• Poradnik

zaktualizowano

Jak zaaranżować wnętrze w klimacie soft? Praktyczne wskazówki

Na sile przybiera tendencja do urządzania mieszkań tak, by zyskiwały one wymiar bezpiecznego azylu. Znakomicie wpisują się w nią wnętrza w klimacie soft. Cechują się one zamiłowaniem do światła i przestrzeni, ale nie brakuje w nich również domowego ciepła, przytulności. Jak stworzyć taki wystrój?

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się wnętrza w klimacie soft?
  • Co zrobić, by aranżacja była przytulna, ale daleka od nudy?
  • Jakie meble, oświetlenie i dodatki najlepiej odnajdują się w tej stylistyce?
  • Wnętrze w klimacie soft: jak je zaaranżować?

Stylistyka soft czerpie to, co najlepsze z industrializmu, nowoczesności i minimalizmu. Zaaranżowane w ten sposób wnętrza są ponadczasowe oraz trafiają w różne gusta. Na pierwszy plan wysuwa się w nich prostota, choć elegancji także nie można im odmówić. Nawiązania do klimatów fabrycznych przydają im charakteru.

1. Postaw na przestrzeń

Jeżeli tylko konstrukcja budynku na to pozwala, rozważ możliwość zniesienia podziałów pomiędzy pomieszczeniami. Dobrym pomysłem jest scalenie przestrzeni pokoju dziennego z częścią kuchenną.
Ściany działowe możesz zlikwidować w całości lub tylko częściowo. Zamiast nich mogą pojawić się także przeszklenia (np. ze szprosami) lub wysokie po sam sufit, ale za to lekkie optycznie otwarte regały.

 
https://www.meble-bogart.pl/uploads/products_clear/52124/komoda-200-cm-asha-na-metalowych-nogach---artisan--rivier-stone-mat43001.jpg
 
 

2. Wpuść do mieszkania więcej światła

Nie planujesz wymiany okien na większe? Zawsze możesz usunąć te elementy, które blokują dostęp światła do Twoich wnętrz. Mowa jest oczywiście o firankach i zasłonkach. W ich zastępstwie możesz zainstalować w oknach rolety.

3. Rozsmakuj się w szarościach

Pod względem kolorystycznym wnętrza w klimacie soft stanowią krainę łagodności i delikatności. W cenie są wszelkie odcienie barwy szarej. Na ścianach powinny znaleźć się jaśniejsze jej tony, dzięki którym pomieszczenia optycznie zyskają kilka dodatkowych centymetrów.

Warto wiedzieć!

Podobieństwo kolorów na ścianach w całym mieszkaniu będzie dawało wrażenie jednej wspólnej przestrzeni. Podobnie przedstawia się kwestia podłóg. Warto postarać się, aby były one jednolite w całym domu. Dla większego urozmaicenia możesz włączyć do aranżacji kolory ziemi, czyli beże, brązy, lekko przygaszone i przybrudzone zielenie, błękity. Barwy natury sprawią, że Twoja domowa przestrzeń będzie wydawała się przytulniejsza.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/products_clear/16992/kanapa-viva---standard275910.jpg
 

4. Doceń naturalne materiały

Wnętrza w klimacie soft powinny być urządzone prosto, ale ze smakiem. Nie będzie to trudne, gdy podczas ich aranżowania postawisz na naturalne, szlachetne materiały.
Drewno może pojawić się w wystroju pod postacią mebli. Mogą być z niego wykonane również podłogi w mieszkaniu.
Ten ciepły, naturalny surowiec w stylistyce soft wspaniale łagodzi surowość metalu, cegły, betonu, a także naturalnego kamienia. Jasne odcienie drewna stanowią dobrą przeciwwagę dla wszechobecnych szarości.

Jakie meble najlepiej odnajdą się we wnętrzach w klimacie soft?

Aranżacje zachowane w tym nurcie nastawione są na funkcjonalność. Dobrane do nich meble powinny być solidne, trwałe, bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu.

 
 
 
Meble wypoczynkowe do salonu mogą być obite skórą lub miękką, przyjemną w dotyku tkaniną. Powinny mieć one prostą, oszczędną formę, by nie zdominowały swoją dekoracyjnością wystroju.
 

W takich aranżacjach nieźle sprawdzają się kanapy o nieco masywnej bryle, z miękkimi poduchami oparciowymi, na których można wygodnie się ułożyć i odpocząć po długim, ciężkim dniu.

We wnętrzach w klimacie soft liczy się wolna przestrzeń, a co za tym ich wyposażenie jest raczej oszczędne, nastawione na te elementy, które są naprawdę potrzebne.

Jeśli Twoje mieszkanie ma ograniczony metraż, lepiej będzie, gdy zamiast dużej ilości modułów zastosujesz w nim kilka mebli, ale za to o większych gabarytach.

Warto wiedzieć!

Wysoka zabudowa sprawia, że pomieszczenia wyglądają na wyższe. Decydując się na nią, zapewnisz sobie dużą ilość miejsca do przechowywania, a przy tym zachowasz pełną swobodę poruszania się po domu.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/products/471724716147160lozko-do-sypialni-glassloft-140x200---bez-pojemnika02321.jpg
 
 
 
 
Jeśli chodzi o stylistykę mebli do przechowywania, drewniany dekor może być w nich urozmaicony za pomocą ciemnych wstawek. Moduły mogą być osadzone także na ciemnym, metalowym stelażu.

Wybierając łóżko do sypialni, możesz zdecydować się na miękki tapicerowany model lub klasyczny z drewnianą ramą. Dobrym wyborem są posłania z wysokim zagłówkiem gwarantujące wysoką jakość wypoczynku.

Jakie oświetlenie i dodatki podkreślą charakter wnętrza w klimacie soft?

Wnętrza soft powinny emanować spokojem. Dodatki trzeba stosować w nich bardzo oszczędnie. Ich nadmiar może sprawić, że do wystroju wkradnie się chaos.  

 
 
Wygląd pomieszczeń możesz ocieplić z wykorzystaniem zielonej roślinności. Przytulności przydadzą im także miękkie tekstylia. Może to być dywan przy łóżku sypialnianym, dekoracyjne poduszki na kanapie w salonie. Jako ozdoba ściany może pojawić się stylowy zegar, grafika wykonana w szarościach.
 
 
W tego typu aranżacjach znakomicie sprawują się wszelkiego rodzaju spoty i reflektorki. Przy ich użyciu dobrze rozjaśnisz wszystkie kąty, przez co pomieszczenia będą wydawały się większe, niż są w rzeczywistości.
 

Wspaniale współgrają z nimi lampy wiszące z „gołą” żarówką oraz te z metalowym kloszem – litym lub ażurowym, wykonanym z drutu. Możesz również sięgnąć po oprawy ze szklanymi, kulistymi osłonkami.

 
 
Pragniesz, by Twoje wnętrza nabrały subtelnego blasku? Zamiast czarnego metalu, postaw na połyskujące miedzią lub złotem wykończenie lamp.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły