• Poradnik

zaktualizowano

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem starożytnej zasady planowania przestrzeni feng shui, to warto wiedzieć, jak ustawić łóżko w sypialni. Sposób, w jaki go usytuujesz będzie wpływał na komfort Twojego snu i wypoczynku. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak dobierać łóżko sypialniane do swojej sypialni?
  • Jakie są podstawowe zasady w dopasowaniu łóżka do przestrzeni?
  • Kiedy odejście od klasycznych reguł ma sens i się sprawdzi?

Liczy się dopasowanie!

Kto z nas nie marzy o wielkim łożu, którego szerokość to przynajmniej 160 lub 180 cm? Komfort wysypiania się w takim łóżku jest nie do przecenienia. Nie mówiąc o sytuacji, w której na pokładzie mamy partnera, z którym musisz dzielić tę przestrzeń. Rzeczywistość jednak bywa różna i zanim przejdziesz do etapu planowania przestrzennego i zadasz sobie pytanie, jak ustawić łóżko w sypialni, udaj się na mądre i przemyślane zakupy. Dopasuj wielkość swojego łóżka do gabarytów i powierzchni swojej sypialni. Jeśli do wykorzystania masz naprawdę mikro przestrzeń o powierzchni niespełna 9 metrów kwadratowych, a do tego chcesz pomieścić w niej pojemną szafę garderobianą, to być może 180 cm łóżko może okazać się zbyt duże. Wtedy do wyboru masz 160 lub 140 cm, na którym też będzie całkiem wygodnie.

Pro Tip

zanim dokonasz zakupu mebli, zrób własne pomiary i stwórz symulację rozkładu umeblowania. Możesz przykleić taśmy malarskie do podłogi, by sprawdzić, jak bardzo zabudowana zostanie przestrzeń po wstawieniu do niej mebli.

Jeśli planujesz szafę, to także określ jej formę i gabaryty oraz określ najbardziej optymalne usytuowanie jej w przestrzeni. Już na tym etapie pomyśl, czy nie zabierze ona przestrzeni dla Twojego łóżka.

Jeśli Twoja sypialnia mierzy ponad 10 metrów kwadratowych powierzchni, to sprawa jest znacznie łatwiejsza i pole do popisu zdecydowanie większe.

Jak ustawić łóżko w sypialni – podstawowe zasady

Generalnie to sprawa mocno indywidualna i trudno jednoznacznie określić, który układ jest najlepszy. Inna sprawa, że pomieszczenia sypialniane mają różną wielkość i proporcje (jedne kwadratowe, inne prostokątne), od czego będzie także zależeć to, jak ustawić łóżko w sypialni. Z drugiej strony istnieje kilka uniwersalnych zasad, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania aranżacji tego mebla w sypialni. Na co zatem zwrócić uwagę?

  • Zadbaj o to, byś miał swobodny i bezproblemowy dostęp do mebli usytuowanych w pobliżu łóżka. To może być szafa o uchylnych drzwiach albo komoda z szufladami.
  • Jeśli to możliwe, to postaraj się zastosować taki układ, żeby mieć dostęp do łóżka z dwóch stron. To szczególnie istotne, gdy z łóżka korzystacie we dwoje i wówczas nie będzie konieczne „przechodzenie” nad tą drugą osobą (to ważne szczególnie w nocy, gdy któreś z Was chciałoby wymknąć się niezauważenie i skorzystać z toalety).
  • Nie ustawiaj łóżka zagłówkiem do okna – z kilku powodów. W okresie wiosenno-letnim często Twoje okno będzie otwarte lub uchylone. To oznacza, że możesz narażać się na spanie w przeciągu, co w przypadku chłodniejszych powiewów wiatru może okazać się niekorzystne i narażasz się na przeziębienie. Po drugie pod oknem bardzo często usytuowany jest kaloryfer. Jeśli ustawisz w jego bliskim sąsiedztwie swoje łóżko, wówczas blokujesz dostęp do swobodnego i równomiernego rozprzestrzeniania się ciepła, a dodatkowo narażasz się na przegrzanie organizmu zimą. Dodatkowo w okresie grzewczym zbyt bliskie sąsiedztwo grzejnika podczas snu może powodować suchość w górnych drogach oddechowych, co nie będzie przyjemne. 
  • Ustaw tak swoje łóżko, by nie przeszkadzało w poruszaniu się po sypialni tuż po przekroczeniu progu.
  • Uważaj, by nie blokowało możliwości swobodnego otwierania drzwi do pomieszczenia.

Łóżko „w rogu” – kiedy się sprawdzi?

Generalnie dużo bardziej funkcjonalnym oraz estetycznym sposobem na ułożenie łóżka w sypialni będzie ustawienie go zagłówkiem do ściany i bezproblemowy dostęp z trzech stron. Są jednak sytuacje, kiedy warto rozważyć nieco inny układ. Pierwsza sytuacja, to niewielkie gabaryty sypialni. Czasem lepiej odejść od ogólnie panujących zasad kosztem zaspokojenia indywidualnych potrzeb. Jeśli masz mało przestrzeni, to zdecydowanie lepiej jest ustawić łóżko w rogu pomieszczenia, zamiast trochę na siłę ustawiać je z dostępem z trzech stron, gdzie ledwie się przeciśniesz między ścianą a łóżkiem.

Druga sytuacja to taka, kiedy na pokładzie masz malucha. Młodzi rodzice często korzystają najpierw z łóżeczka dostawnego, które ustawione jest tuż przy dłuższym boku ramy łóżka. Dzięki temu maluch z jednej strony ma swoją własną przestrzeń, ale jest blisko mamy, co jest dużo prostsze logistycznie (np. podczas karmienia). Co jednak w sytuacji, gdy dzieciak nieco podrośnie i już samodzielnie potrafi przemieszczać się po łóżku? Wtedy najbezpieczniejszą opcją będzie ustawienie łóżka w rogu i ograniczenie możliwości upadku malucha na podłogę. W takiej sytuacji z jednej strony zabezpieczenie stanowi łóżeczko dostawne, a z drugiej ściana.

Drobne wskazówki praktyczne

Jest jeszcze jeden drobiazg, na który warto zwrócić uwagę podczas ustawiania łóżka w sypialni. Zadbaj o to, by w pobliżu (najlepiej w zasięgu ręki) mieć dostęp do kontaktów. Przydadzą Ci się do ładowania telefonu komórkowego i drobnego sprzętu elektronicznego, po który sięgasz wieczorem lub z samego rana. Postaraj się także, by źródło światła znajdowało się w odpowiednim miejscu i mieć dostęp z poziomu łóżka do jego włączania i wyłączania. To zaoszczędzi Twoich nerwów i energii.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły