Jak łączyć kolory we wnętrzach — Meble Bogart podpowiada

Komponowanie kolorów w mieszkaniu – np. salonie, to nie lada wyzwanie. To szczególnie trudne, gdy lubisz mocne kolory, ale nie do końca masz wiedzę na temat tego, jak łączyć kolory we wnętrzach. Nie martw się – znamy się na tym całkiem nieźle i dziś zdradzimy Ci kilka sprawdzonych trików.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są podstawowe zasady łączenia kolorów?
  • Jak komponować intensywne, kontrastujące kolory?
  • Jak łączyć kolory harmonijne?
  • Jak dobierać kolory do monochromatycznej aranżacji?
  • Jak używać koła barw?

Dobieranie kolorów do wnętrza – podstawowe zasady

Gdy planujesz urządzanie wnętrza lub jego metamorfozę, dobrze zaplanuj użycie kolorów. Już na samym początku określ, w jakim kierunku chcesz pójść (czy będą to kolory podstawowe, kolory ziemi, jednolite brązy, a może jesteś odważny i nie boisz się eklektycznych, czasem szalonych połączeń?).

Nowoczesny narożnik z funkcją spania Lorien L

Niezależnie od tego, który azymut obierzesz, jest kilka uniwersalnych zasad, których warto się trzymać:

  • Decydując się na daną paletę kolorów, wybierz ten, który będzie motywem przewodnim i będzie go najwięcej w danym wnętrzu. Resztę potraktuj jako uzupełnienie. Dzięki temu zyskasz harmonijny projekt.
  • Staraj się łączyć kolory o zbliżonym nasyceniu barwnika. To pozwoli Ci uspójnić efekt finalny Twojej aranżacji.
  • Unikaj łączenia kolorów zimnych z ciepłymi. Nie zawsze jest to błędem, jednak potrzeba wielkiej wprawy w operowaniu kolorami, by osiągnąć zadowalający efekt i nie narazić się na fiasko aranżacyjne.

Jak łączyć kolory we wnętrzach? Wybierz podstawę

Niezależnie od tego czy jesteś początkującym aranżerem wnętrz i urządzasz swoje pierwsze mieszkanie, czy masz już za sobą kilka udanych projektów, ta zasada sprawdza się zawsze. Postaw na jeden bazowy kolor, który stanie się motywem przewodnim lub bezpieczną bazą do wyeksponowania innych odcieni.

Pro tip: Jako bazę wybierz bardzo jasny, ciepły beż i dobierz do niego kilka mocniejszych odcieni. Dobrze sprawdzą się tu czekoladowe brązy w różnych odcieniach i przykładowo jeden mocny kolor dla kontrastu. Może to być granat, ceglano-rudy lub ciemna butelkowa zieleń.

Nie lubię mocnych kolorów – jak łączyć odcienie stonowane?

Łączenie kolorów niekoniecznie oznacza zestawienie mocnych, kontrastujących ze sobą odcieni. Nie mniejszą sztuką będziesz musiał się wykazać podczas łączenia odcieni delikatnych, a nawet monochromatycznych (czyli jednego koloru w kilku wariantach natężenia). Jak zatem łączyć kolory we wnętrzach, gdy wybierasz odcienie delikatne?

Nowoczesny narożnik do salonu Venezil mini

Zadbaj o to, by w bliskim sąsiedztwie (np. sąsiadujące ze sobą ściany) nie zestawiać kolorów o innej temperaturze. Czyli jeśli jedną ścianę planujesz pomalować w ciepłym jasnym odcieniu beżu czy szarości, to staraj się raczej unikać zimnego towarzystwa. Takie połączenie nie będzie ze sobą współgrać zbyt dobrze i na dłuższą metę może Cię drażnić.

Łączenie kolorów kontrastowo

O tym jak łączyć kolory we wnętrzach można byłoby napisać książkę, jednak w tym poradniku skupiamy się na najważniejszych zasadach, które pomogą Ci zaplanować kolorystyczną mapę w Twoim mieszkaniu. 

Jednym ze sprawdzonych i bardzo popularnych sposobów łączenia kolorów jest łączenie kontrastowe. Na czym to polega? Potrzebne Ci będzie koło barw. Wybierz interesujący Cię kolor podstawowy, a jego uzupełnieniem będzie kolor, który znajduje się dokładnie naprzeciwko. Choć z pozoru te zestawienia mogą wydawać się agresywne i bardzo mocne, to pamiętaj, że dużo zależy od tego, w jaki sposób potraktujesz te kolory. Nie musisz wykorzystywać ich do pokrycia dużych powierzchni – na przykład pod postacią koloru ścian czy kompletu wypoczynkowego w danym kolorze. Do wykorzystania masz jeszcze całą gamę dodatków, takich jak tekstylia, elementy dekoracyjne czy oświetlenie. Wykorzystaj je do tego, by łączyć ze sobą nawet z pozoru krzykliwe kolory. Użyte w formie akcentów ożywią wnętrze.

Narożnik z funkcją spania Belavio U

Kolory harmonijne – ja je łączyć we wnętrzu?

Innym sposobem na to jak łączyć kolory we wnętrzach jest łączenie kolorów sąsiadujących ze sobą w kole barw. Co to oznacza? Taka forma doboru kolorów polega na zestawieniach pochodnych odcieni. Na przykład dla zieleni będą to odcienie żółtego, a dla żółtych pomarańcze. Niebieskie z kolei będą dobrze czuć się w towarzystwie morskiej zieleni. Zastanawiasz się z czym połączyć róż, żeby nie przesadzić? Nadaj mu mocnego akcentu czerwieni. Używaj kolorów z głową i staraj się nie przesadzić.

Dla miłośników spokojnych aranżacji – łączenie monochromatycznych odcieni

Na koniec najbezpieczniejszy ze sposobów na to, jak łączyć kolory we wnętrzach. Boisz się, że nie poradzisz sobie z doborem mocnych, kontrastujących barw? A może obawiasz się, że po pewnym czasie takie mocne połączenia kolorystyczne mogły by Ci się nie podobać i będziesz czuł się u siebie w domu niekomfortowo. Postaw na bezpieczne rozwiązanie i dobieraj kolory w sposób monochromatyczny. Jak to zrobić?

Wybierz swój bazowy kolor, na przykład czekoladowy brąz i zajrzyj do palety kolorów. Teraz po prostu dobierz kilka jaśniejszych wariantów tego samego koloru. Paleta, taką, jaką kojarzysz ze sklepów budowlanych, będzie bardzo pomocna. Właśnie na niej kolory ułożone są w pionowe zestawy kilku odcieni. To właśnie będzie Twoja ściąga podczas doboru monochromatycznych kompozycji kolorystycznych.

W takich monochromatycznych aranżacjach warto postawić na jeden bazowy kolor (pisaliśmy o tym na początku), który będzie dominował we wnętrzu. Pozostałe potraktuj jako uzupełnienie, by stworzyć harmonijną całość.

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy