3 pomysły na urządzenie domu w stylu greckim!

Grecja budzi skojarzenia z odpoczynkiem, szumem fal, ciepłem, pyszną kuchnią oraz starożytnością. Ponadto niniejszy kraj wyróżnia specyficzna architektura oraz wystrój wnętrz. Bielone domy o nieregularnych formach kojarzą nam się właśnie z Grecją, podobnie jak geometryczne wzory i zamiłowanie do glinianych wykończeń oraz dodatków. Jeśli chcesz urządzić dom w stylu greckim, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek, z którymi stworzysz idealną przestrzeń do wypoczynku, biesiadowania i cieszenia się codziennością w gronie najbliższych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym się charakteryzuje styl grecki?
  • Jak urządzić salon w stylu greckim?
  • Jakie są inspirujące pomysły na aranżację domu w stylu greckim?

Dom w stylu greckim  — czym się charakteryzuje?

Styl grecki odnosi się do greckiej wsi i stylistyki domów wakacyjnych. Takie aranżacje mają dość mocno sprecyzowany charakter, co poniekąd ułatwia urządzenie domu w stylu greckim. 

Bazujemy głównie na kompozycji kolorów takich jak biel i błękity, dopełniamy całość o proste, funkcjonalne  meble, a także gliniane i ceramiczne dekory w postaci waz, półmisków i zielony roślin doniczkowych. Brzmi stosunkowo prosto, prawda? Niemniej jednak jest też kilka niuansów, które może być nieco trudniej zorganizować, jak na przykład sama architektura. Domy w stylu greckim mają zwykle chropowate ściany, półkoliste łuki, a w pomieszczeniach belki pod sufitem. Wszystkie te dysproporcje i nierówności pokryte śnieżnobiałą farbą budują atmosferę relaksu, beztroski i spokoju. Pozorne niedopracowanie ma tu wyjątkowo efektowny wyraz wzorniczy.

Pomysły na urządzenie domu w stylu greckim

1. Kojąca zmysły kompozycja kolorystyczna

To przede wszystkim dobór konkretnych kolorów sprawia, że dom w stylu greckim ma charakterystyczny wyraz. Najważniejsze odcienie to: niebieski, biały i barwy ziemi – od spokojnych beżów po ugry, ochry i sjeny. Kolor niebieski pojawia się w takich aranżacjach w wielu różnych tonacjach i odcieniach – od bardzo jasnego błękitu po nasycony i ciemny czy jaskrawy wpadający w turkus, ultramarynę i kobalt. Biel natomiast zazwyczaj stosowana jest w śnieżnym, czystym odcieniu, aczkolwiek zdarzają się również projekty bazujące na jej złamanych beżem lub szarością odcieniach. Bazowanie na zestawieniu śnieżnej bieli z odcieniami błękitu i classic blue to najbardziej popularny sposób na podkreślenie, że jest to aranżacja domu w stylu greckim. Najprościej jest wprowadzić taką kompozycję kolorystyczną na ścianach i suficie, bawiąc się czasem wzorzystością. Możesz na przykład na jednej z białych ścian postawić na geometryczne niebieskie wzory. 

Kobalt można również zastosować jako barwę dopełniającą charakter greckiej aranżacji, wyróżniając go w postaci dodatków i dekorów na tle białej bazy. Mimo że taki niebieski jest mocnym akcentem kolorystycznym, to w zestawieniu z bielą nabiera swoistej łagodności. Można go wyeksponować w postaci szklanych butelek, doniczek, tekstyliów, bawełnianych dywaników z plecionki, świeczek czy obrazów. Dobrze będą także wyglądały również niektóre meble w tym kolorze np. konsole i toaletki, łóżko sypialniane, czy też witryny i drewniane kredensy.

2. Greckie motywy i dodatki we wnętrzach

Duże znaczenie w aranżacji domu w stylu greckim mają także charakterystyczne dla tej kultury wzory. Zdecydowana większość z nich wywodzi się ze starożytności, ale do dziś są chętnie stosowane, aczkolwiek już zwykle w bardziej uproszczonej formie. Najbardziej znane wzory w stylu greckim to: 

  • anthemion – spójny ornament składający się ze stylizowanych liści palmy przeplatających się z innymi motywami roślinnymi;
  • meander – motyw utworzony z jednej linii wielokrotnie załamującej się pod kątem prostym;
  • astragal – motyw inaczej określany też jako perełkowanie to ciągły ornament zbudowany z szeregowo ułożonych pojedynczych lub podwójnych pałeczek przedzielonych perełkami, obrączkami bądź podłużnymi paciorkami.

Dekoracje w domu w stylu greckim to przede wszystkim przedmioty i tekstylia codziennego użytku, których ozdobnym wyrazem jest kolor, forma lub zastosowany motyw wzorniczy. Przytulność w na pozór surowych i ascetycznie wyposażonych wnętrzach budują tkaniny z naturalnych materiałów (bawełna, len) w biało-niebieskie pasy lub kratę. Występują one w postaci plecionych dywaników, poszewek dekoracyjnych, narzut i pledów, które swobodnie zawieszone są na meblach. Wśród ceramiki królują misy na owoce, amfory, malowane talerze. Ściany zdobią płytki albo malowidła z motywem meandra. Kompozycję domu w stylu greckim dopełniają plecione kosze, gałązki oliwne i kwiaty w wazonach, mozaiki oraz wiklinowe dodatki.

3. Dom w stylu greckim a meble

W domu w stylu greckim nie znajdziemy nadmiaru mebli, a wyłącznie te, których rzeczywiście używamy na co dzień. Liczba mebli jest ograniczona do niezbędnego minimum, dzięki czemu aranżacje, pomimo braku symetrii, zachowują wrażenie spójnych i uporządkowanych. Minimalizm w zakresie ilości mebli i ich dekoracyjności wpływa także na podniesieniu efektu przestronności. Zastosowane meble wyróżniają się natomiast solidnością i precyzyjnym wykonaniem. Krzesła i stoliki są zazwyczaj proste pod względem wzorniczym, a ewentualne dekory są bardzo delikatne i dyskretne. Meble do domu w stylu greckim wykonane są przede wszystkim z naturalnych materiałów takich jak: metal, drewno, a także kamień. Półki zdarzają się murowane, a blaty kuchenne wyłożone ceramicznymi płytkami. Popularnym meblem w stylu greckim są ławki i ławy z drewna, które pojawiają się przy stołach jadalnianych zamiast tradycyjnych krzeseł, bądź jako siedzisko ustawione wzdłuż krótszej krawędzi łóżka sypialnianego. Najbardziej charakterystycznym meblem w tej stylistyce jest krzesło z malowanego drewna, z plecionym siedziskiem. Nie powinno też w domu zabraknąć starego kredensu lub witryny.

O autorze

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Powiązane wpisy