• Poradnik

zaktualizowano

Wnęki w ścianie – aranżacje

Wnęki w ścianie – niezależnie od tego, czy znajdują się w salonie, łazience, czy kuchni – niemal zawsze postrzegane są jako strata przestrzeni i kłopot. A gdyby rozpatrywać je z innej perspektywy? Jako możliwość oryginalnego zagospodarowania przestrzeni i ciekawego rozplanowania wnętrz? Wówczas o wiele łatwiej dostrzec szanse, jakie dają!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wykorzystać przestrzeń wnęki w ścianie, aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania?
  • Jak zamienić wnękę w dekorację salonu?
  • Jak zagospodarować wnękę w kuchni?
  • Jak wykorzystać wnękę łazienkową?
  • W jaki sposób zamienić wnękę balkonową (albo inną wnękę zewnętrzną) w dodatkową przestrzeń mieszkalną?

Zabudowa wnęki w ścianie – inspiracje, dzięki którym zyskasz dodatkową przestrzeń

W jaki sposób wykorzystać wnęki w ścianie? Aranżacje, które najczęściej polecają projektanci, to po prostu użytkowe zagospodarowanie wnęk! Możliwości jest wiele – wszystko zależy od tego, w jakim pomieszczeniu znajduje się wnęka oraz jakie są Twoje potrzeby.

Komplet wypoczynkowy Klubowy PRL
  • Zabudowa wnęki w ścianie może oznaczać zamianę jej np. na regał z książkami! Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, wstaw do wnęki wybrany mebel albo zamów regał na wymiar. Ta druga opcja oznacza więcej korzyści – regał będzie idealnie dopasowany do wymiarów wnęki, a dostępna przestrzeń wykorzystana co do centymetra!
  • Jak poradzić sobie z niewielką wnęką w ścianie? Aranżację warto rozważyć na różne sposoby. Wnękę możesz np. zamienić w szafkę! Wystarczy dobudować w niej półki, a całość zasłonić drzwiczkami pomalowanymi na ten sam kolor, co reszta ściany. Jeśli za wnęką znajduje się kolejne pomieszczenie, w którym dodatkowa przestrzeń sprawdziłaby się lepiej, możesz przekuć się do niego! Wówczas zabuduj wnękę od strony, z której pierwotnie się znajdowała wyrównując ją z resztą ściany.
  • Wnęka w ścianie, o ile jest dość duża, może z powodzeniem stać się… szafą wnękową! W tym przypadku będziesz musiał oczywiście zdecydować się na mebel na wymiar.
  • Jeszcze inny pomysł na wnękę w ścianie? Jeśli jest duża i dość głęboka zamień ją na wymarzony kącik wypoczynkowy! Wystarczy wykonane na wymiar miękkie siedzisko na całą długość wnęki (pod nim może od razu znaleźć się praktyczna ukryta szafka). Jeśli wnęka sięga aż do sufitu, górę również wykorzystaj – np. na dodatkową półkę z książkami lub pamiątkami z wakacji.
Komoda 200 cm Asha – czarny mat

Wnęka w ścianie w salonie? Idealne miejsce na dodatkową dekorację!

Urządzasz duży salon? W takim razie warto wypróbować inny niż użytkowy sposób na zajęcie wnęki w ścianie! Aranżacje związane z zamianą wnęki w regał lub szafkę zamień na takie, które sprawią, że zyskasz dodatkową, oryginalną dekorację! Taki sposób najlepiej sprawdzi się, gdy do dyspozycji masz wąską, wysoką wnękę. Jak ją zagospodarować? Umieść we wnęce ulubiony obraz albo stolik z przestrzenną dekoracją. 

Możesz też dowolnie ozdobić ścianę znajdującą się we wnęce. Jeśli np. salon urządzony jest w stylu marynistycznym, wnękę zamień w falujące pod błękitnym niebem morze! W tym celu warto wykorzystać nieduże, lakierowane płytki i stworzyć z nich klimatyczną mozaikę.

Pamiętaj też o roli oświetlenia! Kolorowe taśmy LED wprowadzą dodatkowe wrażenie trójwymiarowości i jeszcze mocniej wyeksponują wstawione do wnęki ozdoby.

Warto wiedzieć!

Marzysz o wnęce na dekoracje, ale w Twoim salonie nie ma przestrzeni tego typu? Nic straconego – w oryginalny sposób wykorzystaj wnęki okienne!

Jak zagospodarować wnękę w ścianie w kuchni

Kuchnia Vera – zestaw mebli kuchennych

Nie tylko w salonach zdarzają się wnęki w ścianie! Aranżacje kuchenne również często muszą zakładać wykorzystanie tego typu przestrzeni. Jak sobie z nią poradzić?

Jeśli jest to niewielka, niska wnęka w ścianie w kuchni, a pomieszczenie ma dość dużą powierzchnię, wnękę zamień na… miejsce do przechowywania wina! Wystarczy kilka niedużych półeczek, aby ładnie wyeksponować butelki, a przy okazji odciążyć tradycyjny barek. W ten sam sposób możesz też przechowywać butelki z innymi (niekoniecznie alkoholowymi) napojami.

Dużą wnękę w kuchni warto z kolei zamienić na regał lub szafkę. Być może zmieści się w niej nawet sporych rozmiarów sprzęt AGD jak lodówka i zamrażarka?

Wnęki w ścianie: aranżacje łazienkowe

Jak urządzić łazienkowe wnęki w ścianie? Aranżacje w tym przypadku wcale nie są szczególnie trudne i wymagające! Wszystko zależy jednak od wielkości wnęki. Jeśli jest dość duża, zmieścisz w niej wannę albo prysznic. Jeśli mniejsza – może posłużyć jako miejsce na pralkę albo dodatkową szafkę.

Szczególnie ciekawie można zagospodarować bardzo małe łazienkowe wnęki w ścianie. Aranżacje z ich wykorzystaniem? Jeśli wnęka znajduje się kilkanaście centymetrów nad podłogą, warto rozważyć wstawienie w tym miejscu wanny. Wówczas wnęka posłuży jako dodatkowa półka na kosmetyki i akcesoria kąpielowe.

Zestaw nowoczesnych mebli do łazienki Madera

W podobny sposób możesz też zagospodarować wnękę w ścianie przy prysznicu. Jeśli zechcesz, idź o krok dalej i zainstaluj w tym miejscu wodoodporne oświetlenie LED. Wówczas zależnie od humoru będziesz mógł zmieniać panujący w łazience nastrój: od intymnego i bardzo romantycznego po nowoczesny i energetyczny.

Warto wiedzieć!

Wnękę w ścianie nad wanną możesz też wykorzystać do stworzenia relaksującego klimatu podczas kąpieli. Ustaw w niej świece zapachowe albo aromatyczne kadzidełka!

Wnęka po zewnętrznej stronie budynku – zyskaj dodatkowy pokój!

Czy wiesz, że po zewnętrznej stronie budynku także może pojawić się wnęka w ścianie? Aranżacje takiej przestrzeni zwykle są pomijane – wnęka po prostu zostaje wyłożona kostką brukową albo zarasta trawą. Można jednak inaczej! Wnękę przy wolnostojącym domu warto wykorzystać jako dodatkowe miejsce do odpoczynku – wystarczy, że wstawisz do niej ławkę albo dwa fotele ogrodowe i dopasowany rozmiarem stolik.

A może wolałbyś zaaranżować kącik do ćwiczeń? W takim razie we wnęce umieść drążek do podciągania!

Narożnik z funkcją spania Elentio Mini

Jeszcze inna metoda na wykorzystanie tego typu wnęki to umieszczenie w niej niedużego domku ogrodowego – albo zamówienie wersji na wymiar. Wtedy przestrzeń wykorzystasz jako dodatkowe, zewnętrze pomieszczenie gospodarcze.

Czy w mieszkaniach w blokach także zdarzają się zewnętrzne wnęki w ścianie? Aranżacje mieszkań zaopatrzonych w loggie są tego przykładem! Loggia, przyozdobiona kwiatami, ze wstawionymi do środka meblami ogrodowymi będzie idealnym miejscem do wypoczynku – oraz korzystania ze świeżego powietrza. Wystarczy, że jej zewnętrzna ściana pozostanie oszklona i zaopatrzona w duże okna.

Niektórzy chętnie zamieniają też swoje balkony w loggie. Wystarczy dodać zadaszenie balkonu i zamknąć jego zewnętrzną część. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń, z której będziesz mógł korzystać nawet zimą! Takie zmiany najczęściej wymagają jednak uzyskania zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Zanim więc rozpoczniesz remont, koniecznie sprawdź, jakich zasad musisz przestrzegać!

Wnęka w ścianie w salonie, łazience czy kuchni nie jest niczym niezwykłym. Zawsze jednak w pierwszej chwili wywołuje zdziwienie, a nawet – niezadowolenie. Pamiętaj jednak, że jej zagospodarowanie wcale nie musi być trudne i czasochłonne! Zdecyduj jedynie, czy wolisz zamienić ją w praktyczny schowek, wygodny regał, czy też komfortową strefę wypoczynku. A może masz własne pomysły? W takim razie bądź jeszcze bardziej oryginalny i śmiało wprowadzaj je w życie!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły