Z artykułu dowiesz się:
- Czym charakteryzują się wnętrza w klimacie soft?
- Co zrobić, by aranżacja była przytulna, ale daleka od nudy?
- Jakie meble, oświetlenie i dodatki najlepiej odnajdują się w tej stylistyce?
- Wnętrze w klimacie soft: jak je zaaranżować?
Stylistyka soft czerpie to, co najlepsze z industrializmu, nowoczesności i minimalizmu. Zaaranżowane w ten sposób wnętrza są ponadczasowe oraz trafiają w różne gusta. Na pierwszy plan wysuwa się w nich prostota, choć elegancji także nie można im odmówić. Nawiązania do klimatów fabrycznych przydają im charakteru.
1. Postaw na przestrzeń
Jeżeli tylko konstrukcja budynku na to pozwala, rozważ możliwość zniesienia podziałów pomiędzy pomieszczeniami. Dobrym pomysłem jest scalenie przestrzeni pokoju dziennego z częścią kuchenną.
Ściany działowe możesz zlikwidować w całości lub tylko częściowo. Zamiast nich mogą pojawić się także przeszklenia (np. ze szprosami) lub wysokie po sam sufit, ale za to lekkie optycznie otwarte regały.
2. Wpuść do mieszkania więcej światła
Nie planujesz wymiany okien na większe? Zawsze możesz usunąć te elementy, które blokują dostęp światła do Twoich wnętrz. Mowa jest oczywiście o firankach i zasłonkach. W ich zastępstwie możesz zainstalować w oknach rolety.
3. Rozsmakuj się w szarościach
WARTO WIEDZIEĆ
4. Doceń naturalne materiały
Wnętrza w klimacie soft powinny być urządzone prosto, ale ze smakiem. Nie będzie to trudne, gdy podczas ich aranżowania postawisz na naturalne, szlachetne materiały.
Drewno może pojawić się w wystroju pod postacią mebli. Mogą być z niego wykonane również podłogi w mieszkaniu.
Ten ciepły, naturalny surowiec w stylistyce soft wspaniale łagodzi surowość metalu, cegły, betonu, a także naturalnego kamienia. Jasne odcienie drewna stanowią dobrą przeciwwagę dla wszechobecnych szarości.
Jakie meble najlepiej odnajdą się we wnętrzach w klimacie soft?
Aranżacje zachowane w tym nurcie nastawione są na funkcjonalność. Dobrane do nich meble powinny być solidne, trwałe, bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu.
W takich aranżacjach nieźle sprawdzają się kanapy o nieco masywnej bryle, z miękkimi poduchami oparciowymi, na których można wygodnie się ułożyć i odpocząć po długim, ciężkim dniu.
We wnętrzach w klimacie soft liczy się wolna przestrzeń, a co za tym ich wyposażenie jest raczej oszczędne, nastawione na te elementy, które są naprawdę potrzebne.
WAŻNE
Wybierając łóżko do sypialni, możesz zdecydować się na miękki tapicerowany model lub klasyczny z drewnianą ramą. Dobrym wyborem są posłania z wysokim zagłówkiem gwarantujące wysoką jakość wypoczynku.
Jakie oświetlenie i dodatki podkreślą charakter wnętrza w klimacie soft?
Wnętrza soft powinny emanować spokojem. Dodatki trzeba stosować w nich bardzo oszczędnie. Ich nadmiar może sprawić, że do wystroju wkradnie się chaos.
Wspaniale współgrają z nimi lampy wiszące z „gołą” żarówką oraz te z metalowym kloszem – litym lub ażurowym, wykonanym z drutu. Możesz również sięgnąć po oprawy ze szklanymi, kulistymi osłonkami.