Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto wpleść szałwiowy odcień zieleni do aranżacji mieszkania?
- Kolor szałwiowy — z czym łączyć go, aby uzyskać zadowalający efekt?
- Jak można wprowadzić szałwię do aranżacji pokoju dziennego?
- Jak zastosować kolor szałwiowy w sypialni?
Postaw na kolor szałwiowy we wnętrzach!
Zieleń ma wiele atrakcyjnych odcieni. Od kilku sezonów w naszych domach gości wytworna butelkowa zieleń. Teraz przyszedł czas na nieco lżejszy optycznie kolor szałwiowy. Z czym łączyć ten nietuzinkowy odcień, jakie barwy i materiały dobrze odnajdą się w jego towarzystwie? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Najpierw spróbujemy Ci wyjaśnić, jak on wygląda i dlaczego warto się nim zainteresować.
Szałwia to mocno rozbielony odcień zieleni pomieszany z szarością i kroplą błękitu. Blisko jest mu do mięty. Z tą różnicą, że ona ma w sobie więcej niebieskich tonów, a przez to daje chłodniejsze wrażenie.
Warto wiedzieć!
Kolor szałwiowy we wnętrzach roztacza aurę spokoju. Koi zmysły, ułatwia skupienie oraz odprężenie. Dlatego najczęściej pojawia się w salonie i sypialni.
Kolor szałwiowy – z czym łączyć ten wyjątkowo łagodny odcień?
Szałwia jest zaliczana do pasteli. Wspaniale komponuje się z innymi kolorami z tej palety. Możesz ją skojarzyć z pudrowym różem, jasnym błękitem lub lawendą. W ten sposób uzyskasz bardzo delikatny wystrój z romantyczną nutą.
Klasyczna biel wspaniale podkreśla subtelność koloru szałwiowego. Z czym łączyć go, by zaaranżować urokliwe wnętrze inspirowane naturą? W takim układzie najlepiej odnajdą się barwy zaczerpnięte z przyrody, a więc szarości, beże, przygaszone żółcienie, pomarańcze i czerwienie, a także inne odcienie zieleni np. oliwka, khaki lub szmaragd.
Warto wiedzieć!
Kolor szałwiowy we wnętrzach monochromatycznych będzie niczym powiew świeżego powietrza. Wprowadzi do nich szczyptę urozmaicenia – bez zaburzania ich spokojnego charakteru. Z jego pomocą możesz nieco stonować wystrój, w którym prym wiodą nasycone, zdecydowane barwy.
Ogromna uniwersalność to jeden z wielu powodów, dla których warto zaprosić do swojego domu kolor szałwiowy. Z czym łączyć ten odcień zieleni? To w dużej mierze kwestia efektu, jaki chcesz wypracować.
Kolor szałwiowy w salonie – dobry styl i atmosfera sprzyjająca odprężeniu
Czy szałwiowy kolor ścian to dobry pomysł na wystrój pokoju dziennego? Jak najbardziej! Nie musisz obawiać się o jego metraż. Szałwia nie ma tendencji do przytłaczania przestrzeni.
Jeżeli nie chcesz przesadzić z jej ilością w pomieszczeniu, zawsze możesz farbą w tym kolorze pomalować jedną ze ścian np. tę z TV lub za kanapą, a pozostałe pokryć bielą lub écru.
Zajrzyj jeszcze do artykułu: „Aranżacja ściany za kanapą”.
Szałwiowy kolor ścian sprawi, że w Twoim wnętrzu zapanuje spokój i harmonia. Na tak uniwersalnym tle można wyeksponować meble o dowolnej formie i zabarwieniu. Wybierając je, kieruj się ich dopasowaniem do stylu, zgodnie z którym planujesz zaaranżować pokój.
Jest wiele udanych zestawień, które można stworzyć z kolorem szałwiowym. Z czym łączyć go, by powstał przytulny wystrój w stylu scandi? Dobry wybór będą stanowiły białe moduły wyposażone we fronty typu ramiak wykończone matowym lakierem.
Kolor szałwiowy w salonie boho znakomicie będzie wyglądał z meblami z jasnego drewna lub lekkimi modułami wykonanymi z wikliny, lub rattanu. Takie plecionki mogą stanowić także klosze lamp. Nie zapomnij o wzorzystych tekstyliach z chwostami, łapaczach snów oraz makramach, które są typowe dla estetyki boho.
Szałwiowy kolor ścian to jeden z kilku pomysłów na wprowadzenie tego nietuzinkowego odcienia do wystroju pokoju dziennego. Możesz znaleźć również meble wypoczynkowe o takim zabarwieniu np. narożnik, sofę lub chociażby fotele. To świetna alternatywa dla tapicerki w szarościach, która wielu osobom zdążyła się już opatrzyć.
Lubisz eleganckie wnętrza w stylu nowoczesnym lub glamour? Je również możesz zaprojektować z kolorem szałwiowym. Z czym łączyć tę barwę, by efekt był szykowny? Wyposaż swój salon w meble skrzyniowe w tym odcieniu zieleni osadzone na metalowym złotym stelażu. Zamiast nóżek mogą mieć kształtne uchwyty o barwie tego cennego kruszcu. Szałwia odcina się na tle złota, zyskuje więcej „aksamitu”.
Kolor szałwiowy w salonie może zaistnieć także pod postacią dodatków. Osłonki na kwiaty, wazony, świeczniki — możliwości jest naprawdę sporo. Bez problemu uda Ci się znaleźć szałwiowe poduszki dekoracyjne, zasłony, a nawet dywan.
Ważne!
Staraj się nie przesadzić z ilością szałwii w pomieszczeniu. Nie działa drażniąco ani męcząco. Jednak, gdy będzie dominować nad innymi kolorami, do aranżacji może wkraść się monotonia.
Kolor szałwiowy w sypialni – nastrojowe wnętrze nastawione na wypoczynek
Szałwia to znakomity patent na wystrój sypialni. Ten lekko przygaszony odcień zieleni wygląda bardzo miękko i łagodnie, a przez to daje wytchnienie. Śmiało możesz pokryć nim wszystkie ściany. Jeśli Twoje wnętrze jest niewielkie, wybierz jaśniejszy odcień, który go nie zacieśni.
Jak jeszcze można wykorzystać w sypialni kolor szałwiowy? Z czym łączyć go, by nie zaburzyć panującego w niej nastrojowego klimatu? Jeśli na ścianach będzie królowała szałwia, wystrój uzupełnij o kilka elementów o podobnym zabarwieniu. W tym akurat wnętrzu nie ma zbyt wiele miejsca na dekoracyjne dodatki. Jednak po miękkie tekstylia możesz sięgać bez ograniczeń! Pościel, narzuta na łóżko, poduszki, a także dywan i zasłony. Szałwię przeplataj z beżem, szarością, bielą lub kremem.
Zależy Ci na urządzeniu modnego wystroju w duchu slow life? Wstaw do sypialni meble wykonane z drewna, wikliny lub rattanu. Te ciepłe, przyjazne środowisku materiały perfekcyjnie wpisują się w ten nurt.
Kolor szałwiowy w sypialni możesz umieścić na ścianach, ale nie jest to jedyny pomysł na wyeksponowanie go w tym wnętrzu. Znakomitym dopełnieniem wystroju będzie łóżko z szałwiową tapicerką. Przy większym metrażu możesz dodatkowo skusić się na fotel lub chociażby tapicerowany, komfortowy puf.
Pamiętaj o żywych roślinach w doniczkach! Dzięki nim w Twojej sypialni zapanuje przyjemne ożywienie. Miej również na uwadze, że wiele gatunków oczyszcza powietrze, a przez to gwarantują zdrowy, spokojny sen.