• Inspiracje
  • Poradnik

zaktualizowano

Kolor limonkowy we wnętrzach — hit czy kit?

Świeży, soczysty, energetyczny – właśnie tak można opisać kolor limonkowy. Chciałbyś wprowadzić go do pokoju dziennego w swoim domu, ale nie jesteś pewien, czy to dobry pomysł? Podpowiadamy gdzie sprawdzi się kolor limonkowy, a w jakich wnętrzach lepiej go unikać!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakiego typu wnętrz dobrze jest wprowadzić kolor limonkowy?
  • Kiedy można pozwolić sobie na limonkowe ściany, a kiedy lepiej zarezerwować tę barwę dla detali?
  • Z jakimi kolorami łączyć limonkowy?
  • Jak kolor limonkowy we wnętrzach wpłynie na Twoje samopoczucie?

Kolor limonkowy – do kuchni czy do salonu?

Które wnętrza będą dobrze prezentowały się z dodatkiem limonki? Obecnie ten odważny, intensywny kolor najczęściej wprowadzany jest do nowoczesnych kuchni. To właśnie w tym pomieszczeniu większość osób pozwala sobie na kolorystyczne eksperymenty i wykorzystywanie kolorów powszechnie uznawanych za trudne. Limonce zwykle w kuchni towarzyszy kolor biały, naturalne odcienie drewna albo ciemne barwy (czerń, antracyt, grafit).

Limonka może również w intrygujący sposób odmienić i ożywić Twój salon. W dużym wnętrzu możesz pozwolić sobie na rozmach – niech limonka znajdzie się na jednej ze ścian! Pamiętaj jedynie, aby do takiego wnętrza dobierać już bardziej stonowane meble i dodatki. Dzięki temu unikniesz wrażenia przypadkowości i chaosu. W małych salonach stawiaj na limonkowe detale lub tekstylia.

Niewiele osób decyduje się natomiast na wprowadzenie koloru limonkowego do sypialni. To pomieszczenie powinno kojarzyć się z odpoczynkiem i spokojem, królują więc w nim stonowane, dość neutralne barwy. Jeśli jednak chciałbyś przełamać spokojny nastrój, ale jednocześnie nie zaburzyć harmonii sypialni, wciąż możesz to zrobić – i to z wykorzystaniem koloru limonkowego. Niech soczyste, świeże akcenty znajdą się np. na ozdobnej tapecie, lampie albo w drobiazgach ustawionych na komodzie.

Detale, meble czy ściany – gdzie najlepiej wprowadzić limonkę?

Kolor limonkowy we wnętrzach może być prawdziwym hitem! Trzeba jednak wiedzieć nie tylko, do którego pomieszczenia go wprowadzić, ale również na jak dużej przestrzeni umieścić limonkę. Z tak intensywną barwą łatwo jest przecież przesadzić, a wówczas wnętrze wcale nie prezentuje się tak imponująco, jak to planowałeś. Przeciwnie – sprawia wrażenie przytłoczonego, a często również… kiczowatego.

Dlatego też ostrożnie podchodź do wprowadzania limonki na całe ściany. Jeśli już, wybierz jedną i tylko na niej umieść ulubioną, energetyczną barwę. Możesz też zdecydować się na pomalowanie wszystkich ścian na neutralne kolory, a potem dodanie na jednej z nich limonkowych akcentów: wzorów, naklejek albo ozdób ściennych.

Świetnym pomysłem – zwłaszcza do małych wnętrz – będzie wprowadzenie limonki jedynie w dodatkach. Dywanik, poduszki, zasłony czy figurki w tym kolorze ożywią wnętrze i nie przytłoczą go.

Trzecia możliwość to wprowadzenie do salonu lub sypialni mebli w kolorze limonkowym. Ich znalezienie nie będzie łatwe, ale warto podjąć ten wysiłek! Efekt na pewno przerośnie Twoje oczekiwania!

WARTO WIEDZIEĆ! Kolor limonkowy idealnie wpisuje się w koncepcję wnętrz nowoczesnych. Limonkowe akcenty mogą też przełamać monochromatyczność pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim albo industrialnym. Z kolei do wnętrz prowansalskich, rustykalnych i angielskich raczej nie należy dodawać limonki – jej wprowadzenie stworzy wrażenie chaosu. Może też zaburzyć przytulny, romantyczny nastrój panujący w takich wnętrzach.

Z czym łączyć kolor limonkowy we wnętrzach?

Kolor limonkowy, wbrew pozorom, dobrze komponuje się z wieloma innymi barwami. Idealnym towarzystwem dla niego będą:

  • neutralne, stonowane kolory takie jak biele, szarości, chłodne beże – takie połączenie sprawdzi się np. we wnętrzach skandynawskich;
  • ciemne barwy, np. antracyt, czerń, grafit, które będą świetnie współgrać z limonką w nowoczesnych pomieszczeniach;
  • odcienie, które leżą tuż przy nim na kole barw, tj. zieleń i kolor żółty;
  • niebieskości – w zestawieniu z limonką stworzą beztroski, wakacyjny klimat.

WARTO WIEDZIEĆ! Kolor limonkowy należy do barw chłodnych. Najłatwiej opisać go jako wyrazistą zieleń z dodatkiem chłodnego, cytrynowego odcienia koloru żółtego. Takie efektowne kolory wybijają się we wnętrzach na pierwszy plan i wymagają dość stonowanego, spokojnego tła.

Moc kolorów, czyli jak limonka oddziałuje na Twoje samopoczucie

O tym, że kolory mają ogromne znaczenie dla samopoczucia człowieka i silnie oddziałują na jego nastrój wiadomo nie od dziś. Jak wobec tego „działa” limonka? Ta świeża barwa poprawia nastrój, dodaje sił witalnych i energii. Wielu osobom kolor limonkowy we wnętrzach kojarzy się z beztroskimi wakacjami, plażą i pysznymi, słodkimi drinkami. Innych pobudza do działania, wzmaga też kreatywność i twórcze myślenie.

Warto wiedzieć także, że limonka we wnętrzach nie jest jedynie sezonowym kaprysem. Latem cudownie komponuje się z panującą aurą: gorącymi, słonecznymi dniami i intensywnymi kolorami w przyrodzie. Zimą z kolei jest prawdziwym zastrzykiem witalności! Wystarczy spojrzeć na ścianę, fotel albo poduszkę w tym kolorze, aby mimowolnie uśmiechnąć się i zyskać lepszy humor!

Kolor limonkowy we wnętrzach to świetny wybór nie tylko dla odważnych. Nawet spokojne, poważne na co dzień osoby mogą przecież pozwolić sobie na wprowadzenie do domu tej energetycznej barwy – choćby w kilku niewielkich detalach. Najważniejsze, aby limonka współgrała z resztą aranżacji. Wówczas na pewno sprawi, że pokój dzienny lub sypialnia staną się ciekawsze i bardziej nowoczesne!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

4 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły