• Poradnik

zaktualizowano

Garderoba w sypialni za ścianką — jak zaaranżować?

Chyba marzeniem każdego jest garderoba w sypialni – za ścianką czy też po prostu jako duża, przestronna szafa. Jeśli planujesz aranżację dyskretnej garderoby na ścianką, to podpowiemy Ci, w jaki sposób sprytnie ją zaaranżować. Oto nasze propozycje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy garderoba w sypialni za ścianką to duże wyzwanie aranżacyjne?
  • Czy lepiej postawić na drzwi, czy otwartą przestrzeń garderoby?
  • Jak krok po kroku zaaranżować garderobę przy sypialni?

Ukryta garderoba w sypialni – sposób na idealny porządek

Garderoba w sypialni za ścianką to rozwiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Zazwyczaj szanse na wygospodarowanie takiej przestrzeni mają osoby, które mieszkają w domach. Przeciętne mieszkanie w bloku raczej nie daje tych możliwości z uwagi na nieduży metraż pokoju. Jeśli jednak jesteś tym szczęśliwcem i Twoja sypialnia ma wyodrębnione dodatkowe pomieszczenie lub metraż sypialni pozwala na taki zabieg, z pewnością zastanawiasz się, co zrobić, by idealnie zaaranżować taką przestrzeń. W końcu garderoba przy sypialni ma przede wszystkim pełnić funkcję porządkującą wiecznie gromadzący się nieład.

Garderoba w sypialni za ścianką – z drzwiami czy bez?

Zacznijmy od wydzielenia przestrzeni, a właściwie od wyznaczenia granicy między sypialnią a garderobą. Do wyboru masz kilka opcji: zamykane drzwi na klamkę, drzwi przesuwne, drzwi harmonijkowe, kotara lub zasłona. No i ostatnia możliwość – pozostawienie otwartej przestrzeni. Na co się zdecydować? Jak zwykle – to zależy. Ukryta garderoba w sypialni może być pomieszczeniem, którego granicę wyznacza otwarta przestrzeń, płynnie łącząca sypialnię z garderobą. Takie rozwiązanie rekomendujemy, gdy nie masz problemu z utrzymaniem porządku w garderobie i nie będzie Ci przeszkadzać widok wieszaków z ubraniami. Ta opcja sprawdzi się także w sytuacji, gdy wejście do garderoby znajduje się w takim miejscu, że nie rzuca się w oczy po przekroczeniu progu sypialni czy też z pozycji leżenia w łóżku.

Zamknięta za drzwiami garderoba z kolei to po pierwsze uporządkowanie przestrzeni, ale także bardzo estetyczne oraz praktyczne rozwiązanie. Rodzaj drzwi będzie uzależniony od możliwości przestrzennych. Jeśli metraż jest spory, to możesz użyć tradycyjnych drzwi. Jeśli jednak miejsca nie masz aż tak wiele, najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne czy składane harmonijkowo. W wersji najbardziej budżetowej sprawdzi się po prostu zasłona/kotara. To z resztą bardzo przytulne rozwiązanie.

Warto wiedzieć !

Pamiętaj tylko, żeby drzwi czy zasłona współgrały stylistycznie z pozostałym umeblowaniem sypialni. Zadbaj o to, bo dzięki temu uzyskasz spójne wnętrze.

Garderoba przy sypialni – aranżujemy wnętrze

Przejdźmy do najważniejszego etapu – czyli aranżacji wnętrza Twojej garderoby. Ukryta garderoba w sypialni może pomieścić naprawdę sporo ciuchów, butów oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Kluczem do sukcesu jest mądre zagospodarowanie przestrzeni. Jeśli chcesz, by Twoja garderoba w sypialni za ścianką spełniła swoją funkcję, zastosuj się do tych wskazówek:

  • Oceń, jak wiele masz ubrań, które powinny wisieć na wieszakach. Dopiero gdy będziesz to wiedział, rozplanuj liczbę i usytuowanie drążków. Nie zapomnij o długich płaszczach i sukienkach do kostek – one będą wymagały wysokiej na dwa „piętra” przestrzeni.
  • Wykorzystaj każdy centymetr powierzchni. Nawet wąska garderoba w sypialni może spełnić swoją funkcję. Stwórz półki pod sam sufit, żeby nie marnować miejsca. 
  • Lepiej sprawdzi się więcej mniejszych półek niż kilka większych, ponieważ to pomoże w utrzymaniu porządku. Nie będziesz musiał się przekopywać przez stos ciuchów wyciągając coś z samego spodu.
  • Oprócz półek, zaprojektuj także szuflady i wieszaki na spodnie. Każde z tych elementów będzie przydatne i pomoże Ci sprawnie uporządkować wszystkie przedmioty. Na otwartych półkach ułożysz T-shirty, bluzy i bluzki. Szuflady sprawdzą się w przypadku bielizny, a zawieszone na wieszakach spodnie nie będą pomięte.
  • Zainwestuj w praktyczne segregatory, pudełka i koszyki. W małych pudełkach będziesz mógł trzymać drobiazgi, takie jak biżuteria, spinki, krawaty, muchy. Segregatory z przegródkami to praktyczne wyposażenie szuflad z bielizną. Dzięki temu różne rodzaje bielizny nie będą się ze sobą mieszać.

Ukryta garderoba w sypialni, którą należy doświetlić

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Oświetlenie! Garderoba w sypialni za ścianką najpewniej będzie „ślepym” pomieszczeniem, czyli bez dostępu do źródła dziennego światła. Właśnie dlatego ważne jest, by odpowiednio doświetlić to niewielkie wnętrze. Jak to zrobić? Zazwyczaj wąska garderoba w sypialni, choć niewielka, potrzebuje kilku źródeł światła. Na suficie dobrze sprawdzi się duży plafon, który dobrze doświetli całe pomieszczenie. Producenci mebli oferują bardzo ciekawe i praktyczne systemy oświetlenia wewnątrz szaf i szuflad. Takie niewielkie doświetlenie w przestrzeni wewnątrz mebli znacząco zwiększy Twój komfort korzystania z tego miejsca. Dodatkową opcją są punktowe reflektory, które możesz umieścić na ścianie, jeśli tylko masz taką możliwość.

Sypialnia na poddaszu z garderobą – jak się z tym zmierzyć?

Dużo prościej jest aranżować wnętrze o klasycznych proporcjach. Co, jeśli Twoja sypialnia mieści się na poddaszu i do czynienia masz ze skosami? Garderoba w sypialni za ścianką ze skosami nie musi być zmorą. Podejdź do tematu koncepcyjnie i zamiast gotowych systemów meblowych postaw na meble na wymiar. To nie musi być nic skomplikowanego i zaawansowanego. Prawdopodobnie prostą konstrukcję z desek bądź płyty MDF wykonasz samodzielnie, jeśli tylko dysponujesz odpowiednim sprzętem. 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły