Jak idealnie wyczyścić szklane witryny? 

Czyszczenie szklanych witryn spędza Ci sen z powiek? W tym artykule znajdziesz szereg praktycznych porad, jak w prosty i szybki sposób wyczyścić witryny ze szkła i nie stracić przy tym głowy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie środki wykorzystać do czyszczenia szklanych witryn?
 • Jakich narzędzi do tego użyć?
 • Jak krok po kroku wykonać czyszczenie?
 • Czego unikać podczas mycia szklanych powierzchni?

Wydawać by się mogło, że utrzymanie szklanych powierzchni jest banalnie proste i nie wymaga większego nakładu energii, a zwykła szmatka i detergent przeznaczony do szkła wystarczą. Pewnie zdarzyło Ci się już nie jeden raz polerować przez wiele minut swoją przeszkloną witrynę w pokoju dziennym, zużyłeś cały stos bawełnianych ściereczek, a finalnie i tak pojawiły się one – smugi! W czym więc tkwi sekret i gdzie leży tajemnica na idealnie czyste szyby? Czytaj dalej!

Czyszczenie szklanych witryn – podstawowe zasady

W zasadzie czyszczenie szklanych witryn to nie jest żadna „rocket science” i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Na początku pamiętaj o złotej zasadzie, że dużo łatwiej jest utrzymywać w czystości niż sporadycznie czyścić zabrudzenia, z którymi trudniej się uporać. Ale doskonale wiemy, że życie pisze zupełnie inne scenariusze i po prostu nie zawsze to jest możliwe. W końcu na co dzień do ogarnięcia masz nie tylko sprzątanie, ale i robienie zakupów, przygotowywanie posiłków (i to bardzo często dla całej rodziny), obowiązki zawodowe i jakiś skrawek czasu dla siebie. Dlatego jeśli masz do czynienia z mocniejszymi zabrudzeniami szklanych powierzchni, to dziel swoją pracę na etapy. W pierwszym pozbądź się największych zabrudzeń, tłustych plam, a dopiero później wykonuj prace polerujące. W przeciwnym razie będziesz tylko rozprowadzać brud po powierzchni.

Zacznij od przygotowania narzędzi!

Na rynku znajdziesz mnóstwo specjalnych środków i przyrządów do czyszczenia powierzchni szklanych. Producenci wprost prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych i lepszych detergentów i akcesoriów, ale tak naprawdę nie potrzebujesz wiele, by czyszczenie szklanych witryn było szybkie i skuteczne.

Detergenty:

Do usuwania tłustych i bardziej uporczywych zabrudzeń możesz użyć:

 • najprostszego płynu do mycia okien,
 • płyn do mycia naczyń (będziesz musiał zrobić roztwór wodny – proporcje zależą tutaj od stanu zabrudzenia powierzchni, ale spokojnie na 3 litry wody wystarczy 10 ml płynu)
 • spirytus – tak, tak – to stara sprawdzona metoda na skuteczne pozbycie się tłustych plam
 • roztwór wody z octem – dla tych, którzy cenią sobie ekologiczne podejście

Przyrządy:

Masz już listę detergentów, z których możesz skorzystać, teraz czas na przyrządy, które posłużą Ci do mycia przeszklonych witryn.

 • Bawełniana szmatka (ona przyda się tylko na pierwszym etapie, gdy musisz usunąć duże, tłuste zabrudzenia).
 • Szmatka z mikrofibry
 • Ręcznik papierowy
 • Rękawiczki ochronne (zadbaj o swoje dłonie – nawet w kontakcie z naturalnymi i najbardziej ekologicznymi detergentami, narażasz swoją skórę na wysuszenie)

Przystępujemy do pracy!

Najpierw zacznij od pozbycia się najgorszych zabrudzeń. W tym celu użyj klasycznego płynu do szyb, którym możesz równomiernie spryskać zabrudzoną powierzchnię, a następnie bawełnianą szmatką, okrężnymi ruchami zbierz tłuste zabrudzenia.

Pro tip: Na tym etapie możesz użyć spirytusu, który doskonale potrafi uporać się z tłustymi plamami na szklanych powierzchniach. Nasącz nim solidnie bawełnianą szmatkę i w ten sposób postaraj się zetrzeć najgorsze zabrudzenia.

Gdy już pierwszy etap za Tobą, czas na skuteczne polerowanie. Jeśli w przeszłości miałeś do czynienia z nieznikającymi smugami, to prawdopodobnie albo nie pozbyłeś się najpierw tłustych zabrudzeń, albo na końcowym etapie używałeś nieodpowiedniej szmatki do ostatecznego polerowania. Bardzo ważne, aby to polerowanie odbywało się za pomocą tkaniny z mikrofibry bądź ręcznika papierowego. Ale uwaga! Nie każdy ręcznik papierowy będzie odpowiedni. Zwróć uwagę na to, by Twój wybór padł na możliwie najmniej pylący rodzaj, który nie zostawia żadnych drobinek papieru na szybie. Jeśli o to zadbasz lub postawisz na szmatkę z mikrofibry, to masz pewność, że ich struktura pozwoli Ci uniknąć smużenia na szybie.

Woda i ocet – idealny duet ekologiczny

Na tym etapie nadal możesz korzystać z klasycznego płynu do szyb, ale możesz wybrać także bardziej ekologiczny i skuteczny sposób, czyli roztwór wody z octem. Nie obawiaj się zapachu – ocet bardzo szybko paruje i już po chwili od zakończenia prac nie będziesz czuć jego specyficznego zapachu.

Przygotuj sobie w miseczce mieszankę w proporcjach 1:1. Użyj letniej wody (jej temperatura nie ma większego znaczenia dla finalnego efektu Twoich prac, jednak z uwagi na Twój komfort lepiej, żeby to nie była lodowata woda). Żeby ułatwić sobie pracę, przelej tę miksturę to zwykłego spryskiwacza (to może być puste opakowanie po płynie do szyb lub taki sam pojemnik jak do spryskiwania roślin). Dzięki temu dużo prościej będzie Ci się aplikować mieszankę na szybę. To także znacznie bardziej oszczędny sposób zużycia środka.

Spryskaj równomiernie powierzchnię, a następnie energicznymi, okrężnymi ruchami poleruj kawałek po kawałku każdą z szyb. Pamiętaj, żeby prace wykonywać w kierunku od dołu do góry. Unikaj chaotycznego poruszania szmatką bądź papierem po całej powierzchni. Ta sama zasada z resztą dotyczy etapu pierwszego, w którym pozbywasz się najpierw tłustych zabrudzeń.

Czego warto unikać

Wiesz już, w jaki sposób wykonać skuteczne czyszczenie szklanych witryn. Warto, byś wiedział dodatkowo, czego koniecznie unikać w pracach konserwujących takie powierzchnie. Unikaj silnych środków czyszczących, szczególnie tych, które w składzie mają kwasy, aceton czy benzynę. Jak ognia unikaj środków z drobinkami – nawet te najmniejsze spowodują mechaniczne mikrouszkodzenia powierzchni szklanej, co spowoduje zmatowienie powierzchni.

O autorze

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy