• Okiem projektantki

zaktualizowano

Projekt małej jadalni wydzielonej z salonu

Jak wykorzystać wnękę lub nietypowe ułożenie pomieszczenia, aby wydzielić w nim przestrzeń jadalnianą? W opisanym projekcie poruszę kwestie rozwiązań zastosowanych w tym konkretnym wnętrzu, ale pokażę również, na co zwrócić uwagę podczas planowania jadalni. Jakie są najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Projekt jadalni we wnęce – jak ją zaaranżować?
  • Salon z jadalnią – jak zachować spójność?
  • Najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji salonu z jadalnią?

Projekt jadalni – na co zwrócić uwagę podczas planowania?

Aby prawidłowo zagospodarować przestrzeń przeznaczoną do spożywania posiłków należy jak zawsze skupić się na potrzebach samych domowników, ale także na jak najlepszym rozmieszczeniem poszczególnych elementów we wnętrzu. Na podstawie ostatniego projektu moich klientów, zaprezentuję zaistniałą sytuację oraz rozwiązania w inwestycji, która została podzielona na część wypoczynkową oraz jadalnianą.

mała jadalnia inspiracje

Najpierw zaczęliśmy od oceny oświetlenia obu tych pomieszczeń, najlepszą godziną na takie działania jest południe/popołudnie między godziną 12-17 w czasie letnim (idealnie!) – taka jest przynajmniej moja zasada, ponieważ wtedy do pomieszczenia dostaje się najwięcej światła i możemy zobaczyć miejsca, które należy dodatkowo doświetlić. Po upewnieniu się, że podłoga i kolor ścian równie dobrze prezentują się na żywo, skupiliśmy się na rozrysowaniu na podłodze mniej więcej miejsca, jakie zajmą meble zgodnie z projektem.

Salon z jadalnią – jak zachować spójność aranżacji?

Projekty salonów z jadalnią to główna część pracy projektanta, ponieważ jest najczęściej wizytówką w domach moich klientów. W tym przypadku inwestorzy chcieli zabrać ze sobą stół i krzesła, które przenosili z poprzedniego mieszkania, natomiast pozostałe meble miały być zgodne z ustaloną wcześniej estetyką, ale w taki sposób, aby nie kolidowały z posiadanymi już częściami wyposażenia. W związku z tym, że obecnie posiadane meble są klasyczne, eleganckie w zdecydowanych kolorach ciemnego drewna oraz ciemnej zieleni, wybrałam stonowane, a zarazem klasycznie eleganckie komody i konsole w kolorze kaszmiru z dodatkami złota lub czerni. Kanapa w części wypoczynkowej jest dość nowoczesna o obłych kształtach, idealnie komponuje się ze stylem eleganckiej rezydencji.

projekt jadalni

Jasna, jednolita podłoga w kształcie jodełki, nadała charakteru, ale jednocześnie nie pomniejszyła i nie obciążyła optycznie pomieszczenia, podkreśliła natomiast kontrastowe meble w jadalni.

W części jadalnianej znalazł się okrągły stół dla czterech osób pozwalający jednocześnie na swobodne przejście i wyjście do ogrodu. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, we wnęce dodałam lustro od podłogi, na którego tle znalazła się gustowna konsola i dekoracje.

Duża komoda oddzieliła obie części pomieszczenia od siebie i stała się niekwestionowaną ozdobą, a jednocześnie idealnym miejscem do przechowywania. Dodatkowe, wielopunktowe oświetlenie nad stołem nadaje wnętrzu klimatu, a odbijając się od lustra optycznie wzbogaca jadalnie.

projekt jadalni

Mała jadalnia – inspiracje i najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji salonu z jadalnią

Zastanawiasz się jak połączyć wszystkie elementy, aby na niewielkiej przestrzeni zawrzeć wszystkie marzenia i potrzeby? Moim zdaniem najpierw warto skupić się na potrzebach użytkowników: ile osób jest w domu? Czy często przyjmujecie gości? Czy w domu są dzieci lub zwierzęta? I dopiero na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania zacząć wybierać meble, które będą stylistycznie pasować do reszty pomieszczenia. Niemniej jednak w małej jadalni okrągły, w razie potrzeby – rozkładany stół, zajmie nieco mniej miejsca niż tradycyjny, prostokątny. Krzesła bez podłokietników o lekkiej formie, które można wsunąć pod blat stołu, również pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca dookoła niego. Jeżeli mamy taką możliwość i potrzebę, to możemy zdecydować się nawet na stół składany na ścianę a krzesła np. sztaplować jedno na drugim. 

projekty salonów z jadalnią

Nadal duża część pracowników jest kierowana do pracy zdalnej i główną siedzibą „domowego biura” staje się najczęściej stół jadalniany, który jeżeli jest niewygodny będzie powodował nie tylko dyskomfort pracy, ale w dłuższym okresie również problemy zdrowotne np. choroby kręgosłupa, dlatego wybór odpowiedniego stołu i krzeseł jest ogromnie ważnym czynnikiem, na który uczulam moich klientów. 

Aranżację jadalni warto wykończyć elementami sprzyjającymi komfortowemu spędzaniu czasu podczas posiłku, jakimi są: dobre doświetlenie, estetyczny obraz/plakat na ścianie, piękna, inspirująca tapeta lub wykończenie ściany, bliskość komody czy szafki do przechowywania talerzy, czy sztućców lub po prostu dekoracja, która postawiona na tle ściany będzie przywoływać przyjemne wspomnienia i skojarzenia.

Błędy w aranżacji na podstawie projektu:

  • Zbyt duży stół niepozostawiający swobodnego przejścia (poniżej 100cm) – szkic B1
mała jadalnia inspiracje
  • Brak oświetlenia nad stołem – szkic B2
projekt jadalni
  • Duże fotele z podłokietnikami zajmujące miejsce – szkic B3
projekty salonów z jadalnią

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Ewelina Wąs-Połotyńska

Ewelina Wąs-Połotyńska

Jestem projektantką - tworzę wnętrza szyte na miarę. Wspieram w realizacji marzeń o pięknych i spójnych pomieszczeniach, jednocześnie edukując i pomagając zrozumieć branżę wnętrzarską, która nieustannie się zmienia. Uwielbiam podróżować, tworzyć i dzielić się wiedzą. Inspiruje mnie nowoczesność, która bazuje na ponadczasowej klasyce i elegancji. Zapraszam na moją stronę: https://archinteriors.com.pl/

Podobne artykuły