• Poradnik

zaktualizowano

5 zasad pielęgnacji mebli ogrodowych

Deszcz, wysokie promieniowanie UV i narażenie na uszkodzenia mechaniczne to coś, co nie służy kondycji Twoich mebli w ogrodzie. Jeśli chcesz, by prezentowały się doskonale przez długie lata, zadbaj o ich regularną konserwację. Pielęgnacja mebli ogrodowych to klucz do sukcesu, a my Ci w tym pomożemy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto dbać o meble ogrodowe?
  • Na co narażone są Twoje meble w ogrodzie?
  • Jak na co dzień troszczyć się o meble ogrodowe?

Pielęgnacja mebli ogrodowych – dlaczego to takie ważne?

Kto z nas nie chciałby się cieszyć przez długie lata pięknym wyglądem swoich mebli w ogrodzie. Ciepłe, letnie wieczory spędzone na tarasie lub w ogrodzie to coś, na co czekasz cały rok, zadbaj więc o to, żeby stworzyć sobie przytulne, piękne i bezpieczne miejsce wypoczynku dla siebie i swoich bliskich. Regularna pielęgnacja mebli ogrodowych pomoże Ci nie tylko sprawić, że będą one pięknie prezentować się latem – dzięki temu meble zostaną z Tobą na długie lata. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo. Wysuszone, niezabezpieczone odpowiednimi środkami drewno z upływem czasu kruszeje i pojawiają się na nim widoczne drzazgi. Spotkanie z takimi elementami to z pewnością nic przyjemnego ani dla Ciebie, ani tym bardziej dla Twoich dzieci czy zwierzaków domowych.

Poniżej przedstawiamy pięć podstawowych zasad pielęgnacji mebli ogrodowych. Stosuj się do nich i ciesz się swoimi meblami przez długie lata.

1. Dbaj każdego dnia – meble odwdzięczą Ci się za to!

Przede wszystkim zadbaj o codzienną pielęgnację i utrzymanie mebli w czystości. Przecieraj je regularnie wilgotną szmatką z użyciem delikatnego detergentu. To może być płyn do czyszczenia mebli o prostym składzie lub woda z octem. Na rynku znajdziesz wiele specjalnych środków do czyszczenia mebli ogrodowych w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. W przypadku mebli drewnianych istotne będzie natłuszczenie powierzchni, które będzie zapobiegać przed nadmiernym wysuszaniem mebla. Dobrze sprawdzą się środki, które w składzie mają wyciąg z wosku pszczelego. Pamiętaj też, że meble drewniane i rattanowe nie lubią wilgoci, więc czyść je wilgotną – nie mokrą – szmatką. Ważne, by woda mogła szybko odparować z ich powierzchni.

2. Chroń meble przed wiatrem i deszczem

Codzienna pielęgnacja mebli ogrodowych to nie tylko regularne mycie ich powierzchni. Twoje meble na co dzień będą narażone na działanie warunków atmosferycznych. Smagane silnym wiatrem, będą w kontakcie także z deszczem i gradem. Zaopatrz się w specjalny futerał ochronny na meble lub po prostu używaj kawałka plandeki bądź grubszej folii do ich przykrywania. Okrywaj je zawsze na noc (nigdy nie wiesz czy piękny, ciepły wieczór nie przerodzi się w nocy w gigantyczną ulewę).

3. Uwaga na mróz!

Osłaniaj je także wtedy, gdy wyjeżdżasz na dłużej, a na pewno chowaj w bezpieczne miejsce na okres zimowy. Oddziaływanie bardzo niskich temperatur i zaleganie warstw śniegu nie służy meblom, niezależnie czy to meble drewniane, rattanowe, czy wykonane z tworzywa sztucznego. Latem, gdy słońce praży najsilniej staraj się unikać całodziennej ekspozycji mebli na słońce. Promienie UV oraz wysoka temperatura także niekorzystnie wpływają na kondycję materiałów. Korzystaj więc z parasoli ogrodowych, markiz zacieniających lub żagli wykonanych z przewiewnej, jasnej tkaniny. Nie dość, że ochronisz tym swoje meble, to ulżysz sobie w upalne dni – nie wspominając o walorach estetycznych!

4. Regularnie odświeżaj warstwę ochronną

Jeśli Twoje meble ogrodowe wykonane zostały z drewna lub rattanu, to pamiętaj, że raz polakierowane, zaolejowane czy zabejcowane powierzchnie musisz regularnie odświeżać. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Co to w praktyce oznacza? W przypadku mebli z drewna, które fabrycznie pokryte były warstwą bejcy lub oleju do drewna, powtarzaj ten proces co roku. Najlepszym momentem będzie koniec sezonu, a więc wczesna jesień, kiedy warunki atmosferycznie nie są jeszcze aż tak nie sprzyjające. Ważne, byś zdążył przed zimą.

Ważne!

Impregnowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, jest niesamowicie ważne. Bejca czy olej wnikają w strukturę drewna i tym samym tworzą od wewnątrz powłokę ochronną.

Jeśli Twoje meble są lakierowane, to ich konserwacja może odbywać się nieco rzadziej niż raz do roku. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób na co dzień dbasz o kondycję swoich mebli – czy chronisz je przed deszczem, słońcem i skrajnymi temperaturami. Jeśli jednak zauważysz łuszczący się lakier lub znaczące przetarcia – działaj natychmiast. Lepiej od razu zabezpieczyć materiał niż czekać aż zniszczenia będą nieodwracalne.

5. Gruntowną renowację przeprowadź zgodnie z zasadami

W „życiu” każdego mebla ogrodowego przychodzi zawsze taki moment, gdy gruntowna renowacja jest konieczna. Żeby pielęgnacja mebli ogrodowych była skuteczna, stosuj się do kilku podstawowych zasad. 

Zanim przystąpisz do powtórnego malowania, lakierowania, olejowania czy bejcowania, pozbądź się starej warstwy wierzchniej. Szczególnie, gdy stara farba już się kruszy i łuszczy. Zeszlifuj powierzchnię do zera i wygładź ją papierem ściernym. Na tym jednak nie koniec. Przed finałowym etapem powinieneś odtłuścić dokładnie powierzchnię. To niezbędny element, który wpłynie na przyczepność środka, którym pokryjesz mebel. Zrób to za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnie przeznaczonych do tego celu środków, które znajdziesz w ofercie producentów takich specyfików. Później wystarczy miękka szmatka nasączona wybranym płynem i gotowe. Na tak przygotowaną powierzchnię możesz dopiero położyć wybrany środek ochronny.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły