• Poradnik

zaktualizowano

Jak idealnie dobrać zasłony do okna?

Zasłonki przestały pełnić funkcję jedynie przesłony. Coraz częściej znajdują zastosowanie także jako dekoracja. Warunkiem jest trafny dobór zasłon do okna oraz zgranie ich z wystrojem pokoju dziennego lub innego domowego wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę, by stworzyć takie perfekcyjne dopasowanie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką role we wnętrzach pełnią zasłony?
  • Czym sugerować się decydując o ich wyglądzie?
  • Jak dopasować zasłony pod względem wielkości do okna?

Dlaczego warto „przeprosić się” z zasłonami w oknach?

Wraz z pojawieniem się praktycznych rolet zasłony poszły w odstawkę. 

Dawniej ich zadaniem było przede wszystkim:

  • zaciemnianie wnętrza na czas nocnego wypoczynku, 
  • zabezpieczanie go przed nadmiernym nasłonecznieniem w ciągu dnia,
  • ochrona prywatności domowników. 

Nie bez znaczenia była rosnącą popularność minimalizmu w aranżacjach. Konstrukcja oraz sposób montażu rolet są bardzo dyskretne. Zasłony potrzebują więcej przestrzeni.Moda na dodatki tworzące we wnętrzach ciepły, przyjazny klimat sprawiła, że tradycyjne okienne przesłony powróciły do łask. Tekstylia to sprawdzony patent na wprowadzenie do wystroju przytulności, stworzenie w nim warunków sprzyjających relaksowi.

Czym kierować się wybierając zasłony do swojego wnętrza?

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Dobór zasłon do okna nie sprowadza się jedynie do podjęcia ustaleń w sprawie koloru tkaniny, czy zdobiącego ją wzoru. Pozostaje jeszcze kwestia ich wymiarów, a także sposobu montażu.

Zanim poddasz szczegółowej analizie każdą z wymienionych kwestii, postaraj się doprecyzować rolę zasłon w Twoim wnętrzu. 

Zasadniczo zasłony można podzielić na:

  • zaciemniające 

Można je rozumieć jako kotary wykonane z mięsistych tkanin. Jeżeli mocne zaciemnienie pomieszczenia nie jest konieczne, materiał nie musi być bardzo gruby. Takie przesłony, aby mogły spełniać swoją funkcję, powinny obejmować całe okno. 

Coraz więcej osób decyduje się na zasłony typu blackout uszyte ze specjalnych tkanin. Niektóre spośród nich potrafią zablokować nawet 95% promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia przez okno. 

  • dekoracyjne

Mowa jest o zasłonkach wykonanych ze zwiewnych tkanin przepuszczających światło np. tiulu, woalu, czy szyfonu. Na ogół wraz z nimi występują rolety, więc ich delikatna struktura, czy niewielka szerokość nie stanowią problemu. Zasłony dekoracyjne są upinane i zawieszane po to, by okno nie było puste, a wystrój zyskał stylowy akcent.

Czy struktura materiału na zasłony ma znaczenie?

Przy doborze zasłon do okna warto wziąć pod uwagę, jak duża ilość promieni słonecznych wpada przez nie do środka. Gdy priorytetem jest tłumienie światła, lepszą opcję stanowią tkaniny o zwartej strukturze włókien np. welur, aksamit lub żakard. Taka zasłona znakomicie będzie sprawowała się w sypialni, gdzie światło z zewnątrz może zakłócać sen. 

Warto wiedzieć!

Zasłony z grubych materiałów, podobnie jak te z dużymi ornamentami wymagają przestrzeni. Gdy pojawią się w niewielkim wnętrzu, mogą zmniejszyć je optycznie oraz przytłoczyć jego wystrój.

Tafta, jedwab lub len lepiej sprawdzi się, gdy mocne zaciemnienie nie jest wskazane. Tak lekkie zasłonki możesz zainstalować w dziecięcym pokoju lub salonie. Będą rozpraszały i zmiękczały światło, dzięki czemu pomieszczenie pozostanie widne.

Wygląd zasłon, a estetyka aranżacji

Chcesz, by zasłony podkreślały charakter stworzonego przez Ciebie wystroju? Ich kolor (ewentualnie wzór) zgraj z tym, który wiedzie prym w dodatkach. Dzięki temu uda Ci się ciekawie go urozmaicić. 

Możesz wykorzystać zabarwienie zasłon, by wprowadzić mocny akcent do wnętrza. I odwrotnie — zasłony w stonowanym kolorze są w stanie uspokoić pełną charakteru aranżację.

Dobór zasłon do okna — jaka ilość tkaniny będzie potrzebna?

Kluczowe znaczenie podczas doboru zasłon do okna ma ustalenie ich wymiarów. Warto być przy tym bardzo precyzyjnym. 

Zasłony mogą sięgać:

  • do linii parapetu lub 10 cm poniżej niej,
  • do podłogi.

W jaki sposób określić długość zasłonek sięgających do posadzki? Zmierz odległość od miejsca ich umocowania na karniszu, aż do wysokości ok. 1 cm nad podłogą. W eleganckich, wysmakowanych wystrojach (na ogół przestronnych salonów) coraz częściej występują długie, powłóczyste zasłony miękko układające się na podłodze. 

Zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu? Zmierz odległość od karnisza, aż do samej podłogi. Do otrzymanej wartości dodaj ok. 3-5 cm. W przypadku miękkich tkanin zapas może być dłuższy. Gdy materiał jest sztywny, a przez to źle się układa, warto odrobinę go zredukować.

Warto wiedzieć!

Tak długie, powłóczyste zasłony mogą być kłopotliwe podczas zasłaniania okna, a także sprzątania. Nie są wskazane w domach z małymi dziećmi oraz czworonożnymi pupilami.O czym należy pamiętać przy doborze zasłon do okna pod względem szerokości? Te przeznaczone do dekoracji często są dosłownie skrawkiem materiału udrapowanym w artystyczny sposób. Zasłonki, które mają chronić wnętrze przed światłem oraz wścibskimi spojrzeniami, powinny być odpowiednio szerokie. 

Pozostaje jeszcze tylko ustalenie, czy tkanina ma być mocno pomarszczona? Kotary umocowane klasycznie (np. na żabkach, agrafkach lub haczykach) muszą być szersze. Tylko wtedy materiał będzie ładnie falował. Żeby było to możliwe, szerokość tkaniny powinna być 2-krotnie, a może nawet 2,5-krotnie większa, niż długość samego karnisza. 

Pamiętaj, że ewentualny nadmiar lub niedobór materiału będzie miał duży wpływ na ogólne wrażenie estetyczne nie tylko aranżacji okna, ale i całego pokoju.

Jak Dobierać Zasłony do Sypialni?

Wybór zasłon do sypialni to nie tylko kwestia estetyki, ale także praktyczności. Pamiętaj, że sypialnia to miejsce, gdzie szukamy relaksu i odpoczynku, dlatego tkanina, kolor i rodzaj zasłon mogą wpływać na nasz sen. Wybierając zasłony do sypialni, warto rozważyć tkaniny o cięższych gramaturach, które zapewnią odpowiednią izolację akustyczną i blokadę światła. Kolory powinny być spójne z ogólnym stylem sypialni – delikatne, neutralne odcienie mogą przyczynić się do spokojnej atmosfery. Jeśli sypialnia jest urządzona w konkretnym stylu, zasłony powinny go dopełniać. Na przykład, w sypialni urządzonej w stylu wiejskim dobrze sprawdzą się zasłony z naturalnych tkanin, takich jak len.

Narożnik rozkładany do salonu Dragonis

Jakie Zasłony Pasują na Poddasze?

Aranżacja poddasza to często duże wyzwanie, ze względu na nietypowy kształt przestrzeni i skosy dachu. Zasłony mogą tu pełnić ważną rolę, zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Na poddaszu doskonale sprawdzą się zasłony typu rolety, które można dopasować do kształtu i wielkości okna. Są one łatwe w montażu i obsłudze, a także zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem. W przypadku wybierania tkaniny i koloru zasłon, pamiętaj o ogólnej zasadzie – jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, co może być korzystne w przypadku mniejszych poddaszy. Jeśli jednak chcesz stworzyć na poddaszu przytulne, kameralne miejsce, możesz rozważyć zasłony w ciemniejszych kolorach.

Jak Dobierać Szerokość Zasłon do Okna?

Dobierając szerokość zasłon, kluczowym aspektem jest to, aby zasłony były wystarczająco szerokie, aby w pełni zakryć okno, gdy są zamknięte. Zasada jest taka, że całkowita szerokość zasłon powinna być około 1,5 do 2 razy większa od szerokości okna. Ta dodatkowa szerokość zapewnia tzw. „pełnię” zasłon, tworząc efekt bogactwa i luksusu, a także zapewniając lepszą ochronę przed światłem i hałasem. Warto też zwrócić uwagę na to, jak daleko zasłony powinny sięgać poza krawędzie okna – zwykle rekomenduje się, aby były one szerokie na tyle, aby po zamknięciu kończyły się około 10-15 cm poza krawędziami okna. To nie tylko wygląda lepiej, ale także pomaga lepiej kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły