• Okiem projektantki

zaktualizowano

Projekt pokoju dziecięcego 18m2 – przed i po

Witajcie! Dzisiaj zajmiemy się rozwiązaniem aranżacji pokoju dziecięcego dla rodzeństwa. Przestrzeń jest wymagająca bo mamy pewne ograniczenia, jak skosy czy podłoga, która nie będzie wymieniana, natomiast powierzchnia  tego pomieszczenia licząc po podłodze to 540 x 330 cm co daje prawie 18 m2, więc możemy pozwolić sobie na całkiem sporo. Dzieci są w podobnym wieku i chcą spędzać ze sobą więcej czasu, bawić się razem i spać w jednym pokoju, dlatego pokój najstarszej siostry, został zamieniony w pokój dla dziewczynki w wieku 5 lat i chłopca w wieku 3 lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądał pokój przed aranżacją?
  • Jakie wytyczne otrzymałam do Klienta?
  • Jaki zastosowałam układ wyposażenia pomieszczenia?
  • Na jaką kolorystykę i styl postawiłam?

Zdjęcia pokoju przed aranżacją

Wytyczne otrzymane od Klienta

Pokój dla rodzeństwa

  • Najmłodszy syn w wieku 3 lat nie chce mieszkać w sypialni rodziców, chce mieć pokój ze starszą siostrą
  • Najstarsza córka zgodziła się przenieść do innego pokoju i udostępnić duży pokój rodzeństwu
  • Potrzebna jest duża ilość miejsca do przechowywania ubrań i zabawek
  • Konieczne jest wygospodarowanie miejsca do pisania, rysowania i duża ilość miejsca do zabawy na podłodze
  • Dzieci kochają motyw lasu – kolorystyka musi być spójna 

Opis układu wyposażenia pomieszczenia:

Łóżko – najważniejszy element od, którego zaczęłam projektowanie tego pomieszczenia. Dzięki odpowiedniej wysokości pomieszczenia, która wynosi 260 cm mogłam pozwolić sobie na umieszczenie łóżka piętrowego w modelu, który kochają wszystkie dzieci w kształcie domku z daszkiem. W tym przypadku użyłam modelu piętrowego łóżeczka Nemos, w kolorze sosny o wymiarach 90 x 180 cm, które idealnie wpasowało się w kąt obok drzwi. Dodatkowo łóżko jest wyposażone w szerokie i głębokie szuflady na pościel czy np. dodatkowe poduszki. W tak dużej przestrzeni mogłam pozwolić sobie na zastosowanie dwóch osobnych łóżeczek i postawić je oddzielnie, natomiast stracilibyśmy wtedy sporą część podłogi, która jest tak ważna dla domowników. 

Szafy – W pokoju mamy dwa źródła światła dziennego, pokój jest świetnie doświetlony w ciągu dnia, dlatego zdecydowałam się na umieszczenie dwóch pojemnych szaf dla każdego z dzieci po obu stronach największego okna, oraz dodatkową szafę z otwartymi regałami, która będzie służyć do przechowywania zabawek i książek. Pod oknem postawiłam skrzynie, która może być wykorzystana jako pojemnik ale także siedzisko. Model szaf w projekcie to komplet Elmo. 

Stolik i krzesełka – rodzeństwo uwielbia rysować, dlatego nieodzownym elementem wystroju stał się stolik z pojemnymi wysuwanymi pojemnikami oraz wygodne krzesła z oparciem w kształcie zajęczych uszek.

Rzut pomieszczenia

Kolorystyka

Dzieci od początku uczestniczyły w projekcie i ich marzeniem było spać i bawić się na polanie lub w lesie. Stąd wybór ciepłych i spokojnych kolorów drewna, ciepłych odcieni bieli i beży, oraz akcentów w tonacji spokojnej zieleni. Najmocniejszym akcentem jest ogromna wzorzysta, bajkowa tapeta z motywem lasu na najdłuższej ścianie, na której znajduje się łóżko. Dzięki temu dzieci kładąc się spać mogą nadal patrzeć na sympatyczne zwierzątka leśne.

Wizualizacje projektu

Zastosowany styl

Przedstawiony na wizualizacjach styl jest przytulny, w kolorach naturalnych, jasnego drewna, bieli, beżu i akcentów zieleni. Dzięki takiemu połączeniu mamy wrażenie spokoju i harmonii w pomieszczeniu, kolorystyka nie będzie rozpraszać ani stresować maluchów i pozwoli na szczęśliwie spędzony czas w towarzystwie ulubionych zwierzątek. Wygodne, piętrowe łóżko jest dodatkowym atrybutem i ciekawym elementem pomieszczenia, pobudzającym kreatywność.

Podsumowanie

Pokój o wielkości 18 m2 został maksymalnie wykorzystany, aby być miejscem zarówno do wygodnego snu i beztroskiej zabawy ale też spełniał funkcje praktyczne. Oryginalnie w pokoju istniało dodatkowe wejście do garderoby, która została docelowo zlikwidowana i wykorzystana w celu powiększenia pomieszczenia znajdującego się obok, natomiast dzięki zastosowaniu pojemnych szaf, zyskaliśmy więcej niż oczekiwaną przestrzeń do przechowywania ubranek i zabawek. Życzeniem klientów była również jak największa przestrzeń na podłodze do kreatywnej zabawy co udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu piętrowego łóżeczka. Tak powstał bajeczny, leśny pokój dla rodzeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 5 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Ewelina Wąs-Połotyńska

Ewelina Wąs-Połotyńska

Jestem projektantką - tworzę wnętrza szyte na miarę. Wspieram w realizacji marzeń o pięknych i spójnych pomieszczeniach, jednocześnie edukując i pomagając zrozumieć branżę wnętrzarską, która nieustannie się zmienia. Uwielbiam podróżować, tworzyć i dzielić się wiedzą. Inspiruje mnie nowoczesność, która bazuje na ponadczasowej klasyce i elegancji. Zapraszam na moją stronę: https://archinteriors.com.pl/

Podobne artykuły