Nie popełniaj tych błędów podczas urządzania dużego salonu!

Jesteś szczęśliwym posiadaczem przestronnego pokoju dziennego? Wydaje się, że samodzielne urządzenie takiego wnętrza jest bajecznie łatwe. No bo jakich można dopuścić się błędów podczas aranżacji salonu o takich warunkach? Jest kilka potknięć, których uniknięcie pozwoli Ci stworzyć bliskie ideałowi wnętrze.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak nie należy ustawiać mebli w salonie?
  • Dlaczego dbałość o detal to ważna rzecz?
  • Jakie działania mogą zmniejszyć optycznie nawet sporych rozmiarów wnętrze?
  • Dlaczego niedosyt jest lepszy niż nadmiar?

W czasie urządzania pokoju dziennego koncentrujemy się na doborze mebli i dodatków. Pragniemy, by były one zgodne z naszą wizją na to wnętrze. Taka fiksacja często sprawia, że tracimy właściwą perspektywę, przez co zdarzają się nam rozmaite dekoratorskie „wpadki”.

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najczęściej popełnianych błędów podczas aranżacji salonu. Ich znajomość pomoże Ci ustrzec się przed nimi.

1. Schematyczne ustawienie mebli

Często popełnianym błędem w aranżacji salonu jest grupowanie mebli tuż przy ścianach. Wydaje się, że taki układ pozwoli na jak najlepsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, a dodatkowo optycznie ją powiększy. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. 

https://www.meble-bogart.pl/uploads/webp/products/2706326539265342653326531265302652626524komoda-trzydrzwiowa-z-3-szufladami-prowansja-k3s-grey30591.webp
Zestaw mebli do salonu Prowansja Grey

Umeblowany w ten sposób pokój sprawia wrażenie mniejszego, niż jest faktycznie. W takim układzie tworzy się pustka w centralnej części pomieszczenia. Z nią wystrój salonu nie będzie ani przytulny, ani komfortowy. Co gorsza, wzrok osób wchodzących do pokoju będzie skupiał się właśnie na tym mało atrakcyjnym obszarze. Możesz temu zaradzić poprzez odsunięcie kilka modułów od ściany np. sofy lub fotela. Jeśli chociażby dwa elementy wystroju wyłamią się z przyjętego schematu, ogólne wrażenie będzie dużo lepsze.

2. Nieprzestrzeganie zasad ergonomii

Lubisz relaksować się wieczorem, oglądając filmy? Usytuowanie kanapy pod ścianą w jednym końcu pokoju zaś telewizora w drugim, kompletnie nie ma sensu. Taka konfiguracja żadną miarą nie będzie komfortowa.

Współcześnie produkowane telewizory mają coraz większe rozmiary, a to nastręcza problemów z ich prawidłowym rozmieszczeniem.

Warto wiedzieć! Przyjmuje się, że centralna część ekranu telewizora powinna znajdować się na wysokości wzroku. W praktyce oznacza to, że telewizor trzeba zawiesić na wysokości ok. 100-110 cm nad podłogą. Jeśli chodzi o odległość między kanapą a urządzeniem — w przypadku telewizora o 49-calowym ekranie (rozdzielczość 1920×1080) musi ona wynosić ok. 1,6 m.

Ustawiając sprzęty, pamiętaj o swojej wygodzie w czasie korzystania z nich. W ten sposób uda Ci się uniknąć błędów w aranżacji salonu, które obniżą jego funkcjonalność.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/products_clear/49145/zestaw-mebli-do-salonu-loftia-2---artisan-czarny-mat39360.jpg
Zestaw mebli do salonu Loftia

3. Brak ciągów komunikacyjnych

Podział pomieszczenia na strefy (np. wypoczynkową, jadalnianą) sprawia, że salon jest wygodny w codziennym użytkowaniu. O pełni szczęścia można mówić dopiero wtedy, gdy zostanie zachowany pomiędzy nimi odpowiedni odstęp. Taki zabieg gwarantuje swobodę poruszania się po wnętrzu. Lawirowanie między sprzętami z kubkiem wypełnionym kawą na dłuższą metę będzie stanowiło spory problem.

Warto wiedzieć! Swobodne przejście umożliwia dystans pomiędzy poszczególnymi strefami funkcjonalnymi wynoszący ok. 80 cm.

4. Kable i wtyczki pozostawione na wierzchu

Obecnie niewiele jest chyba salonów, które nie są kompleksowo wyposażone w sprzęt RTV. Wszyscy lubimy obejrzeć od czasu do czasu ciekawy film, zrelaksować się przy dźwiękach muzyki. Tylko czy musimy przy tym podziwiać również zwoje ciągnących się po pokoju przewodów? 

Ukrycie kabli, gniazdek i przedłużaczy w małym salonie nie jest trudne. W pokoju o większym metrażu trzeba sprytnie je zamaskować. Możesz ukryć je w ścianie, poprowadzić za meblami lub zastosować w tym celu maskownice.

5. Zbyt nisko zawieszone zasłonki

W wielu domach okna zdobią jedynie zwiewne firanki, choć sytuacja, w której jedyną przesłonę okienną stanowią rolety, do rzadkich nie należy. Jeżeli zaliczasz się do grona tradycjonalistów i nie jesteś w stanie obejść się bez zasłonek – zadbaj, by karnisz zawisł tuż pod sufitem.

Im wyżej zawieszone są zasłonki, tym lepsze są proporcje wnętrza. Nie bez znaczenia jest ich długość. Zasłonki powinny kończyć się tuż nad podłogą. Gdy będą one zbyt krótkie, odejmą Twojemu salonowi optycznie kilka centymetrów z wysokości.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/webp/products_clear/51926/zestaw-mebli-z-lawa-baros-10-czarny-polysk-39261.webp
Zestaw mebli z ławą Athens

6. Źle dobrany i ułożony dywan

Coraz częściej o tekstyliach myślimy w kontekście dekoracji. Tymczasem mają one konkretne zastosowanie. Zapominanie o tym to często popełniany błąd podczas aranżacji salonu.Dywany umieszczamy we wnętrzach dla lepszej akustyki oraz żeby miło było stanąć stopą na ciepłej i miękkiej powierzchni. Ułożenie dywanu z dala od miejsc przeznaczonych do siedzenia jest chybionym pomysłem. Podczas wypoczynku na kanapie będzie on przyjemnie „grzał” twoje stopy. Gdy, chociaż częściowo na dywanie będzie ustawiony mebel, trochę go on ustabilizuje.

7. Niechęć do pustych ścian

Puste ściany w rozumieniu wielu osób oznaczają chłód w aranżacji. Jeśli zajmiesz niemal każdy ich centymetr, efekt wcale nie będzie lepszy. Zamiast wrażenia przytulności osiągniesz wystrój przeładowany i mocno chaotyczny. 

Nie ma nic złego w dekorowaniu ścian, o ile robimy to z głową i wyczuciem. Planujesz ozdobić je zdjęciami lub grafikami? Nie wieszaj ich w sposób szkolny, w równym szeregu. Na taką kompozycję przeznacz fragment jednej ze ścian. Nie upiększaj jej dodatkowo z wykorzystaniem łapacza snów, kwietnika.  Przydatne wskazówki dotyczące urządzania pokoju dziennego znajdziesz w artykule: „Jak zmienią się trendy w aranżacji salonu w 2022 roku?”.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy