• Kuchnia

zaktualizowano

Jak zaaranżować małą wąską kuchnię w bloku?

Urządzanie kuchni to zawsze spore wyzwanie. Zwłaszcza tych niewielkich oraz niezbyt foremnych. Aranżacja małej i wąskiej kuchni w bloku powinna być dobrze przemyślana. Musi znaleźć się w niej miejsce na wszystkie potrzebne sprzęty, a także trochę wolnej przestrzeni do poruszania się. Mamy dla Ciebie garść wskazówek, które pomogą Ci zorganizować taki wystrój.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zaplanować aranżację małej wąskiej kuchni w bloku, żeby była funkcjonalna, a przy tym miła dla oka?
 • W jaki sposób zagospodarować w niewielkiej kuchni przestrzeń pod oknem?
 • Czym kierować się wybierając meble do takiego wnętrza?

Aranżacja wąskiej kuchni — najważniejsze zasady

Jest kilka wytycznych, które warto mieć na uwadze podczas planowania aranżacji wąskiej kuchni. Zastosowanie się do nich pozwoli Ci stworzyć wnętrze atrakcyjne wizualnie, a do tego bardzo komfortowe w codziennym funkcjonowaniu – mimo jego dosyć trudnych warunków. Chcesz wiedzieć, o czym jest mowa?

 • Jasne kolory

W aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku prym powinny wieść jasne kolory. Powiększą jej przestrzeń optycznie, wprowadzą do niej świeżość oraz lekkość. Dobry wybór stanowi biel, kość słoniowa, delikatna szarość lub beż. Możesz postawić również na mocno rozbielone pastele np. róż, błękit lub miętę. Świetnie będą współgrały z bielą.

aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku
Kuchnia Karen

W modnych aranżacjach wąskich kuchni projektanci chętnie wykorzystują duet klasycznej bieli oraz ciepłego drewnianego dekoru. Jest nowoczesny, a przy tym przyjazny domownikom. 

Ważne!

W kuchni o mocno ograniczonym metrażu powinny pojawić się maksymalnie 2-3 barwy. Ich nadmiar może wprowadzić do wnętrza chaos, przytłoczyć je. Podobnie przedstawia się kwestia wzorów. Chcesz ożywić z ich pomocą wystrój? Stwórz elegancki deseń z płytek nad blatem. 

 • Dobre oświetlenie

Nawet jeśli kuchnia nie jest ślepa i tak warto zadbać o należyte jej doświetlenie. Główna lampa powinna być wyposażona w mocne źródło światła. Klasyczny zwis w takim wnętrzu może dawać przytłaczające wrażenie. Lepiej zda w nim egzamin plafon o skromnym wyglądzie lub reflektorki na szynie. 

W aranżacji wąskiej małej wąskiej kuchni w bloku warto przewidzieć również oświetlenie punktowe (np. nad roboczym blatem), które będzie stanowiło duże wsparcie podczas wykonywania rozmaitych kuchennych prac.

 • Wizualny ład

Im więcej przedmiotów uda Ci się schować w szafkach, tym lepsze wrażenie będzie robiła Twoja kuchnia. Umieszczone na blatach ograniczą Ci pole manewru podczas przygotowywania posiłków. Mogą również wprowadzić do aranżacji wąskiej kuchni nieład, który dodatkowo zacieśni ją optycznie.

aranżacja wąskiej kuchni
Kuchnia Livia
 • Sprzęty w zabudowie

Wolnostojące urządzenia AGD nawet jeśli mają niewielkie gabaryty, w kuchniach o niewielkiej powierzchni są mało praktyczne. Zamiast klasycznej kuchenki wybierz płytę grzewczą oraz piekarnik w zabudowie. W ten sposób poprawisz walory estetyczne i użytkowe swojego wnętrza.

 • Zabudowa pod sufit

Największą trudność przy aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku stanowi znalezienie w niej miejsca dla wszystkich niezbędnych urządzeń oraz mebli — przy zachowaniu pełnej swobody poruszania się. Pomoże Ci w tym wysoka zabudowa sięgająca pod sam sufit. Optymalne rozwiązanie stanowią moduły na wymiar. Możesz również poszukać gotowego zestawu mebli kuchennych. Im wyższe będą szafki, tym więcej zachowasz wolnego miejsca na podłodze.

Aranżacja wąskiej kuchni z oknem – jak podołać temu zadaniu?

Okno w kuchni to ogromna zaleta. Zapewnia dostęp do dziennego światła, które podnosi komfort korzystania z pomieszczenia. Sprawia także, że przebywanie w nim jest dużo przyjemniejsze. Okna budzą mieszane uczucia u właścicieli niewielkich kuchni w bloku. Niby są mile widzianym rozwiązaniem, a jednak zabierają sporo cennego miejsca, które można przeznaczyć na szafki kuchenne.

Kluczowe znaczenie podczas planowania aranżacji wąskiej kuchni z oknem ma jego usytuowanie. Jeśli znajduje się na krótszej ścianie, lepiej pozostawić ją niezagospodarowaną. Taki ruch sprawi, że wnętrze będzie wydawało się widne i bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości.

aranżacja wąskiej kuchni z oknem
Kuchnia Vita

Uważasz, że pozostawienie pustej ściany pod kuchennym oknem to marnotrawstwo cennej przestrzeni? Możesz ustawić w tym miejscu stół z krzesłami.

Warto wiedzieć!

Jak włączyć kącik jadalniany do aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku? Wiele osób uważa, że w takim układzie najlepiej będzie sprawował się stół z okrągłym blatem. Tak naprawdę to dosyć niefortunny pomysł. Takie stoły wyglądają lekko i zgrabnie, ale za to są mało ustawne.

Wyszukaj do swojego wnętrza niewielki mebel z prostokątnym blatem. Możesz dosunąć go do ściany. W ten sposób oszczędzisz trochę wolnego miejsca. Dopasuj do niego krzesła o odpowiedniej wielkości. Staraj się unikać modeli z oparciami, gdyż są dosyć rozłożyste.

Zajrzyj jeszcze do artykułu: „Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłem?”.

Jak może wyglądać aranżacja wąskiej kuchni z oknem osadzonym na dłuższej ścianie? Otwory okienne uniemożliwiają zawieszenie szafek na ścianie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przestrzeń pod nimi wypełnić modułami z dolnej zabudowy. 

Pod oknem może pojawić się także stół z krzesłami. Świetnym dopełnieniem takiej aranżacji wąskiej kuchni z oknem będzie układ mebli w kształcie litery L – z krótszym bokiem na ścianie ze stołem. 

Warto wiedzieć!

Jeśli w kuchni znajdują się dwa okna, ścianę między nimi korzystnie jest zapełnić wiszącymi półkami. Możesz umieścić na nich przyprawy lub drobne akcesoria kuchenne. W aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota. Trzeba go maksymalnie wykorzystać.

aranżacja długiej wąskiej kuchni
Kuchnia Bianka Biały Połysk

Aranżacja długiej wąskiej kuchni — inspiracje na stylowy i praktyczny wystrój

Zastanawiasz się, w jakie meble warto wyposażyć nieproporcjonalną, niezbyt przestronną kuchnię? Najlepiej będą prezentowały się w niej moduły o prostej, minimalistycznej konstrukcji.

Fronty mebli powinny być jednolite. Wykończenie na wysoki połysk nie jest obowiązkowe, choć dla takiego wnętrza mogą zrobić dużo dobrego. Będą obijały światło, a przez to kuchnia zyska wizualnie na metrażu.

Umieszczenie w aranżacji długiej wąskiej kuchni zabudowy typu ściana, czyli samych szafek z zamkniętymi frontami jest złym pomysłem. Zastąp je zestawem z otwartymi szafkami lub chociażby przeszkleniami. Wprowadzą do wystroju większą optyczną lekkość.

Wybrane do niego moduły nie powinny być zbyt rozłożyste. Grunt, żeby wyróżniały się praktyczną organizacją wnętrza. W aranżacji długiej wąskiej kuchni wspaniale sprawdzą się meble wyposażone w akcesoria typu:

 • wysuwane w całości na zewnątrz ażurowe kosze cargo;
 • karuzele zapewniające łatwy dostęp do naczyń oraz sprzętów umieszczonych w szafkach narożnych;
 • organizery pozwalające uporządkować zawartość szuflad.

Na jaką konfigurację mebli zdecydować się w aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku? Moduły mogą tworzyć literę I, L, jak również U. Pamiętaj, że w przypadku zabudowy dwurzędowej odstęp pomiędzy szafkami ustawionymi naprzeciw siebie powinien wynosić ok. 120 cm. W ten sposób zachowasz możliwość bezkolizyjnego ich otwierania.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły