Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do jadalni?

Jadalnia, choć z założenia przeznaczona jest do spożywania posiłków, od czasu do czasu przeistacza się w miejsce spotkań towarzyskich, a także rodzinne centrum rozrywki. W wielu domach pełni ona funkcję biura, a nawet kącika do odrabiania lekcji. Jakie oświetlenie do jadalni wybrać, by była ona funkcjonalna, a zarazem stylowa i klimatyczna?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym sugerować się wybierając oprawę świetlną do tego wnętrza?
  • Dlaczego wysokość zawieszenia lampy ma tak duże znaczenie?
  • Lampy, w jakim stylu najlepiej odnajdą się w przestrzeni jadalni?

Wybór solidnego stołu i wygodnych krzeseł to zbyt mało, by mówić o stworzeniu jadalni. Potrzebne jest jeszcze właściwie dopasowane oświetlenie, które zapewni należytą wygodę osobom siedzącym przy stole, a przy okazji podkreśli styl aranżacji jadalni.

Oświetlenie do jadalni: lampa wisząca, żyrandol, a może plafon?

W jadalni urządzonej na planie salonu lub kuchni wystarczy jedna oprawa świetlna zainstalowana nad stołem. Jeśli ma on prostokątny kształt i duże rozmiary, warto umieścić nad nim kilka niewielkich lamp, by rozjaśnić całą długość jego blatu.

W takim układzie znakomicie będzie sprawować się także nowoczesna lampa wisząca wyposażona w kilka punktów świetlnych ulokowanych w rzędzie. Gdy odstępy pomiędzy nimi będą równe, wystrój jadalni będzie sprawiał wrażenie harmonijnego, dobrze przemyślanego. Jeżeli w ich rozkładzie zabraknie symetrii, aranżacja zyska nietuzinkowy charakter.

Nad jadalnianym stołem najlepiej sprawdzają się lampy wiszące. Tego typu oprawy można instalować na różnych wysokościach, a w ten sposób dopasować ilość otrzymywanego światła do własnych potrzeb. Dobry wybór, jeśli chodzi o oświetlenie do jadalni, stanowią lampy wiszące z regulacją zawieszenia.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/zestaw-stol-rozkladany-derrick-dab-naturalny-czarny-krzeslo-tapicerowane-k409-popielaty13531.jpg

ideaWARTO WIEDZIEĆ

Przyjmuje się, że optymalna wysokość zawieszenia lampy nad stołem w jadalni wynosi ok. 60-70 cm w przypadku mebla przeznaczonego dla 4-6 osób. Bardziej okazałe oprawy powinny być zawieszone ok. 10-15 cm wyżej, by nie raziły oczu i nie przeszkadzały podczas wstawania od stołu.

Światło emitowane przez lampę zamontowaną na suficie lub tuż przy nim rozprasza się na dużym obszarze, przez co stół nie jest wystarczająco dobrze rozświetlony. Dlatego w tym miejscu najczęściej instaluje się lampy wiszące i żyrandole, nie zaś plafony.

W jadalni funkcjonującej jako oddzielne wnętrze oprócz zwisu nad stołem wskazane są dodatkowe punkty świetlne, które wydobędą z mroku oddalone od niego kąty.

W tej roli znakomicie spełniają się lampy ścienne i kinkiety. Tego typu lampy umożliwiają równomierne, a przy tym dyskretne rozświetlenie całej powierzchni jadalni. Dzięki temu jest ona bardziej przyjazna dla domowników.

Na pomocnicze oświetlenie do jadalni możesz wybrać także niewielką lampę stołową lub jeśli dysponujesz większą ilością wolnego miejsca – smukłą lampę podłogową. W zależności od konstrukcji może ona kreować przyjemny nastrój lub stanowić wsparcie podczas pracy, nauki.

Jak dopasować wielkość lampy do wnętrza jadalni?

Bez względu na sposób organizacji jadalni, wątpliwości nie uległa fakt, że centralnym jej punktem jest stół. To właśnie z nim należy zgrać lampę – jej konstrukcję oraz wielkość.

Jeśli mebel ma okrągły kształt, korzystnie będzie wyglądać nad nim lampa o kulistym kształcie. I odwrotnie, z prostokątnym stołem lepiej będą korespondować oprawy o podłużnej formie.

W jadalniach będących częścią innego pomieszczenia warto skojarzyć wygląd lampy z innymi oprawami obecnymi w tej wspólnej przestrzeni. Dla przykładu: gdy w salonie występuje duża, designerska lampa, w jadalni umieść oprawę o skromniejszym wyglądzie, która nie będzie stanowiła dla niej konkurencji.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/390243902339018390173870038699witryna-dwudrzwiowa-latina-1209392.webp

Jakie lampy najlepiej pasują do jadalni?

Znakomitą propozycję do jadalni stanowią lampy z nieprzezroczystym abażurem kierującym światło ku dołowi. Klosz o takiej konstrukcji uniemożliwia światłu uciekanie na boki, skupia je na blacie stołu.

Co powiesz na metalową lampę z kloszem w kształcie stożka? Gdy od wewnątrz będzie on powleczony złotem, światło zyska ciepłą poświatę, a sama oprawa elegancki charakter. Z kolei matowy abażur o ciemnym zabarwieniu wspaniale wpisze się w loftowe aranżacje.

W jadalni, która znajduje zastosowanie nie tylko w czasie spożywania posiłków, dobrze będzie sprawowała się lampa kula. Dobrze pasuje ona do nowoczesnych oraz minimalistycznych wnętrz.

Osłonka żarówki wykonana z mlecznego szkła nieco przytłumi światło, przez co nie będzie ono raziło oczu. Podobny efekt osiągniesz, instalując mleczną żarówkę w lampie z przezroczystym kloszem.

Jeśli chodzi o oświetlenie rozproszone, godną rozważenia propozycję stanowią również druciane lampy z ażurowym, geometrycznym kloszem. Tego rodzaju oprawy mimo solidnego materiału wykonania oraz nierzadko ciemnego zabarwienia dają wrażenie lekkości we wnętrzach. Z powodzeniem można je aranżować w grupach.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/komplet-kama-ii-meble-do-jadalni41381.webp

ideaWAŻNE

Oświetlenie w jadalni powinno być wyposażone w żarówki dające światło o ciepłej temperaturze barwowej (ok. 2700-300K). Tworzą one wrażenie przytulności. Gdy wnętrze ma uniwersalny charakter, można umieścić w lampach żarówki emitujące światło o neutralnej barwie.

Szukając odpowiedniego oświetlenia do jadalni, pamiętaj o zachowaniu umiaru. Zbyt duża, ekstrawagancka oprawa, zamiast ciekawie wzbogacić, może przytłoczyć aranżację. Kluczem do odniesienia sukcesu na tym polu jest zachowanie równowagi pomiędzy walorami użytkowymi a estetycznymi lampy.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy