• Inspiracje
  • Poradnik

zaktualizowano

Meblujemy dom w stylu hampton krok po kroku

Styl hampton to Twoja bajka i marzy Ci się dom w nadmorskim klimacie? Ale nie tym nadbałtyckim, szarym i nieco ponurym, lecz w stylu, który wywodzi się z amerykańskich miasteczek Hampton na wyspie Long Island? W tym artykule pokażemy Ci, jak krok po kroku urządzić dom w tym klimacie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest styl hampton?
  • Jak urządzić poszczególne pomieszczenia domu w tym stylu?
  • Jakich materiałów używać do wystroju i dekoracji salonu w stylu hampton?

Styl hampton – czym się charakteryzuje

Nadmorskie wille, duże przestrzenie, komfortowy azyl, w którym można uciec od zgiełku i zażyć błogiego odpoczynku. A to wszystko w akompaniamencie kolorów morza – błękitów, szarości i naturalnych beży. Tak można byłoby w wielkim skrócie opisać styl hampton. Jego nazwa bierze się z amerykańskich miasteczek Hampton na wyspie Long Island, gdzie nowojorscy bogacze i amerykańscy celebryci mają swoje domy. To, co jest charakterystyczne dla tego regionu, a także definiuje styl wnętrz urządzanych domów, to nieprawdopodobnie rozpościerające się długie i szerokie piaszczyste plaże, otaczająca zieleń i szum Oceanu Atlantyckiego.

Styl hampton to z jednej strony ukłon w stronę sielskości i natury, ale w wydaniu premium. Domy, które urządza się na tę modłę, są pełne przepychu i luksusu – w końcu pierwotnie powstawały dla bogaczy i celebrytów.

Dom w stylu hampton – podstawa w projektowaniu

Żeby osiągnąć zamierzony efekt, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. To one wyznaczą główny kierunek podczas kreślenia projektu oraz planowania zakupów produktów do urządzenia i dekoracji wnętrz. Styl hampton mocno odwołuje się do nadmorskiego otoczenia i klimatu, jaki panuje nad Atlantykiem w okolicy Nowego Jorku. Dlatego też przede wszystkim zwróć uwagę na materiały, jakie powinieneś wykorzystać. Twoim hasłem przewodnim powinna być „natura” i wszystko, co się wiąże z jej nadmorskim wydaniem. Skup się zatem na drewnie, piasku, trawie morskiej, wiklinie. Kolory, na które powinieneś zwrócić uwagę to biele, szarości, błękity, różne odcienie granatu oraz brązy i beże.

Ale nie zapominaj, że styl hampton to nie tylko sielskość i nadmorski slow live. To także wysublimowany luksus i elegancja nowojorskich wnętrz.

Planujemy ściany, sufit i podłogę

W pomieszczeniach domu w stylu hampton bazowo wykorzystaj drewno. Lakierowane białą farbą deski idealnie nadadzą się na podłogę. W wersji minimalnej mogą to być panele podłogowe w kolorze białym lub płytki podłogowe, które imitują drewno.

Pro tip: Użycie drewnopodobnych płytek na podłodze to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Płytki będą łatwiejsze w utrzymaniu, a współczesne projekty łudząco przypominają drewno, nawet takie w stylu vintage z lekką przecierką.

Styl hampton kocha eleganckie boazerie w kolorze białym i nie boi się drewnianej okładziny na suficie. To może się udać! Jeśli tylko deski pomalujesz na biało, to unikniesz efektu przytłoczenia. Żeby uzyskać efekt sielskości lub sznyt vintage, spróbuj efekty postarzanego, przecieranego drewna. Możesz zrobić to samodzielnie – w sieci nie brakuje poradników DIY, z których dowiesz się, jak zrobić to dokładnie.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/webp/products_clear/50900/komoda-dwudrzwiowa-z-szufladami-paris---bialy-polysk52531.webp

Jakie meble będą najlepsze w stylu hampton?

Pozostając w sielskim klimacie, ale nie zapominając o nucie elegancji i przepychu, postaw na wysokiej jakości meble drewniane. Świetnie sprawdzą się w tej roli przeszklone witryny i kredensy, w których dodatkowo będziesz mógł wyeksponować pasujące do całego klimatu dodatki i zastawy stołowe.

Meble powinny mieć profilowane fronty, wyróżniające się cokoły, ale jednocześnie geometryczne, wręcz art-decowskie formy, które nie mają zbyt wymyślnych form.

A gdzie najlepiej wypoczywać? Koniecznie postaw na miękkie kanapy, duże fotele, w których będziesz mógł się zanurzyć po szyję. Wybieraj te modele, które mają w zestawach wielkie, miękkie poduchy. Postaw na białe, jasnoszare lub piaskowe obicia tkanin. Kieruj się kolorami morza. Dobrze sprawdzą się błękity lub jeśli boisz się jasnych obić tapicerskich – ciemne wersje koloru niebieskiego, takie jak granaty, szafiry i indygo. Wtedy całość rozjaśnisz jasnymi dodatkami, o których napiszemy niżej.

Stół jadalniany koniecznie wybierz z drewna, by spójnie komponował się z całością. Krzesła mogą być w całości drewniany lub z miękkim tapicerowanym siedziskiem w kolorze niebieskim. Dodatkiem meblowym mogą być wygodne pufy w morskich kolorach, które mogą być idealnym miejscem na popołudniową siestę z ulubioną książką i kubkiem kawy w ręce.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/webp/products_clear/24589/nowoczesny-naroznik-annabelle-u-ii44521.webp

Łazienka w domu w stylu hampton

Łazienka w takim domu przypomina bardziej salon kąpielowy. Jeśli tylko pozwala Ci na to Twoja przestrzeń, to koniecznie ustaw na środku łazienki wolnostojącą wannę na dekoracyjnych nóżkach. Szafka pod umywalkę koniecznie drewniana. Ciekawie komponowałby się z nią blat z naturalnego kamienia, a na posadzce idealnie sprawdzą się płytki imitujące drewno.

Diabeł tkwi w szczegółach, zatem nie zapomnij o odpowiednich dodatkach. Wachlarz możliwości jest spory, a wszystko skupia się wokół natury. Styl hampton to odwołania do natury. Co powiesz na klosze lamp z trawy morskiej lub wikliny? Do tego świetnie będą komponować się bliźniacze kosze, w których umieścisz donice z kwiatami lub masę miękkich kocy i pledów.

Na ścianach koniecznie powieś grafiki i różnego rodzaju obrazki w złotych, postarzanych ramkach. Skoro jesteśmy w nadmorskich klimatach, to zadbaj o to, żeby przedstawienia nawiązywały tematycznie do tego stylu. Zrób to po swojemu – może interesujesz się fotografią i masz swoje własne zdjęcia, które chciałbyś wyeksponować?

No i na koniec ostatnie wykończenie, czyli dywany i chodniki. Postaw na te plecione z naturalnych materiałów, takich jak sznurek bawełniany lub trawa morska. Takie drobiazgi wprowadzają przytulny klimat do wnętrza i stanowią aranżacyjną kropkę nad „i”.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły