• Poradnik

zaktualizowano

Czy meble rattanowe można malować?

Meble rattanowe zdobią tysiące tarasów, balkonów i polskich ogrodów. Polski klimat nie obchodzi się jednak z nimi zbyt łaskawie, dlatego co jakiś czas warto zadbać o ich kondycję. Zastanawiasz się jak to zrobić, oraz czy meble rattanowe można malować? Odpowiedź w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak dbać o meble rattanowe?
  • Czy meble rattanowe można malować?
  • Jak przygotować powierzchnię mebli rattanowych do malowania?
  • Jak malować meble rattanowe?

Jak dbać o meble rattanowe?

Jeśli meble rattanowe to element wyposażenia Twojego tarasu lub ogrodu, to dobrze wiesz, jak istotną kwestią jest dbanie o ten rodzaj materiału. Codzienna ekspozycja na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, słońce i promienie UV, wiatr to czynniki, które powodują, że meble się starzeją i niszczeją. Ale nie jesteś bezbronny i możesz zadbać o swoje meble. 

Przede wszystkim pamiętaj, aby chronić je przed deszczem. Gdy nadciąga ulewa używaj specjalnych pokrowców, które zasłonią Twoje meble. Nie zapominaj też o przykrywaniu ich na noc – nigdy nie wiesz, czy nie spadnie nieoczekiwany deszcz. Jeśli jednak zdarzy się, że Twoje meble zamokną, wtedy staraj się je możliwie najszybciej wycierać do sucha.

Gdy zbliża się koniec sezonu, a Ty masz taką możliwość, to najlepiej, jeśli schowasz swoje meble rattanowe do garażu/piwnicy lub innego, bezpiecznego i przede wszystkim suchego (!) pomieszczenia. 

Oczywiście ciężko jest osłaniać meble przed słońcem – w końcu przez wiele miesięcy z utęsknieniem czekamy na słońce – ale jest inny sposób na ich ochronę przed promieniami słonecznymi – malowanie odpowiednimi środkami!

Malowanie mebli rattanowych – czy to możliwe?

Jak najbardziej! Na szczęście na rynku masz do wyboru mnóstwo odpowiednich środków, dzięki którym po pierwsze zabezpieczysz rattan, a dodatkowo nadasz mu piękny wygląd i nadasz ulubiony kolor. Proces malowania mebli rattanowych w zasadzie niewiele różni się od malowania mebli z litego drewna. Nie jest to nic trudnego i poniżej pokażemy Ci, jak w kilku krokach wykonać to samodzielnie w domowych warunkach.

Krok 1. – przygotowanie powierzchni

Na początek dokładnie oczyść meble z wszelkich zanieczyszczeń. Wykorzystaj w tym celu szmatkę namoczoną wodę z płynem – np. do naczyń. Jeśli masz do czynienia z silniejszymi zabrudzeniami, użyj szczoteczki lub gąbki z ostrym wykończeniem. Uważaj, żeby nie przemoczyć mebla. Rattan chłonie wodę mocniej niż inne materiały, dlatego nie zalewaj go wodą. Twoja szmatka lub gąbka powinna być wilgotna – nie cieknąca.

Gdy pozbędziesz się zabrudzeń czas na pozbycie się starej warstwy farby lub lakieru. Dlaczego to takie ważne? Prawdopodobnie stare warstwy już się łuszczą i w wielu miejscach kruszą się. Jeśli nie pozbędziesz się tego, wówczas nowa warstwa farby nie będzie miała szans utrzymać się na powierzchni.

Aby pozbyć się resztek farb i lakierów użyj papieru ściernego o średnim uziarnieniu. Jeśli w niektórych miejscach farba jest oporna – użyj skrobaka. Po tym etapie oczyść meble z pyłu i kurzu oraz odtłuść powierzchnię – na przykład benzyną ekstrakcyjną. To zwiększy przyczepność nowej warstwy farby i lakieru.

Uff… Twoja powierzchnia oczyszczona – czas pierwszy etap malowania.

Krok 2. – gruntowanie powierzchni

Ale jest to malowanie wstępne, do którego użyj farby gruntującej. Czemu to służy? Gruntowanie powierzchni gwarantuje przyczepność emalii, farby czy lakieru. Tak samo postępuje się w przypadku malowania drewna, metalu czy ścian. Nie pomijaj tego etapu – Twoje meble odwdzięczą Ci się za to.

W zależności od formy Twoich mebli, do nakładania farby gruntującej możesz użyć pędzla lub środka w sprayu. Ten drugi sposób szczególnie przypadnie Ci do gustu, jeśli Twoje meble mają bardziej skomplikowane formy i zwykłym pędzlem byłoby Ci ciężko dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Krok 3. – malowanie mebli rattanowych

Nareszcie gwóźdź programu, czyli malowanie mebli rattanowych. Zanim sięgniesz po puszkę farby lub lakieru, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim wybierz taki środek, który przeznaczony jest zewnętrznych zastosowań. Skład takich środków daje gwarancję zabezpieczenia malowanych powierzchni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. 

Druga sprawa – to wybór środka. Jeśli chcesz zmienić zupełnie kolor swoich mebli, to wybierz odpowiednią farbę. Jeśli jednak chcesz wyłącznie zabezpieczyć meble i cenisz sobie ich naturalny kolor, to najlepszym rozwiązaniem będzie lakierobejca. Wybierz wówczas tę bezbarwną.

Ostatnia sprawa to technika malowania, czyli to, w jaki sposób będziesz nakładał emalię. Najpopularniejsza metoda do pędzel, ale polecamy również różnego rodzaju wałki wykonane z gąbeczki. 

Warto wiedzieć!

Dużo prościej będzie nakładać emalię pędzlem, jednak musisz pamiętać, że pędzle gubią włosie, przez do praktyczniejszym wyborem będzie wałeczek, który nie gubi włosia – najlepiej w formie gąbki.

Polecamy też farby w sprayu, które pozwolą dotrzeć w każdy zakamarek mebla.

Malowanie zawsze wykonuj dwukrotnie. Zachowaj odstęp między nakładaniem kolejnych warstw. Jak długo? To zależy od tego, co sugeruje producent wybranego przez Ciebie specyfiku, dlatego zawsze czytaj etykiety i postępuj zgodnie z zaleceniami, które tam znajdziesz.

Krok 4. – Co dalej po malowaniu?

Zanim zaczniesz na nowo używać swoich mebli, pozwól dobrze wyschnąć emalii. Zadbaj o to, żeby meble w tym czasie nie przebywały w zbyt wysokiej ani zbyt niskiej temperaturze oraz nie były narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły