• Łazienka
  • Pomieszczenia

zaktualizowano

Drewniany blat do łazienki — co musisz wiedzieć? 

Współczesne aranżacje łazienek są coraz częściej przedłużeniem stylu panującego w całym domu. Łazienka nie jest jedynie miejscem, w którym dba się o higienę. To przestrzeń relaksu, nierzadko nawiązuje do luksusowych wystrojów gabinetów SPA. Do materiałów, które nadają wyjątkowego charakteru łazience należą: marmur, szkło i bohater dzisiejszego artykułu- drewno. Zostań z nami, by dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze o drewnie w łazience.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co należy wiedzieć przed zakupem drewnianego blatu?      
  • Jakie zalety i wady ma drewniany blat pod umywalkę?
  • Jakie drewno wybrać do łazienki?
  • Z czym połączyć drewno w łazience?
  • Jak zabezpieczyć drewniany blat do łazienki?
  • Drewniany blat do łazienki – opinie. Czy warto się nimi sugerować?

Łazienka z drewnianym blatem

Umywalka zamontowana bezpośrednio do ściany to już rzadkość. Za to drewniany blat do łazienki to bardzo modne rozwiązanie. Aranżacje w drewnie są niezwykle eleganckie i jednocześnie praktyczne. Blat może posłużyć na przykład do przechowywania kosmetyków. Oprócz estetycznego aspektu, drewniany blat pod umywalkę ma też tę przewagę nad np. blatem kamiennym: możesz go samodzielnie dociąć w domu przy użyciu podstawowych narzędzi.

Drewno zadomowiło się w łazience od momentu, kiedy modny stał się styl skandynawski. Łazienka z drewnianym blatem króluje również w aranżacjach loftowych i eklektycznych.

Ujął Cię za serce drewniany blat pod umywalkę? Jednocześnie obawiasz się tego, jak sprawdzi się to rozwiązanie w wilgotnych warunkach? Nie martw się! Podpowiemy Ci, jak zadbać o jego estetykę.

Nie jest tajemnicą, że drewno nie lubi się z wodą. Współczesne technologie pozwalają jednak skutecznie zabezpieczyć drewniany blat do łazienki. Głównym kryterium doboru powinien być jednak gatunek drewna, z którego wykonano blat. Egzotyczne gatunki drewna cechują się niskim współczynnikiem skurczu i nienasiąkliwością. Zawartość olejków i żywic zapewnia odpowiedni poziom natłuszczenia. Najbardziej popularnymi gatunkami drzew egzotycznych są: teak, palisander, merbau, wenge czy bandi. Możesz wybierać również spośród gatunków rodzimych takich jak: modrzew, dąb, jesion, buk i wiąz.

Jeśli podoba Ci się drewniany blat do łazienki, a zniechęca Cię jego cena, możesz zdecydować się na blat fornirowany. To rozwiązanie łudząco podobne do blatu drewnianego, które powstaje na skutek pokrywania materiału drewnopodobnego cienkimi płatami drewna. Dzięki temu możesz mieć blat, który wygląda równie estetycznie jak drewno, przy jednocześnie niższej cenie. Musisz jednak wiedzieć, że blaty fornirowane mogą być bardziej narażone na działanie światła i wilgoci. Często też zmieniają kolor.

A może bambus?

Równie dobre parametry techniczne, które sprawdzą się w łazience, posiada bambus. To, co wyróżnia go spośród pozostałych gatunków drewna, to jego orientalne usłojenie. Dodatkowym atutem tego surowca jest jego waga. Jest nieco lżejszy niż tradycyjne gatunki drewna.

Blat drewniany do łazienki – jak zabezpieczyć przed montażem?

To pytanie, które spędza sen z powiek wielu wielbicielom niebanalnych aranżacji wnętrzarskich.

Łazienka z drewnianym blatem to dobry pomysł pod warunkiem, że będziesz pamiętać o jego systematycznej pielęgnacji. Zazwyczaj blaty przeznaczone do łazienek są odpowiednio zaimpregnowane. Jeśli jednak jesteś w posiadaniu swojego kawałka drewna, musisz pamiętać o jego gruntownym zabezpieczeniu z każdej strony. Krawędzi i spodu również.

Do zabezpieczenia blatów w łazience używa się najczęściej dwóch materiałów: oleju i lakieru. Wykończenie, jakie uzyskasz po zastosowaniu jednego i drugiego oraz późniejsza renowacja zaważy pewnie na Twoim wyborze.

Blat drewniany do łazienki – jak zabezpieczyć go olejem? Ta metoda jest niezwykle łatwa w aplikacji. Dzięki niej uzyskasz naturalny efekt bez widocznej powłoki na powierzchni. To rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie naturalne i surowe wykończenie.

Impregnacja olejem

Olej nałóż pędzlem albo miękką ściereczką. Preparat nakładaj wzdłuż usłojenia. Po tym odczekaj około godzinę, by preparat mógł wniknąć wewnątrz drewna. Następnie papierowym ręcznikiem zbierz z powierzchni nadmiar oleju. Jeśli to pierwsza aplikacja, czynność powtórz po tym czasie.

Lakierowanie blatu

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z lakierem. Tu możesz wybierać pomiędzy lakierami matowymi, półmatowymi i błyszczącymi. Lakier pozostawia na powierzchni widoczną powłokę. O ile blaty olejowane z czasem ulegają wyblaknięciu, to te lakierowane mogą się łuszczyć i wycierać. Wadą tego sposobu impregnacji jest to, że nie można go miejscowo odnowić. Jeśli dojdzie do niewielkiego uszczerbku lakieru, który może powodować nasiąkanie wilgocią, musisz nałożyć nową warstwę lakieru na całą powierzchnię blatu.

Blat drewniany do łazienki- jak zabezpieczyć go w codziennej pielęgnacji?

Blaty zabezpieczone olejem są niestety bardziej wymagające niż te potraktowane lakierem. Unikaj stawiania na nich mokrych przedmiotów (mydelniczka, kubek na szczoteczki). Powstałą wilgoć od razu wycieraj do sucha. W pierwszym roku zabiegi ponownego olejowania przeprowadzaj co 3-6 miesięcy. W kolejnych latach możesz robić to rzadziej, bo po tym czasie drewno wchłonęło zapewne dość sporo preparatu.

Pro Tip

By na dłużej zachować olejowany blat w świetnym stanie, do czyszczenia używaj miękkiej, wilgotnej szmatki, a następnie wycieraj go do sucha.

O wiele mniej problemów w zakresie pielęgnacji sprawia blat lakierowany. Lakier zatrzymuje wodę i umożliwia usunięcie zabrudzeń. W tym przypadku nie musisz się martwić o plamy, które mogłyby powstać w przypadku pozostawienia wilgoci na powierzchni blatu. Jedyne, o czym musisz pamiętać to ochrona powierzchni przed uszkodzeniami twardymi bądź ostrymi przedmiotami. Jeśli dojdzie do uszkodzenia mechanicznego, konieczne będzie ponowne zabezpieczenie całego blatu.

Twój drewniany blat do łazienki ma już ślady użytkowania i zastanawiasz się, kiedy ponownie go zaimpregnować? Ocena jest indywidualna i zależy od intensywności użytkowania oraz czynników, jakie na niego wpływają. Jeśli widzisz, że Twój blat stracił początkowy blask, nie zwlekaj i poświęć trochę czasu na jego odświeżenie.

Drewniany blat do łazienki – opinie

Nie brakuje osób, którym podoba się drewniany blat do łazienki. Opinie na temat użytkowania są różne, bo blat drewniany do łazienki to dla wielu osób wyzwanie. Ważne, żeby wiedzieć, jak zabezpieczyć jego powierzchnię i regularnie o nią dbać i pielęgnować. Ile osób, tyle opinii – warto sugerować się nimi, ale także realnie ocenić swoje możliwości podczas decydowania, jaki blat wybrać do łazienki. W końcu to Ty będziesz z niego korzystać.Z pewnością bezpieczniejszą opcją jest wybór mebli łazienkowych z imitacją drewna, które znajdziesz w naszym sklepie.

Drewniany blat do łazienki – aranżacje

Drewno zawsze wnosi do pomieszczenia poczucie przytulności i ciepła. Ten ponadczasowy surowiec możesz poddawać dowolnej obróbce i renowacji w zależności od potrzeb. Łatwo również dopasujesz go do zaprojektowanej przestrzeni, gdyż jest stosunkowo miękkie. Możesz eksperymentować także z jego barwą. A jak zaprojektować łazienkę, by drewniany blat był spójny z resztą aranżacji?

Naszą propozycją będą proste, niezbyt duże, białe kafelki z ciemną fugą, np. grafitową. Drewniany blat w odcieniach ciepłego drewna, czarne baterie do białej umywalki. Nawiązaniem do drewnianego blatu może być lustro w drewnianej oprawie oraz również drewniana otwarta szafka. Jeśli myślisz o drewnie w łazience, ale obawiasz się wymagającej pielęgnacji, możesz zainwestować w drewniane półki na ścianę. Rewelacyjnym rozwiązaniem będzie połączenie drewna z licami starej cegły czy z betonem.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły