Gabinet w stylu nowojorskim – z nami stworzysz go w swoim domu!

Coraz więcej osób z różnych powodów decyduje się na pracę zdalną. Home office przez biznesmenów nazywany jest wręcz biurem przyszłości. Oczywiście takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale i niesie za sobą konieczność wygospodarowania w przestrzeni domowej odpowiedniego miejsca do pracy. Idealnie jeżeli możemy na ten cel przeznaczyć osobne pomieszczenie. Wówczas pojawia się już tylko dylemat – w jakim stylu zaaranżować domowe biuro? W myśl najnowszych trendów warto zdecydować się na gabinet w stylu nowojorskim. Poznaj walory i charakterystykę tego ponadczasowego stylu wnętrzarskiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym się charakteryzuje styl nowojorski?
  • Jak urządzić domowy gabinet w stylu nowojorskim?
  • Jak dobrać meble do gabinetu w stylu nowojorskim?

Gabinet w stylu nowojorskim we własnym domu!

Gabinet w stylu nowojorskim będzie miejscem prezentującym się w sposób reprezentacyjny i elegancki, ale również takim, w którym praca stanie się czystą przyjemnością. Centralnym elementem aranżacji jest w nim oczywiście biurko w stylu nowojorskim, które może być klasyczne lub nowocześnie inspirowane industrializmem. Współczesny styl nowojorski bowiem łączy klasykę z nowoczesnymi trendami w aranżacji wnętrz. Dlatego tak chętnie jest wprowadzany nie tylko w przestrzeniach służbowych, ale i coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach. Pozwala bowiem na zasadzie eklektyzmu połączyć ponadczasową elegancję, której oczekujemy w miejscu pracy z nowoczesnymi inspiracjami. Minimalistyczne podejście do dekoracyjności sprawi, że przestrzeń będzie sprzyjać koncentracji i efektywności podczas pracy. Natomiast gustowne meble i spójne kolory sprawią, że przyjemnie będzie nam spędzać czas w gabinecie w stylu nowojorskim.

Styl nowojorski i jego oblicza

Korzenie stylu nowojorskiego znajdują się w najbogatszej części Manhattanu – dzielnicy Upper East Side. Styl nowojorski jest elegancki, wyważony wzorniczo i elastyczny na tyle, że współcześnie łączymy go z modnymi akcentami i inspiracjami np. ze stylem industrialnym i modern. W nowoczesnej przestrzeni w stylu loft nabiera nuty eklektyzmu, a w wersji klasycznej nawiązuje do wciąż popularnego stylu hampton. Inną interpretacją tego stylu jest nawiązanie w stronę art déco. Gdyż tak zaprojektowane meble to element charakterystyczny dla wnętrz w stylu nowojorskim.

Czym się różni styl nowojorski od hampton? Oba style często są mylone, więc warto podkreślić różnice między nimi. Z podobieństw można wymienić naturalne i szlachetne materiały, eleganckie wzornictwo, a także subtelność kompozycji kolorystycznych. Znacząca różnica jednak polega na tym, że styl hampton jest o wiele swobodniejszy niż nowojorski. Gabinet w stylu hampton to aranżacja pełna życia, kojarząca się z relaksem, przywodząca na myśl raczej gabinet w nadmorskim hotelu niż poważne miejsce pracy. Natomiast gabinet w stylu nowojorskim to aranżacja o bardziej formalnym wyrazie estetycznym, ale przełamana położeniem nacisku na komfort pracy (stąd często pojawiają się w takich gabinetach sofy, wygodne fotele lub szezlongi).

Czym się charakteryzuje gabinet w stylu nowojorskim?

Styl nowojorski charakteryzują przede wszystkim: jasna kolorystyka, eleganckie materiały, a także efektowne dodatki. W gabinecie w tym stylu powinny pojawić się naturalne, szlachetne surowce, takie jak drewno, meble tapicerowane oraz faktury kamieni np. marmuru lub granitu. Kolorystyczną kompozycję aranżacji powinny tworzyć jasne i neutralne kolory, które możemy dopełnić i ożywić wyrazistymi akcentami. Trzeba jednak pamiętać o tym, by takie barwne kontrapunkty występowały wyłącznie w postaci dodatków i to w umiarkowanej ilości. Gabinet w stylu nowojorskim to kwintesencja elegancji i wyszukanego gustu.

Meble do gabinetu w stylu nowojorskim

Ponadto gabinet w stylu nowojorskim powinny wypełniać stylizowane meble. To one mają stanowić najważniejszy kontrapunkt wizualny przestrzeni i tym samym skupiać na sobie uwagę. Najważniejsze jest tu oczywiście przestronne i zarazem eleganckie biurko, które zwykle ustawiane jest w centralnej części pomieszczenia przodem do drzwi wejściowych. Całość dopełniają szafy i regały, a także witryny z przeszkleniami, w których eksponujemy dyplomy, efekty zawodowych sukcesów oraz inne bibeloty związane z karierą i jej rozwojem. W tradycyjnym gabinecie w tym stylu powinna się znaleźć także sofa, na której mogą siadać goście lub zapewniająca nam chwilę relaksu między wykonywaniem kolejnych zadań. Meble w stylu nowojorskim do domowego biura najczęściej są wykonane z naturalnego drewna lub pokryte naturalnymi okleinami z tego surowca. Natomiast tapicerowane krzesła, fotele czy sofy obite są szlachetnymi tkaninami, jak welur czy aksamit.

Dekoracyjność a styl nowojorski

Dekoracje i dodatki wnętrzarskie mają wielki potencjał kształtowania charakteru wizualnego poszczególnych aranżacji. Nie powinno ich więc także zabraknąć podczas urządzania gabinetu w stylu nowojorskim. Biorąc pod uwagę eklektyczny wyraz tego stylu, warto dopełnić aranżację domowego biura o kilka ciekawych akcentów. Mamy tu sporą dowolność w tym zakresie. Możemy wprowadzić poduszki w dekoracyjnych i zarazem eleganckich poszewkach, które ułożymy na sofie lub szezlongu. Powinny one pasować do zasłon. Najlepiej sprawdzą się tu te z grubszych, mięsistych tkanin. Tekstylia i dekory na ścianach mogą mieć geometryczne wzory w stylu art deco i glamour. Ważną funkcję dekoracyjną w stylu nowojorskim będzie pełnić oświetlenie. Połączenie lamp wiszących z podłogowymi i ściennymi sprawi, że we wnętrzu zapanuje przyjemny klimat, a gabinet sprawdzi się nie tylko podczas pracy, ale również jako miejsce relaksu podczas wieczorów z ulubioną lekturą.

O autorze

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Powiązane wpisy