• Poradnik
  • Trendy

zaktualizowano

Najmodniejszy odcień drewna w 2022 roku!

Lubisz podążać za trendami i ważne jest dla Ciebie, by Twoje mieszkanie było urządzone zgodnie z obowiązującą modą? W takim razie koniecznie przeczytaj, jaki jest najmodniejszy odcień drewna w 2022 roku – to dąb karmelowy! Jak go wykorzystać w aranżacji swojego lokum? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest najmodniejszy odcień drewna w 2022 roku?
  • Jakie są zasady dobierania kolorów?

Dąb karmelowy – najmodniejszy odcień drewna w 2022 roku

Przyjrzyjmy się na początek zwycięskiemu odcieniowi, który wiedzie prym wśród architektów wnętrz w 2022 roku. Dąb karmelowy do bardzo ciepły odcień brązu. Oprócz ciepłej barwy charakteryzują go wyraźne złote tony. Kolor ten odwołuje się do natury i potrafi doskonale dopasować się do otaczającej przestrzeni. Jeśli mowa o naturze, to bez wątpienia mamy tu do czynienia z klasycznym podejściem do doboru kolorów. Biorąc pod uwagę te okoliczności, nie dziwi fakt, że najmodniejszy odcień drewna w 2022 roku to właśnie karmelowy brąz. Już od jakiegoś czasu we wzornictwie i aranżacjach wnętrzarskich zauważa się wyraźny powrót do klasyki i odwołania do natury. Czujesz, że to zbieżne z Twoimi przekonaniami i upodobaniami? W takim razie czytaj dalej i zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać ten kolor w aranżacji swojego mieszkania.

Dla tych, co kochają drewno

Trendy zmieniają się cyklicznie – to zupełnie naturalne zjawisko. Zmieniają się mody na kolory, faktury, zestawienia kolorystyczne. Ale jest jeden trend, który nigdy nie wychodzi z mody i jest ponadczasowy – drewno. Drewno to bliskość z naturą, specyficzny i piękny zapach w mieszkaniu, ale także jakość na lata. A co, jeśli, drewno to nie Twoja bajka i wolisz praktyczne rozwiązania – prostsze w utrzymaniu, a mimo wszystko wyglądem przypominające drewno? Wtedy rozwiązaniem dla Ciebie są meble z płyty okleinowej, która imituje strukturę drewna. Masz zatem ponadczasową podstawę pod postacią drewna, ale bawić możesz się jego odcieniem. W tym sezonie postaw na karmelowy dąb.

Zasady dobierania kolorów

Zanim ślepo podążysz za trendami, zastanów się, jak wyobrażasz sobie swoje wnętrze i jakim wyposażeniem dysponujesz już na tym etapie. Dąb karmelowy to ciepły, złoty odcień, który potrzebuje odpowiedniego towarzystwa. 

Idealna sytuacja to taka, gdy dopiero aranżujesz swoje cztery kąty i masz zupełną dowolność w doborze wyposażenia, koloru ścian i dodatków. Wtedy staraj się dobierać kolory, by ciepłe odcienie nie gryzły się z zimnymi. Jeśli planujesz drewnianą podłogę w kolorze karmelowego dębu, to już na etapie planowania przemyśl kolor swoich mebli. Zadbaj o to, by stół, krzesła czy zabudowa kuchenna również miały ciepły odcień. To niekoniecznie oznacza, że musisz użyć dokładnie tych samych kolorów. Po pierwsze to może okazać się nudne, a poza tym bardzo ciężko dobrać identyczny odcień produktów, szczególnie, gdy nie pochodzą z tej samej linii produkcyjnej. Ciekawie prezentują się kontrasty, więc jeśli Twoja podłoga będzie ciemniejsza, to postaw na jasne meble. I na odwrót – jasna podłoga pokocha towarzystwo ciemnych odcieni mebli.

A co w sytuacji, gdy przed Tobą remont lub zwyczajne przearanżowanie wnętrza i nie planujesz totalnej rewolucji? Z tym także można sobie poradzić. Najmodniejszy odcień drewna w 2022 roku to bardzo wdzięczny kolor, który daje sporo możliwości i chętnie dopasowuje się do otoczenia. Najprościej będzie Ci wprowadzić ten kolor za pomocą mebli w kolorze karmelowego dębu. Spójrz na przykład na ten zestaw: Zestaw mebli salonowych Carmelin – dąb karmelowy. Kilka odrębnych elementów, które możesz w dowolny sposób aranżować. Idealnym tłem dla mebli w takim kolorze będą neutralne odcienie. 

Pro Tip

Najłatwiejszą metamorfozą, a zarazem najbardziej spektakularną, będzie zmiana koloru ścian w pomieszczeniu. Zneutralizuj tło i pomaluj ściany białą lub jasnoszarą farbą.

Diabeł tkwi w szczegółach – jakie dodatki z karmelowym odcieniem dębu?

Znasz już podstawową zasadę doboru kolorów, ale pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Tak naprawdę, gdy masz już bazę dla swoich mebli – kolor ścian i podłogę, to czas zastanowić się nad dodatkami. Tutaj panuje nieco większa dowolność i luźniejsze zasady niż w przypadku takich podstaw jak ściana czy podłoga. Dużo bardziej wybaczalnym „grzechem” będzie zestawianie zimnych odcieni np. tekstyliów z ciepłym odcieniem karmelowego dębu, który ulokujesz w meblach. A nawet może tworzyć to intrygujące połączenie. Rób to jednak z umiarem i smakiem. 

Jeśli chciałbyś nieco ochłodzić kolorystykę swoich karmelowych drewnianych mebli, to postaw na różne odcienie i nasycenia szarości. Do podłogi w odcieniu karmelowego dębu przykładowo dobrze będzie pasował komplet wypoczynkowy o tapicerce w kolorze delikatnej, chłodnej szarości. Jeśli aktualnie nie planujesz wymiany wszystkich mebli, to rozwiązaniem będzie zakup pojedynczego pufa lub wygodnego fotela

Możesz też pójść w drobniejsze dodatki lub te elementy, które zdecydowanie łatwiej jest wymieniać cyklicznie. Chodzi o tekstylia. Najbardziej wybijającym i nadającym charakter wnętrzu elementem będą zasłony. Nawet nie spodziewasz się, jak ich obecność i styl, determinują postrzeganie Twojego wnętrza. Jeśli nie boisz się mocnych połączeń kolorystycznych, to wybierz mocno kontrastujące barwy tkaniny, które będą dobrze komponować się z karmelowymi meblami lub podłogą. Jeśli jesteś na tyle odważny, żeby pójść w winną czerwień lub szafirowy odcień niebieskiego, to właśnie takie zestawienie będzie prezentować się naprawdę rewelacyjnie. Albo czerń, jeśli nie chcesz wprowadzać do swojego lokum zbyt wiele zobowiązujących kolorów. Dobrze sprawdzi się w tej roli także biel lub jasnokremowe jej warianty. Możesz zastosować te kolory w poduszkach, pledach czy bieżnikach i obrusach.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły