Szezlongi – dobry design i idealny relaks
Szezlong to mebel, na który moda kołem się toczy. Jego historia jest wyjątkowo długa i co rusz powraca do naszych aranżacji. Z francuskiego szezlong to chaise-longue i oznacza jednoosobową kanapę służącą do odpoczynku i relaksacji. Forma bryły pozwala na wygodne wyciągnięcie nóg i oparcie się podczas przyjęcia pozycji półleżącej. Szezlong to jeden z rodzajów mebli wypoczynkowych, którego główną rolą jest zapewnienie komfortu podczas odpoczynku. Oglądanie telewizji, delektowanie się ulubioną lekturą, czy krótka drzemka na szezlongu przyniosą wiele satysfakcji.
Sofy szezlongi – co to takiego?
Szezlong to mebel służący do spędzania czasu w pozycji półleżącej. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortowych warunków do relaksu i odpoczynku w ciągu dnia. Jego korzenie znaleźć możemy w XVII wiecznej Francji. Popularność szezlongów nasiliła się w szczególności w XIX wieku i mebel ten zaczął stawać się coraz modniejszy w całej Europie. Wówczas dominowały szezlongi stylowe, czyli modele bogato zdobione.
Tapicerki pokrywały ornamentalne wzory, a konstrukcje brył profilowane były na styl ludwikowski. Liczne zdobienia w postaci rzeźbień i profilowane nóżki nadawały ówczesnym szezlongom niebanalny charakter estetyczny. Także dziś możemy zauważyć, że stylowe szezlongi pojawiają się w aranżacjach urządzonych w myśl stylu eklektycznego, klasycznego, bądź prowansalskiego. Szezlong na przestrzeni wieków jednak ewaluował.
Obecnie możemy wybierać wśród wielu rodzajów wzornictw i stylów, dzięki czemu każdy z powodzeniem może znaleźć model idealny dla siebie i potrzeb swojego wnętrza domowego lub gabinetu. Mimo że doniedawna szezlong uznawany był za prestiżowy mebel służący do tzw. wylegiwania się, dziś stanowi jeden z najwygodniejszych mebli do odpoczynku i chwil relaksacji w ciągu dnia. Często więc określany jest też jako dzienna leżanka.
Kanapa szezlong – czy pasuje do współczesnych potrzeb i wnętrz?
Jeszcze do niedawna szezlongi uznawane były za relikty przeszłości. Kojarzyły nam się przede wszystkim ze staromodnymi wnętrzami pałaców i dworków, w których ustawiane były w salonikach dziennych i buduarach. Damy mogły spędzać na nich popołudnia odpoczywając, ciesząc się lekturą dzieł literackich, czy też misternie haftując. Jednak zauważyć można, że stylowe szezlongi co rusz wracają do mody wnętrzarskiej, a ich styl wzorniczy znacząco ewoluuje. Niegdyś bogato zdobione i nawiązujące do stylu ludwikowskiego, dziś stały się wyjątkowo nowoczesne.
Szezlong nowoczesny doskonale wpisuje się we współczesne trendy wnętrzarskie, a jego design zachwyca minimalistycznym podejściem do dekoracyjności, prostymi formami, a także swoistą funkcjonalnością. Bryły pokrywane są nowoczesnymi tapicerkami, a konstrukcje są tak dopracowane, aby zapewniać maksymalny komfort podczas korzystania z szezlongów.
Obecnie możemy zauważyć, że moda kołem się toczy i po raz kolejny w historii designu wnętrzarskiego szezlongi stały się wyjątkowo trendy. Z chęcią wprowadzamy je do swoich wnętrz domowych, ale i do biur lub gabinetów. Stają się atrakcyjnym wzbogaceniem estetyki aranżacji, ale również pozwalają znacząco podnieść funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczeń.
Szezlong w salonie i nie tylko
Jeżeli zastanawiasz się, czy szezlong to mebel odpowiedni wyłącznie do wzbogacenia aranżacji pokoju dziennego, to dobrą wiadomością jest to, że jego uniwersalny charakter pozwala na znacznie więcej. Szezlong z powodzeniem sprawdzi się również w pomieszczeniach takich jak sypialnia, czy też gabinet. W sypialni pozwoli stworzyć przytulny klimat i idealnie wpisze się w wypoczynkowy charakter tego pomieszczenia.
Można nim zagospodarować róg wnętrza tworząc klimatyczny kącik wypoczynkowy do wieczornej relaksacji z książką i muzyką w tle. Ponadto dobrym pomysłem będzie również szezlong do przedpokoju. Osoby posiadające przestronne przedpokoje, często nie wiedzą jak je funkcjonalnie i efektownie zagospodarować. Szezlong uatrakcyjni taką przestrzeń i nada jej eleganckiego wyrazu. Często jednak pojawia się dylemat, jaki szezlong będzie prezentować się uniwersalnie i dobrze dopasuje się do różnych typów pomieszczeń oraz ich stylów aranżacyjnych. W takich przypadkach najbardziej uniwersalny będzie szezlong szary.
Szezlong fotel a styl wnętrza
W każdej aranżacji wnętrza stylistyka poszczególnych mebli powinna być odpowiednio dopasowana do całokształtu wystroju. Także dobierając stylowy szezlong warto mieć na uwadze, aby jego design oraz kolorystyka pasowały do konkretnej aranżacji i przyjętego w niej stylu przewodniego.
Przykładowo szezlong pikowany, którego estetyka jest inspirowana przepychem epoki ludwikowskiej, będzie idealnym wzbogaceniem do wnętrz w stylu glamour, a jeśli tapicerka utrzymana jest w kolorach delikatnych pasteli – również do wnętrz w stylu prowansalskim. Natomiast do wnętrz nowoczesnych z pewnością jednak bardziej odpowiednie będą szezlongi o prostej formie i jednolitym kolorystycznie pokryciu. Szezlong nowoczesny charakteryzuje się minimalistyczną dekoracyjnością, prostą linią bryły oraz ponadczasowym designem.
W takich wnętrzach sprawdzą się również szezlongi obite w skóry naturalne, jak i ekologiczne. Z kolei modele inspirowane stylem kolonialnym, zdecydowanie lepiej spiszą się we wnętrzach klasycznych lub vintage. Szezlong retro będzie pięknie prezentować się zarówno w klasycznych, jak i eklektycznych pomieszczeniach.
Szezlong nowoczesny a funkcjonalność
W zakresie zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych w nowoczesnych szezlongach dostępny jest obecnie wyjątkowo bogaty wybór i różnorodność. Różne formy, sposoby wyprofilowania powierzchni, a nawet możliwość regulowania kąta nachylenia, czy też dodatkowy zagłówek to tylko niektóre z dostępnych funkcjonalności. Dlatego wybierając szezlong warto zastanowić się, w jaki sposób będzie on użytkowany oraz które udogodnienia okażą się istotne.
Każdy bowiem ma indywidualnie sprecyzowane preferencje względem mebli wypoczynkowych. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się szezlong rozkładany, gdyż pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni spania. Szezlong z funkcją spania to idealna opcja, gdy okazjonalnie nocujemy gości lub lubimy sobie uciąć drzemkę w jeszcze bardziej komfortowych warunkach.