• Pokój dziecięcy
  • Pomieszczenia
  • Poradnik

zaktualizowano

Dlaczego warto postawić na sosnowe łóżeczka dziecięce?

Zarówno rodzice oczekujący przyjścia na świat swojej pierwszej pociechy, jak i ci, którzy wychowują starszaki co pewien czas stają przed koniecznością wyboru dziecięcego łóżka. Możliwości jest naprawdę wiele, wydaje się więc, że trudno będzie podjąć decyzję. Czy faktycznie? Czasem najlepsze są najprostsze rozwiązania! Przeczytaj i sprawdź, dlaczego warto postawić na sosnowe łóżeczka dziecięce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się sosnowe łóżeczka dziecięce?
  • Jak sosnowe drewno wpływa na organizm człowieka?
  • Na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz drewniane łóżeczko dla malucha?
  • Jakie dodatki do łóżeczka mają znaczenie?

Sosnowe łóżeczka dziecięce – to je wyróżnia!

Drewniane meble to świetny wybór do pokoju dziecka! Dlaczego? Przede wszystkim, drewno jest naturalnym, trwałym surowcem, który właściwie nie wywołuje u dzieci alergii. Wśród różnych rodzajów drewna, najczęściej wybieranym jest drewno sosnowe. Wynika to z kilku jego cech.

  • Sosna jest lekka – wykonane z niej meble łatwo więc przenosić, przestawiać i samodzielnie składać. Sosnowe łóżeczka dziecięce są przy tym bardzo trwałe!
Łóżko piętrowe domek z drabinką na środku Hania
  • Drewno sosnowe jest materiałem dobrze nadającym się do obróbki. Jest dość elastyczne, łatwo więc nadać mu pożądany, nawet fantazyjny kształt.
  • Sosna jest materiałem wytrzymałym – jest odporna na ściskanie, ścieranie, zgniatanie i rozciąganie. Przetrwa więc wybryki maluchów takie jak skakanie, wspinanie się i ciągnięcie za barierkę.
  • Drewno sosnowe jest wreszcie materiałem tanim. Zarówno jego transport, jak i produkcja mebli nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów – a to przekłada się na korzystne ceny gotowych produktów.

Warto wiedzieć!

Sosnowe łóżeczka dziecięce składane są z drewna bezsękowego albo takiego z sękami. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest taka, że drewno z sękami jest tańsze, ale mniej wytrzymałe i łatwiej pęka. Dobrze jest wiedzieć o tym i dokładnie sprawdzić przed zakupem typ drewna.

Szczególne cechy drewna sosnowego

Łóżeczka dziecięce z drewna sosnowego są wyborem wartym rozważenia nie tylko z praktycznego punkty widzenia. Sosna ma również wiele właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Przede wszystkim drewno sosnowe nie elektryzuje się, a co za tym idzie nie przyciąga kurzu. Sosnowe łóżeczka dziecięce łatwo więc utrzymać w czystości i są bezpieczne dla małych alergików!

Druga ważna kwestia to olejki eteryczne wydzielane przez rosnące sosny. Zapach tych olejków ma działanie rozluźniające i oczyszczające. Oczywiście, sosnowe łóżeczka dziecięce nie pachną tak intensywnie, jak przygotowane olejki albo wciąż rosnące w lesie drzewa. Nawet jednak po obróbce drewno wydziela odrobinę woni i poniekąd naturalnie „filtruje” powietrze w dziecięcym pokoju.

Łóżko dziecięce Blox 3

Trzecia cecha drewna sosnowego to jego higroskopijność. Drewno to może wchłaniać wilgoć, ale też oddawać jej nadmiar. W ten sposób przyczynia się do kontrolowania poziomu wilgotności w najbliższym otoczeniu.

Wybieramy łóżeczko idealne, czyli o czym trzeba pamiętać

Sosnowe łóżeczka dziecięce dostępne są w całej gamie wzorów i kolorów. Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, takie jak możliwość przechowywania rzeczy w głębokich szufladach na spodzie albo odsuwane szczebelki, które pozwalają zamienić łóżeczko niemowlęcia w pierwszy tapczanik starszaka. Jak się w tym nie pogubić i dokonać trafnego wyboru? Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

Na początek zastanów się, jaki mebel jest Ci potrzebny. Czy ma to być proste łóżeczko dla niemowlęcia, czy też wolisz wybrać nieco większy mebel, który „urośnie” wraz z dzieckiem? Czy przyda Ci się dodatkowe miejsce do przechowywania, czy jest ono zbędne? A może szukasz łóżeczka, które w ciągu dnia będzie stanowiło element domowego placu zabaw? W takim przypadku zamiast najprostszego modelu postaw na łóżeczko z tablicą suchościeralną albo… zjeżdżalnią!

Druga ważna kwestia to normy bezpieczeństwa. Sprawdź, czy łóżeczko zostało starannie wykonane i nie ma ostrych krawędzi albo wystających sęków, które mogłyby rozciąć delikatną skórę Twojego dziecka. Jeśli wybierasz model lakierowany albo malowany, upewnij się, że zastosowano farby z atestami, odpowiednie do kontaktu z małymi dziećmi. Zwróć też uwagę na rozstaw szczebelków w łóżeczku niemowlęcym – optymalnie powinno to być ok. 6 cm.

Łóżko dziecięce Blox 1

Ważne!

Kiedy sprawdzasz zgodność łóżeczka z normami jakości, przede wszystkim zwróć uwagę na dwie z nich: PN-EN 716-1:1999 i PN-N 1130-1-2001.

Dodatki do łóżeczka, dzięki którym maluch prześpi noc

Dobrze wiemy, jak trudno sprawić, by maluchy przesypiały noce! Warto jednak zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które zwiększą szanse dzieci (i rodziców!) na spokojny sen. Może Twoja pociecha również je polubi?

Zaopatrz się więc w wygodny materac do łóżeczka. Bardzo dobrze sprawdzają się tu hipoalergiczne materace z wysokiej jakości pianki. Równie odpowiednie będą też tradycyjnie wybierane przez rodziców materace kokosowe i kokosowo-gryczane.

Na komfort snu wpływa także to, co włożysz do łóżeczka! W pierwszych miesiącach życia maleństwa, nie przesadzaj z dodatkami. Wystarczy, jeśli poza materacem w łóżeczku znajdzie się mięciutki kocyk, otulacz albo śpiworek do spania. Dopiero z czasem wprowadzaj dodatkowe elementy, takie jak poduszki i maskotki.

Sosnowe łóżeczka dziecięce to element wyposażenia pokoju malucha, który pojawia się w bardzo wielu domach. I słusznie! Takie łóżeczka są bezpieczne, solidne, a przy tym – można kupić je w atrakcyjnych cenach. Jeśli więc czeka Cię zakup łóżeczka dla malucha lub starszaka, rozważ te wykonane z sosnowego drewna!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły